کد خبر: 236573 A

معاون اجتماعی و پیشگیری وقوع جرم قوه قضاییه:

این جلسه باید این موضوع را در ذهن مسئولان نهادینه کند که معاونت اجتماعی و پیشگیری باید یک اثر اجتماعی داشته باشد و اگر این اقدام صورت نگیرد این موضوع و پیشگیری درست نیست و عملکرد ما باید خودش را در زندگی و مقابله با وقوع جرم نشان دهد.

معاون اجتماعی و پیشگیری وقوع جرم قوه قضاییه تاکید کرد: میزان اثربخشی اقدامات و عملیات‌هایی که تاکنون شکل گرفته است از جهت پیشگیری در حوزه مقابله خیلی قابل توجه نیست و نتوانسته است اثری در پیشگیری و کاهش دعاوی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر الفت در گردهمایی پیشگیری از وقوع جرم که امروز صبح در مجتمع فرهنگی شهیدبهشتی با حضور معاونان پیشگیری روسای دادگستری استان‌ها برگزار شد، گفت: معاونت پیشگیری هر چند عمر چندان طولانی نداشته است اما به صورت سازمان‌یافته توانسته وقوع جرم را مورد توجه قرار دهد.

وی ادامه داد: در کشور ما هر چند سازمان یافتن یک تشکیلات کار بسیار مشکلی است اما این موضوع با اقدامات آقای ذوالقدر و تیم همراه‌شان آغاز شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه این معاونت امروز جایگاه مورد قبولی دارد، یادآور شد: میزان اثربخشی اقدامات و عملیات‌هایی که تاکنون شکل گرفته است از جهت پیشگیری در حوزه مقابله خیلی قابل توجه نیست و نتوانسته است اثری در پیشگیری و کاهش دعاوی داشته باشد. ما باید بتوانیم اثربخشی‌های پیشگیرانه را در جهت آرامش لازم در فضای دادسرا‌ها داشته باشیم ولی هنوز این سوال برای بسیاری در قوه قضاییه و معاونین مطرح است که این اثرات پیشگیری کجاست.

الفت افزود: شما اگر در پژوهش‌ها گلوگاه‌ها را پیدا کرده‌اید اما باید این مطالعات در جهت پیشگیری عملیاتی شود و به پیشگیری از وقوع جرم بیانجامد. کار ما فقط اجرایی کردن برنامه‌ها نیست، در مسیری که برنامه‌ای نوشته، ابلاغ وکنترل می‌شود یک تلاش یکساله است که بسیار طولانی است بنابراین باید اثر این برنامه‌ها به وضوح در پیشگیری از وقوع جرم دیده شود.

وی تصریح کرد: مردم باید فعالیت‌های ما را در مرکز فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی خودشان ببینند.

معاون اجتماعی و پیشگیری وقوع جرم قوه قضاییه درباره این گونه جلسات خاطرنشان کرد: این جلسه باید این موضوع را در ذهن مسئولان نهادینه کند که معاونت اجتماعی و پیشگیری باید یک اثر اجتماعی داشته باشد و اگر این اقدام صورت نگیرد این موضوع و پیشگیری درست نیست و عملکرد ما باید خودش را در زندگی و مقابله با وقوع جرم نشان دهد.

الفت در مورد فعالیت دادگستری‌ها ابراز داشت: اگر حوزه مقابله اثر نداشته باشد به آن دادگستری و دادگاه نمی‌توان گفت حتی اگر بهترین قضات و بازپرس‌ها را در آنجا داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اگر حق مستردد نشود تمام حوزه مقابله زیرسوال است، عنوان کرد: شما باید در حوزه مقابله فعالیت بسیاری داشته باشید پس قطعا اگر در این موضوع موفق نباشید فعالیت در یک دادگستری هیچ ارزشی ندارد. ما باید بدانیم چقدر فعالیت‌های پیشگیرانه ما توانسته است از وقوع جرم و به طور مثال رشوه در بانک‌ها جلوگیری کند.

پیشگیری از وقوع جرم جرم دادسرا ذهن سیاسی و اقتصادی قوه قضاییه اجتماعی پیشگیری وقوع مقابله
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر