کد خبر: 175336 A

رییس دیوان عالی‌کشور:

قضات محترم سراسر کشور بایستی به پرونده‌های زندانی دار به قید فوریت رسیدگی کنند تا خدائی ناکرده حق از کسی ضایع نگردد و اگر به پرونده متهم زندانی زودتر رسیدگی و اقدام شود ممکن است متهم بی گناه باشد و نگهداری او در زندان برای شخص زندانی و خانواده او ضرر قابل توجهی را دارد

جلسه هیات عمومی اصراری کیفری دیوان عالی کشور صبح امروز به ریاست آیت الله گرکانی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، آیت الله محسنی گرکانی با تبریک میلاد منجی عالم بشریت حضرت اباصالح المهدی(عج) برتمام مسلمین عدالت خواه جهان گفت: یکی از مشکلات بزرگ دستگاه قضایی چه دیوان عالی کشور و چه محاکم حقوقی وکیفری پرونده‌های بلا تکلیف و مُسن است و این موجب نگرانی مسئولان عالی رتبه دستگاه قضایی و به ضرر مردم و دستگاه قضایی است.

رئیس دیوان عالی کشور با ذکر این مطلب که پرونده‌های زندانی دار باید هر چه سریعتر مورد رسیدگی قرار گیرد خاطر نشان کرد: قضات محترم سراسر کشور بایستی به پرونده‌های زندانی دار به قید فوریت رسیدگی کنند تا خدائی ناکرده حق از کسی ضایع نگردد و اگر به پرونده متهم زندانی زودتر رسیدگی و اقدام شود ممکن است متهم بی گناه باشد و نگهداری او در زندان برای شخص زندانی و خانواده او ضرر قابل توجهی را دارد لذا رسیدگی به این گونه پرونده ها می بایستی مد نظر قضات محترم باشد.

رئیس هیات عمومی دیوان عالی تصریح کرد: برای رسیدگی سریع به پرونده های مُسن و همچنین زندانی‌دار سیاست مسئولان بر این است که با اقدامات معاونت نظارت دیوان عالی و اداره کل نظارت این امر مهم محقق شود.

آیت الله محسنی گرکانی در بخش دیگری از سخنانش به نحوه داوری و قضاوت پرداخت و افزود: داوری باید براساس عدالت در قضاوت باشد و تمامی اختلافات در جامعه اسلامی خواه بزرگ باشد یا کوچک براساس حکم الهی رسیدگی شود وچنین قضاوتی از قضاوت پیامبر(ص) سرچشمه می گیردو محور داوریها و قضاوت ها به طور کامل تسلیم در برابر حق و عدالت است.

آیت الله محسنی گرکانی افزود: ایمان واقعی در فرد مسلمان زمانی محقق می شود که به آیه شریفه ۶۵سوره نسا در سه مرحله عمل کند و قضات محترم و مردم شریف به این نکات می بایستی توجه ویژه داشته باشند.

۱. درتمامی مشاجرات و اختلافات در همه زمانها و مکانها محور قضاوت داوری پیامبر باشد و از داوران طاغوتی و باطل اجتناب کند.

۲. پس از صدور حکم عادلانه مردم تسلیم باشند و احساس ناراحتی نکنند و به دستگاه قضاء اسلامی بدبین نباشند اگر اعتراض قانونی دارند اعتراض خود را در دادگاه ذی ربط مطرح کنند.

۳. حکمی که به حق صادر شده کاملاً تسلیم آن باشند چه به زیان آنها باشد یا به نفع، در تمام مراحل پذیرفتن آن نشانه باور عمیق و ایمان به خداست و هر گونه اظهار عقیده غیر قانونی اجتهاد در مقابل حق است اداره دستگاه قضایی کشور با محوریت فقاهت و عدالت امکان پذیر است و پشتوانه عدالت ایمان به خداست.

رئیس دیوان عالی در پایان ضمن تشکر از قضات دیوان عالی گفت: قضات دیوان عالی ستون دستگاه قضا هستند و از همه قضات دیوان درخواست می کنم تا موقعی که توان جسمی دارند درخواست بازنشستگی نکنند و مددکار دستگاه قضاء باشند و مطمئن باشند که کار آنها عبادتی باارزش است.

جامعه اسلامی جهان خانواده دستگاه قضایی دیوان عالی کشور زندان مد مسلمان مشکلات پیامبر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر