کد خبر: 248691 A

آیت‌الله هاشمی در دیدار نخست‌وزیر اسبق ایرلند:

آمریکایی‌ها اشتباه می‌کنند و متأسفانه اروپایی‌ها پیرو اشتباهات آمریکایی‌ها هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمریکایی‌ها اشتباه می‌کنند و متأسفانه اروپایی‌ها پیرو اشتباهات آمریکایی‌ها هستند.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار نخست‌وزیر اسبق ایرلند، با اشاره به مشکلات اقتصادی و پولی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و تحولات سیاسی اخیر چند کشور، از جمله یونان، گفت: قاعدتاً اتحادیه اروپا باید به فکر نجات از مشکلات موجود باشد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، یکی از اشتباهات بزرگ غرب را که باعثرکود اقتصادی آنها شده، اعمال تحریم‌های ناعادلانه علیه کشورهای دیگر دانست و با تأکید بر ضررهای دوسویه کشورهای جهان در تحریم‌ها، گفت: در حالی که مشکلات اقتصادی دامن بسیاری از کشورهای اروپایی را گرفته، چه توجیهی دارد که این کشورها در سیاست‌ها، از برنامه‌های ناموفق آمریکا پیروی کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، پیروزی گرایش‌های احزاب چپ‌گرا در کشورهای اروپایی را که فعلاً از یونان شروع شده، نتیجه عدم توجه به مشکلات اقتصادی آنها و بالابردن نرخ بیکاری دانست و گفت: در مجموعه چپ هم کشورهایی هستند که با انبوه ذخایر ارزی می‌توانند به علاقه و توجه مردم سرعت ببخشند و بعید نیست اتفاقات یونان به دیگر کشورها هم سرایت کند.

وی در خصوص آینده مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱ + ۵، گفت: ایران در مذاکرات و دفاع از حقوق هسته‌ای خود جدّی است، اما گویا مشکلاتی در آمریکا هست که حتی اراده ۵ کشور اروپایی را هم کند می‌کند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، تناقضات سیاسی اروپا را تعجب‌برانگیز توصیف کرد و گفت: با کدام تدبیر سیاسی، آرامش کشور را به هم می‌زنند و با ایجاد نا امنی‌ها، باعثمشکلات اقتصادی برای خود می‌شوند.

وی نیمه کاره رها کردن حضور در کشورهایی دیگر و ایجاد و افزایش نا امنی‌ها را عادت غرب در سال‌های اخیر خواند و با ارائه نمونه‌هایی از سیاست‌های متناقض اروپا، گفت: آمریکایی‌ها اشتباه می‌کنند و متأسفانه اروپایی‌ها پیرو اشتباهات آمریکایی‌ها هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گسترش روابط ایران و ایرلند را دارای زمینه‌های بسیار خوبی برای گسترش و تعمیق دانست و گفت: همه اروپایی‌ها باید بدانند که ایران برای تعامل با همه دنیا جدّی است.

برتی آهرن نیز با ابلاغ سلام مسؤولین ایرلند و تأکید بر اهمیت تحولات ایران برای مجامع بین‌المللی، گفت: نمی‌توان کشور بزرگی چون ایران را در معادلات ندیده گرفت و امیدواریم موانع فعلی هر چه زودتر برطرف شود.

نخست وزیر اسبق ایرلند با اشاره به روابط مسؤولین سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلن با مسؤولین ایرلند، بر تسهیل امور تجاری و بازرگانی تأکید کرد و گفت: ایران علاقه زیادی برای گسترش همکاری‌ها با ایرلند دارد و می‌توانیم در زمینه فناوری‌های اطلاعاتی، دارو و غذا روابط دو کشور را تقویت کنیم.

وی تحریم‌ها را مشکل اساسی فعلی شرکت‌های اروپایی و به ویژه ایرلند برای حضور و سرمایه‌گذاری در ایران دانست و گفت: دورنمای آینده را روشن می‌بینیم تا با تقویت روابط بانکی دو کشور، زمینه فعالیت بازرگانان و سرمایه‌گذاران را فراهم نماییم.

برتی آهرن با تأکید بر صادرات ۸۰ درصدی فرآورده‌های تولیدی ایرلند، گفت: می‌توانیم با برنامه‌های درست حجم تبادلات تجاری دو کشور را تقویت کنیم.

وی با ارائه تحلیلی در خصوص روند تدریجی مردم کشورهای اروپایی به احزاب چپ‌گرا مخصوصاً در یونان و شاید در اسپانیا، بر ثبات سیاسی اتحادیه اروپا، تأکید کرد و گفت: البته شش ماه آینده برای اروپا و کشورهای آن چالش برانگیز خواهد بود.

وی نرخ پایین رشد و نرخ بالای بیکاری را مشکل آینده کشورهای اروپایی دانست و گفت: به قابلیت‌های ایران اعتقاد داریم و امیدواریم با ورود ایران به چرخه تبادلات اقتصادی مشکل اروپا هم کم شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اتحادیه اروپا ایران ایرلند حقوق رشد کشورهای عضو اتحادیه اروپا مجمع تشخیص مصلحت نظام مذاکرات هسته ای ایران یونان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر