کد خبر: 179616 A

رییس جمهوری در دیدار سفیر جدید چین:

ما مخالف تحریم های یک جانبه و ایجاد تکلیف برای کشورها خارج از معاهدات ان پی تی بوده و هستیم و اطمینان می دهیم که در مذاکرات آتی ایران با ۱ + ۵ از موضع ایران حمایت خواهیم کرد.

حسن روحانی، رییس جمهوری به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران با اشاره به جایگاه و اهمیت چین در منطقه و جهان، اظهار کرد: تهران برای توسعه روابط با پکن هم اهمیت و هم اولویت زیادی قائل است.
به گزارش ایلنا، رییس جمهور با اشاره به مذاکرات مهم روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس های «شانگهای» و «سیکا»، گفت: ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط فی ما بین نمی بیند و در انتظار است با سفر «پینگ» رییس جمهوری خلق چین به تهران در آینده ای نزدیک این همکاری ها بیش از پیش ارتقاء یابد.
روحانی سوابق همکاری دو کشور در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی را یادآور شد و اظهار کرد: چین در دورانی که ایران مورد تجاوز قرار گرفت و در هنگام تحریم ها اقدامات مفیدی انجام داد که راهگشا و مفید بود و ما هیچ گاه این روابط دوستانه را فراموش نخواهیم کرد.
رییس جمهور گفت: ایران و چین همچنین در زمینه فناوری صلح آمیز هسته ای از گذشته تاکنون همکاری های ارزشمندی داشته اند و ما امروز خواهان تلاش بیشتر این کشور در چارچوب مذاکرات ایران با ۱ + ۵ تا طرفین به توافق جامع و نهایی دست یابند.
رییس جمهور از سفیر جدید چین خواست تا تمام مساعی خود را برای تحقق طرح های امضاء شده میان دو کشور در حوزه ایجاد شهرک «آی تی»، قراردادهای «فاینانس» و انرژی را بکار ببندد.
روحانی ادامه داد: ایران آماده است تا در ساخت مخازن بزرگ نفت و پالایشگاه های بزرگ با چین همکاری کند.
رییس جمهور از حضور شرکت های چینی برای سرمایه گذاری در بنادر چابهار و جاسک استقبال کرد و گفت: طرح اتصال راه آهن بندر چابهار از طریق کشورهای افغانستان، قرقیزستان و قزاقستان به چین می تواند زمینه های توسعه همکاری بیش از پیش را فراهم آورد و ایران به سرعت در حال تکمیل قطعه ریلی بندر چابهار تا افغانستان است.
روحانی با اشاره به قراردادهای مهم ایران و چین در مذاکرات دوجانبه و همکاری دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک با هفت گروه کاری در تهران گفت: نتیجه تلاش های این کمیسیون باید زمینه های تعامل تهران – پکن در هفت شاخه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را فراهم کند و با سفر رییس جمهوری چین و قراردادهای نهایی در این خصوص امضا شود.
پانگ سن سفیر جدید چین نیز در این دیدار با اشاره به رایزنی هایش با مقامات عالی رتبه چین برای پیشبرد روابط دو جانبه، گفت: پکن خواهان توسعه روابط در حوزه «آی تی»، «فاینانس» و انرژی است.
وی تأکید رییس جمهور چین برای احیاء جاده ابریشم از طریق آبهای آزاد را خاطر نشان کرد و گفت: این اقدام می تواند منجر به ارتباط بیشتر دو ملت و افزایش تبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی شود.
پانگ سن با بیان اینکه دو کشور در حوزه مسایل منطقه ای و جهانی دیدگاه مشترک دارند و از یکدیگر حمایت کرده اند، گفت: از اشتراک مساعی ایران قدردانی می کند و آماده است تا در حد توان این بسترهای مشترک را افزایش دهد.
سفیر جدید چین با اشاره به اینکه در گذشته به عنوان نماینده ویژه چین در مذاکرات ۱ + ۵ با ایران حضور داشته است، گفت: کشورش همواره از حق ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای در چارچوب آژانس بین المللی انرژی هسته ای حمایت کرده است.
وی افزود: ما مخالف تحریم های یک جانبه و ایجاد تکلیف برای کشورها خارج از معاهدات ان پی تی بوده و هستیم و اطمینان می دهیم که در مذاکرات آتی ایران با ۱ + ۵ از موضع ایران حمایت خواهیم کرد.

آژانس بین المللی انرژی هسته ای افغانستان اقتصادی و سیاسی ان پی تی ایران پکن تجاوز جهان چین نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر