کد خبر: 1083860 A

خطیب‌زاده در نشست خبری:

گفت‌‌و‌گوهای وین را با وسواس ادامه می‌دهیم/ مباحث کلیدی باقی مانده است/ مذاکرات ایران و عربستان در حال پیشرفت است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: با وسواس گفت‌‌و‌گوهای وین را ادامه می‌دهیم. هر دور قابلیت دور پایانی بودن را دارد و اساسا نباید تعجیل کنیم. پیشرفت‌های قابل توجهی داشتیم اما مباحث کلیدی باقی مانده است.

گفت‌‌و‌گوهای وین را با وسواس ادامه می‌دهیم/ مباحث کلیدی باقی مانده است/  مذاکرات ایران و عربستان در حال پیشرفت است

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید خطیب‌زاده در نشست خبری صبح امروز خود با تسلیت ۱۴ خرداد سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی با ارائه گاه‌شمار وزارت امور خارجه در هفته گذشته گفت: آغاز دور پنجم گفت‌گوهای ایران و اعضای برجام را داریم که در سطح کارشناسی پیگیری می‌شود. همچنین سفر آقای ظریف به آذربایجان و ارمنستان را داشتیم. برگزاری نخستین دور گفت‌گوهای حقوق بشری ایران و نیوزلند را داشتیم. همچنین به رغم همه مشکلات، محموله اهدایی ۳۰۰ دستگاه اکسیژن‌ساز به هند را داشتیم و دانشجویان ما در هند هم به ایران بازگشتند. روز شنبه سفر وزیر دارایی عراق را به ایران داشتیم که با همتایان خود دیدار کردند. همچنین دیروز سفر معاون نخست‌وزیر آذربایجان را داشتیم. امروز هم میزبان وزیر کشور تاجیکستان خواهیم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اظهارات اولیانوف مبنی بر عدم تصمیم‌گیری برای آغاز دور ششم گفت: من موضع ایران را در هفته‌های متوالی عرض کردم که با وسواس گفت‌‌و‌گوهای وین را ادامه می‌دهیم. هر دور قابلیت دور پایانی بودن را دارد و اساسا نباید تعجیل کنیم. پیشرفت‌های قابل توجهی داشتیم اما مباحث کلیدی باقی مانده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص دستاوردهای سفر ظریف به باکو و ایروان گفت: تحولات در مرز ایران و منطقه قفقاز از اهمیت زیادی برای جمهوری اسلامی برخوردار است. تمرکز این سفر بر پیگیری روند صلح بود. ایران همواره بیشترین ارتباط را با این پایتخت‌ها داشته و در سفر آقای ظریف جزئیات تحولات، مورد بحث قرار گرفته و همچنین مصوبات دوجانبه پیگیری شده است.

خطیب‌زاده در خصوص سفر معاون نخست‌وزیر عراق به ایران و علت عدم امضای تفاهم‌نامه گفت: این سفر متمرکز بر اسناد بالادستی بود. در این خصوص ارتقاء روابط دو جانبه و تسویه بدهی عراق به ایران مورد توجه قرار گرفت و اطمینان داده شد اگر عراق اقدامات مناسبت را در خصوص تعدیل بدهی انجام دهد در ادامه مسیر مشکلی نخواهد بود. این سفر همچنین در ادامه سفر معاون اقتصادی وزیر امور خارجه به عراق صورت گرفته بود.

وی در خصوص خبر انتقال ١٢۶ میلیون دلار از عراق به کواکس برای خرید واکسن گفت: میزان بدهی عراق به ایران مشخص است و توافقاتی برای تسویه بدهی صورت گرفته که این مسأله هم مورد بررسی قرار گرفته است.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بازداشت یک گردشگر فرانسوی در ایران گفت: من اطلاعی از جزئیات ندارم.

وی در خصوص برخی خبرها مبنی بر تلاش غرب برای طولانی کردن روند مذاکرات وین گفت: هیچ بن‌بستی در مذاکرات وین وجود ندارد و به بررسی مسائل کلیدی رسیده‌ایم. نه عجله‌ای برای توافق داریم و نه اجازه می‌دهیم مذاکرات دچار فرسایش شود. اگر گفت‌و‌گوها نیاز به تصمیماتی در تهران داشته باشد، قطعا این موارد در پایتخت مطرح خواهد شد. آمریکا باید یک بار برای همیشه تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد میراث دولت قبلی را ادامه دهد با خیر.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین تحولات مربوط به گفت‌وگو با عربستان گفت: هیچ‌گاه مرسوم نیست جزئیات مذاکرات پیش از حصول توافق در رسانه‌ها مطرح شود. گفت‌و‌گوها در فضای سازنده‌ای در حال پیشرفت است و امیدواریم که بتوانیم به نتیجه سازنده‌ای برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای اعزام زائران به حج امسال وجود دارد، گفت: بله در حال رایزنی هستیم و باید ببینیم نتیجه چه خواهد بود.

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که وقتی می‌گویید بن‌بستی در وین وجود ندارد آیا به این معنا است که آمریکا پذیرفته تحریم‌های ترامپ را بردارد، گفت: موضع ایران این است که همه تحریم‌هایی که ترامپ علیه ایران اعمال کرده با هدف محروم کردن مردم ایران از مواهب برجام صورت گرفته و هدفمند هستند. ما نظرمان را قاطع و روشن بیان کرده‌ایم و در موضوعات کلیدی باید تصمیمات مهمی گرفته شود. ما بر اساس همان دستور العملی که از روز اول داشتیم، مسیر را ادامه می‌دهیم.

وی در خصوص خبر منتشر شده مبنی بر این‌که دو ناو ایرانی به مقصد ونزوئلا در حال حرکت هستند و تهدید آمریکا در این خصوص گفت: ایران همواره در آب‌های بین‌المللی حضور دارد و این حق را براساس حقوق بین‌الملل دارد و می‌تواند در آب‌های بین‌المللی حضور داشته باشد. هیچ کشوری نمی‌تواند به این حق تعدی کند. هشدار می‌دهم که هیچ کسی اشتباه محاسباتی نکند. آنها‌یی که در خانه‌های شیشه‌ای نشستند، مراقب باشند.

خطیب‌زاده درباره برگزاری انتخابات در خارج از کشور نیز گفت: وزارت خارجه ستادی در داخل وزارت کشور دارد که معاون کنسولی مسئولیت این ستاد را دارد. مسئولیت برگزاری انتخابات در خارج از کشور با وزارت امور خارجه است. دیروز نشستی در این خصوص در وزارت خارجه برگزار شد. سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها دستورالعمل‌های لازم را گرفته‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین وضعیت گفت‌وگوها برای تبادل زندانی با آمریکایی‌ها و تکذیب آن گفت: آنچه تکذیب می‌شود این است که گفت‌وگوهای وین هیچ ارتباطی به مسائلی از جمله زندانیان ندارد. برای جمهوری اسلامی آزادی اتباعی که به گروگان گرفته شده‌اند و به ناحق و به بهانه‌های واهی در زندان‌های آمریکا هستند، اولویت است. اگر آمریکا این موضوع انسانی را تسهیل کند، فضای بهتری را برای گفت‌گوها در وین ایجاد می‌کند. اگر شرایط فراهم شود، ما ذره‌ای تردید نخواهیم کرد که اتباع خود را نجات دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین وضعیت گفت‌وگوها برای تبادل زندانی با آمریکایی‌ها و تکذیب آن گفت: آنچه تکذیب می‌شود این است که گفت‌وگوهای وین هیچ ارتباطی به مسائلی از جمله زندانیان ندارد. برای جمهوری اسلامی آزادی اتباعی که گروگان گرفته شده‌اند و به ناحق و به بهانه‌های واهی در زندان‌های آمریکا هستند، اولویت است. اگر آمریکا این موضوع انسانی را تسهیل کند، فضای بهتری را برای گفت‌وگوها در وین ایجاد می‌کند، اگر شرایط فراهم شود، ما ذره‌ای تردید نخواهیم کرد که اتباع خود را نجات دهیم.

وی در خصوص کشتی ایرانی آزاد شده توسط اندونزی اظهارداشت: در این ارتباط بارها سفیر اندونزی در ایران به وزارت امورخارجه فراخوانده شد و در سفر آقای ظریف به این کشور هم موضوع بررسی و شرایط و ابعاد آن مورد تبادل‌نظر دو طرف قرار گرفت. دادگاه صالحه اندونزی هم ثابت کرد که این موضوع خارج از ملاحظات سیاسی بررسی شد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص سفر معاون وزیر امور خارجه به کابل و آخرین تحولات سند جامع دو کشور گفت: آینده و صلح و ثبات در افغانستان تمرکز اصلی ما بوده است درباره سند راهبردی همکاری‌های دو کشور ۹۹ درصد مدت‌هاست آماده است. یکی دو موضوع است که دولت افغانستان تصمیم خود را اعلام نکرده است. سندهای راهبردی سندهای این دولت و آن دولت نیستند.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره انتخابات پیشرو در عراق و دستگیری یکی از سران الحشدالشعبی گفت: روابط ایران و عراق تاریخی و پر از ابعاد روشن و چند لایه است. ما همواره همه را در داخل عراق دعوت کردیم که در چارچوب سازوکارهای عراقی به حل و فصل اختلافات خودشان بپردازند. قطعا درباره موضوعاتی که در داخل عراق است، اظهارنظر خاصی نمی‌کنیم و همیشه از همه توان خود استفاده کردیم که عراق هر روز بیش از پیش در حال ثبات، امنیت و آرامش قرار داشته باشد.

وی درباره اظهارات اخیر وزیر خزانه‌داری آمریکا اظهار داشت: اینکه آمریکا و مقاماتش چه عنوان می‌کنند به خودشان مربوط است، ولی ما از حقوق ملت ایران کوتاه نخواهیم آمد. برجام نه بیشتر و نه کمتر باید عینا اجرا شود. درباره برجام جدید هم هیچ وقت گفت‌وگویی نبوده است و مذاکره جدیدی با آمریکا نداشتیم.

سخنگوی وزارت امرو خارجه درباره اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا درباره تلاش این کشور برای تقویت و طولانی‌تر شدن برجام تصریح کرد: مقامات آمریکایی به جای اینکه سعی کنند دشمن قسم خورده برجام را راضی کنند، بهتر است به تعهدات خودشان ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام برگردند. تنها انتخاب و راه‌حلی که بر روی میز وجود دارد، برجامی است که در سال ۲۰۱۵ امضا شده است و این بهترین چیزی است که دولت فعلی آمریکا می‌تواند به آن فکر کند. اگر قرار باشد موضوعات دیگری حتی درباره آن فکر هم شود، لیست بلندبالایی از اقدامات مخرب آمریکا و متحدانش در منطقه وجود دارد که اگر آمریکا آماده است درباره آنها گفت‌وگو کند، قطعا لیست اقداماتش فراوان است.

انتهای پیام/
سخنگوی وزارت امور خارجه خطیب‌ز‌اده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر