کد خبر: 197447 A

قنبری در گفت‌و گو با ایلنا:

عدم شرکت رییس جمهور در جلسه استیضاح یک پیام و اعتراض در ناحق بودن استضاح وزیر بود / حیای فرجی دانا باعثشد که وی نتواند در جهت افشاگری‌ها عمل کند / عملکرد نمایندگان در جلسه استیضاح ماهیت و هویت آنان را برای مردم مشخص و باعثشد که مردم آگاه‌تر شده و در انتخابات بعدی مجلس هوشمندانه‌تر عمل کنند.

عضو هئیت علمی دانشگاه الزاهرا تفکرات و نظرات طیف تندرو مجلس را خطرناک و مضر به حال کشور دانست و گفت: ‌ حرکات برخی از نمایندگان در پایان استیضاح در شان مجلس نبود.

داریوش قنبری درگفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، درباره استیضاح وزیر علوم و عدم رای اعتماد مجلس به وی گفت: با توجه به مواضع تندرو‌ها و تاثیری که آن‌ها براکثریت مجلس دارند، از قبل مشخص بود که در این رابطه چه تصمیمی گرفته شده و وزیرعلوم رای نمی‌آورد.

وی ادامه داد: علاوه به بحثتندرو‌ها و وحدت آن‌ها در این مواضع با دیگر اصولگرا‌ها، بحث‌های شخصی و منافع شخصی نیز در ارتباط به افشاگرهای آقای فرجی دانا در بین نمایندگان هم مطرح بود.

قنبری با بیان اینکه در کل این استیضاح چیزی ازشأن دولت و آقای فرجی دانا کم نکرد، تصریح کرد: من خوشبین هستم و معتقدم اتفاقی مثبت و به نفع دولت و مردم بود. مردم به درستی فهمیدن که مشکل اساسی کشور از کجاست و ماهیت و هویت مجلس برای آن‌ها مشخص و باعثشد که مردم آگاه‌تر شده و در انتخابات بعدی مجلس هوشمندانه‌تر عمل کنند.

وی با تاکید براینکه، استیضاح و پرسش حق نمایندگان است، ولی باید از این حق در راستای حقوق ملت و حل مشکلات اساسی آن‌ها استفاده کرد، گفت: زمانی که بخواهیم از حق نمایندگی خود برای تسویه حساب‌های شخصی سو استفاده کنیم این موضوع امر ناپسند و اخلال در روند کشور است.

وی ادامه داد: اگر این وضعیت بین نمایندگان مجلس و دولت ادامه پیدا کند نشان می‌دهد که مجلس نتوانسته در جهت اهداف اساسی خود عمل کند.

قنبری درباره تاثیر این استیضاح در روند کار دولت گفت: هرچند آقای روحانی مصصم در شعارهای خود هستند و در پیشبرد حق مردم با کسی تعارف ندارند، اما انتظار مردم این است که دولت به صلابت درجهت اهداف خود حرکت و تحت تاثیر این مسائل قرار نگیرد و در راستای ماهیت رای آن‌ها عمل کند.

قنبری در پاسخ به این سوال که عملکرد وزیر و فراکسیون‌های مختلف را در روز استیضاح چطور ارزیابی می‌کنید، بیان داشت: حیای فرجی دانا باعثشد که وی نتواند در جهت افشاگری‌ها عمل کند ولی فراکسیون‌ها از جمله رهروان ولایت ضعیف عمل کردند و این یک زنگ خطری جدی است.

قنبری در باره عدم حضور رئیس جمهور در مراسم استیضاح نیز گفت: حتما رییس جمهور می‌دانستند که از قبل چه تصمیم‌هایی گرفته شده و چه خوب که شرکت نکردند. عدم شرکت یک پیام و اعتراض در ناحق بودن استضاح وزیر و نپرداختن به اینگونه مسائل حاشیه‌ای بود.

این استاد علوم سیاسی تاکیدکرد: این رفتن و آمدن‌ها تاثیری در اهداف و سیاست دولت نخواهد داشت و آنچه در حوزه عملکرد وزارت علوم مشاهده می‌شود تداوم احساس تعهد نسبت به رأی مردم است.

وی درباره وزیر بعدی علوم و روند کاری وی نیز خاطرنشان کرد: هرکس در این جایگاه قرار بگیرد باید روند کاری فرجی دانا را ادامه دهد. به نظرم آقای نجفی مدیر خوب و توانمند است و می‌تواند در راستای اهداف دولت روحانی بسیار مناسب عمل کند.

قنبری حرکات برخی از نمایندگان در پایان استیضاح وزیر علوم را کودکانه خواند و گفت: این نوع حرکات و اقدامات که از اندیشه آن‌ها نشات می‌گیرد به کرات از این نمایندگان مشاهده شده و در شأن و جایگاه نمایندگی مجلس نیست.

استاد علوم سیاسی دانشگاه الزهرا در پایان با بابیان اینکه، برخی از وزرا از مجلس ترس دارند و در مجموعه آن ها هنوز تفکرات و نگاه گذشته حاکم است، تصریح کرد: همه وزارتخانه‌ها و وزرا باید به دور از محافظه کاری، همراهی خوبی با اهداف و سیاست‌های دولت داشته باشند و در راستای هویت رای و خواسته مردم عمل کنند.

داریوش قنبری استیضاح وزیر علوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر