کد خبر: 232737 A

حجت‌الاسلام سعیدی در خطبه‌های پیش از نماز جمعه:

در سال ۸۸ عده‌ای از خواص سکوت کردند و همچنان نیز به سکوت خود ادامه دادند. آقایان نباید حوادثصدر اسلام تکرار شود و عمل خواص زمان پیامبر(ص) تکرار شود و اشتباهات بنی اسرائیل تکرار شود.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد: اگر ما بر قله‌های بزرگی ایستاده‌ایم و عمق استراتژیکمان تا مدیترانه پیش برده‌ایم به خاطر حمایت مردم از رهبری است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین علی سعیدی طی سخنانی در پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با تسلیت به مناسبت ایام اربعین حسینی گفت: من می‌خواهم بحثامروزم را درباره اصول حاکم بر ولایتمداری آغاز کنم.

وی در ادامه با مقدمه‌ای با اشاره به فرازی از زیارت اربعین و نقل قولی از امام صادق(ع) اظهار داشت: امام حسین(ع) خونشان را بذل کردند برای اینکه بندگان خدا را از جهالت و گمراهی نجات دهند.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با طرح یک سوال که چه شد که جامعه اسلامی بعد از نیم قرن از رحلت پیامبر(ص) به جایی رسید که نیازمند یک جراحی عمیق بود؟ تصریح کرد: جراحی لازم بود تا زمینه آگاه‌سازی مردم، ‌بیداری مردم فراهم شود زیرا در آن شرایط زمانی جامعه نیازمند یک شوک قوی بود تا بفهمند مرتکب چه اشتباهاتی شده‌اند.

سعیدی با اشاره به حادثه کربلا خاطرنشان کرد: حادثه کربلا نیم‌قرن بعد از رحلت پیامبر(ص) شروع شد اما آنقدر شهادت را زیبا می‌بینیم که به فاجعه‌ای که رخ داده است کمتر توجه می‌کنیم زیرا به نظر من دوران امام حسین(ع) و جام زهری که نوشیدند به مراتب سخت‌تر از سکوت امام علی(ع) و صلح امام حسن(ع) بود. چون جامعه در این شرایط به سمتی رفته بود که راهی جز یک انقلاب خونین نمانده بود و تنها شهادت حسین بن علی(ع) و یارانش توانست این جامعه را از خواب غفلت بیدار کند.

وی افزود: امام سجاد(ع) در جمله‌ای آن شرایط را این گونه توصیف می‌کنند که در مدینه آن زمان ۲۰ نفر نبودند که ما را دوست داشته باشند و مردم در راه مرتد شدن بودند و شرایط جامعه بسیار نگران‌کننده بود.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با بیان اینکه معاویه در طول بیست سال تلاش کرده بود اسلام را استحاله و نوعی دین‌زدایی را آغاز کرده بود، ابراز داشت: با سه سال جنایاتی که یزید مرتکب شد آنها فکر می‌کردند نشانه‌هایی از اسلام باقی نخواهند ماند و با حادثه عاشورا بساط امامت و امت را جمع کردند اما بالاخره خون امام حسین(ع) توانست بسیاری از این فجایع را افشا و شوک به مردم وارد و آنها زلزله‌ای را احساس کردند.

سعیدی با تاکید بر اینکه ما باید توجه کنیم که این اتفاقات ممکن است دوباره تکرار شود و ممکن است مردم گرفتار جهالت و گمراهی شوند اگر در چارچوب قانون حرکت نکنند، یادآور شد: مردم بعد از حاکمیت اسلام و لرزش‌هایی که در حجاز با رهبری پیامبر(ص) آغاز شده بود چگونه نتوانستند از میراثپیامبر(ص) دفاع کنند. من در اینجا اصولی را به صورت مختصر بیان می‌کنند.

وی در ادامه این مطلب اضافه کرد: اصل اول که مردم باید به آن توجه کنند اصل شناخت رهبری الهی است که بزرگ‌ترین تدبیر ذات باری تعالی و بزرگ‌ترین ارمغان است زیرا خداوند پاک‌ترین وکامل‌ترین انسان‌ها را در روی زمین برای پیامبری و امامت برگزیده است. مهم‌ترین زیربنای این ذات باری تعالی بعثت است که دو رکن دارد و آنچه برای مردم مهم بود این بود که بدانند بعد از پیامبر(ص) باید کسی را رهبر خود بدانند که هم عصمت داشته باشند و هم با منبع الهی ارتباط داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران تاکید کرد: اولین اشتباه مردم این بود که گمراه شدند زیرا باید بعد از پیامبر(ص) بر محور امام علی(ع) حرکت می‌کردند تا میراثامامت و نبوت در مسیر خود بماند. با کمال تاسف این مسیر عوض شد و تدبیری که به ذات باری تعالی تعیین شده بود تغییر پیدا کرد یعنی نصب الهی به نصب بشری و نصب شورایی تبدیل شد و خواص این نصب الهی را نادیده گرفتند و مردم نیز بی تفاوت از این نصب گذشتند.

سعیدی با اشاره به واقعه کربلا بیان کرد: اگر مردم به ولایت الهی بی‌تفاوت نبودند و از امام علی(ع) حمایت می‌کردند قطعا فجایع بعدی رخ نمی‌داد.

وی در تشریح اصول پایداری ملت انقلابی عنوان کرد: اولین اصل، اصل امامت و ولایت است همان چیزی که مردم ما بعد از رحلت امام(ره) به پایش ایستاد و بعد از رحلت امام روح الله، ‌ مردم با تمام وجود این حقیقت را پذیرفتند و بر محور رهبری حرکت کردند.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران افزود: اگر ما بر قله‌های بزرگی ایستاده‌ایم و عمق استراتژیکمان تا ساحل مدیترانه پیش برده‌ایم به خاطر حمایت مردم از رهبری است.

سعیدی دومین اصل پایداری ملت انقلابی را استمرار ولایت‌پذیری دانست و گفت: اگر مردم موسی را پذیرفتند باید هارون را بپذیرند و اگر موسی را پذیرفتند و عنصر خطرناکی مانند سامری در برابر رهبری بعد از موسی ایستاد مردم تکلیف دارند تا بر محور هارون حرکت کنند و سامری را کنار بگذارند.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید تکلیف‌شان را از خواص منحرف جدا کنند، اظهار داشت: اگر کسی ولایت رسول‌الله(ص) را بپذیرد باید ولایت ائمه(ع) را هم بپذیرند اگر کسی ولایت امام روح‌الله(ره) را بپذیرد باید رهبری امام خامنه‌ای را هم بپذیرد، اگر بعضی خواص دچار کج‌فهمی شده‌اند و بین امام و رهبری مرزبندی کرده‌اند مردم باید از آن خواص فاصله بگیرند.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با بیان اینکه سومین اصل پایداری ملت انقلابی تولی و تبری است، تصریح کرد: بعد از پیامبر(ص) چه اتفاقی افتاد؟ در زمان پیامبر(ص) خواص و مردم پشت سر پیامبر(ص) بودند اما بعد از پیامبر(ص) خواص سه دسته شدند یک دسته، بر محور امیرالمومنین(ع) بود که در راس آنها حضرت زهرا(س)، ‌ سلمان، ‌ مقداد و ابوذر بود. دسته دیگر، در برابر امام علی(ع) بودند، طلحه و زیبر به یک جمعیت دیگر که سه جنگ جمل، ‌ صفین و نهروان را راه انداختند. دسته سوم حد وسط بودند که زمینه جهالت و تحیر مردم را فراهم کردند که ابوموسی اشعری، عبدالله بن عمر، ‌ زید بن ثابت و اسامه بن زید بود.

سعیدی ادامه داد: اسامه بن زید یک سردار و فرمانده پیامبر(ص) است ولی این سردار برید و دچار استحاله شد. اگر آیت‌اللهی و پیشکسوتی حال را نشناسد دچار اشتباه و گمراهی شده است.

وی با اشاره به حوادثسال ۸۸ خاطرنشان کرد: در سال ۸۸ عده‌ای از خواص سکوت کردند و همچنان نیز به سکوت خود ادامه دادند. آقایان نباید حوادثصدر اسلام تکرار شود و عمل خواص زمان پیامبر(ص) تکرار شود و اشتباهات بنی اسرائیل تکرار شود.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران اضافه کرد: عده‌ای در آن زمان همچون ابوموسی اشعری، ‌عبدالرحمان بن عوف، عبدالله بن عمر و… دستی با ولایت و دستی با فتنه‌گران داشتند و اینگونه مسائل را پیش آوردند. در زمان ما نیز بعضی از عمامه به سرها و برخی از سیاسیون از یک طرف با ولایت ارتباط دارند و هم فتنه‌گران را نوازش کنند.

سعیدی با بیان اینکه مردم باید بدانند بعضی از خواص تغییر پیدا می‌کنند و شاید بر سر تعهد خود نباشند و جدا شوند، ابراز داشت: شاید یک انسانی با کسی شریک شود و ببیند که تعهد لازم را ندارد و یا با کسی ازدواج کند و ببینند با هم تفاهم لازم را ندارند بنابراین باید از هم جدا شوند در مسائل سیاسی هم این گونه است اگر کسانی مواضع‌شان عوض شده است و حرف‌های دیگری می‌زنند باید مردم از آنها جدا شوند زیرا این مسائل در انتخابات بسیار تاثیر دارد.

وی تاکید کرد: آیا می‌شود و امکان دارد حلال خدا را حرام کرد یا حرام را حلال کرد. اگر صد میلیون نفر جمع شوند و رای دهند که شراب حلال است، حلال نمی‌شود و اگر صد میلیون نفر رای دهند که ماه رمضان یک هفته است تغییری در احکام الله اتفاق نمی‌افتد. اما مردم شاید به نماینده‌ای در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی رای دهند تا با احکام‌الله بازی کنند مردم باید دقت کنند این امانت الهی در دست آنها امانت است و نباید به عضو شورایی رای دهند که اصلا اعتقادی به حکومت اسلامی ندارد. عضو خبرگان رهبری با تمام وجود باید به اسلام اعتقاد داشته باشد یا نباید به رئیس جمهوری رای دهند که با احکام الهی بازی کند.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به خاطرات آیت‌الله مهدوی کنی درباره بنی صدر عنوان کرد: ایشان در خاطرات‌شان اشاره دارند که بنی‌صدر اعتقادی به حکومت اسلامی و دینی نداشت و خود را نسبت به مردم مسئول نمی‌دانست و در مورد حجاب به آیت‌الله مهدوی کنی گفته بود این لچک چه اهمیتی دارد که بر سر کسی باشد.

سعیدی یادآور شد: منظور من این است که امامت الهی و رای مردم امانت هستند و عضو شورای شهر و نماینده مجلس باید متدین و خبرگان رهبری و رئیس جمهور باید تمام سلول‌هایش متوجه انقلاب و اسلام باشد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که نباید هیچ‌گاه تحمیل نظریه بر رهبری وجود داشته باشد، گفت: این یکی از اصول امت انقلابی است که باید نسبت به رهبری تعهد داشته باشد و نظرشان را بر رهبری تحمیل نکنند. در تاریخ ما مشاهده کرده‌ایم که چگونه حکمیت را بر امیرالمونین(ع) تحمیل کردند. چگونه مصداق حکم را بر وی تحمیل کردند و من از اینجا می‌گویم اینطور نباشد که کسی بخواهد خواسته‌اش را بر رهبری تحمیل کند و ما نباید از امام جلوتر و یا عقب‌تر حرکت کنیم باید پابه‌پای رهبری و ولایت حرکت کنیم.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران اضافه کرد: پیامبر(ص) بزرگترین انقلاب را پایه گذاری و امیرالمومنین(ع) را محور آن قرار داد ولی خواص و مردم به وظیفه خودشان عمل نکردند و معاویه توانست طی بیست سال با جدی‌ترین شبکه روانی دین‌زدایی، ولایت‌زدایی و خدازدایی کند و چیزی از اسلام باقی نماند ولی امام حسین(ع) در آن شرایط توانست اسلام را استوار و باقی نگه دارد بنابراین پیدایش اسلام با پیامبر(ص) و باقی ماندن با امام حسین(ع) بوده است.

وی در پایان گفت: ولایت بزرگترین امانت الهی است و امروز باید با تمام وجود از آن دفاع کن.

آیت الله مهدوی کنی انتخابات بازی جامعه حضرت زهرا خطبه های نماز جمعه زمین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کربلا نماز جمعه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر