کد خبر: 172564 A

منتجب‌نیا در گفت‌وگو با ایلنا:

مردم و جمهوریت از کلیدواژ‌ه‌های اساسی گفتمان امام است / نگاه امام، نگاه پیامبرانه نسبت به حکومت و خدمت‌رسانی به جامعه و حل مشکلات مردم بود / امام به آنچه اعتقاد داشت، واقعا عمل کرد.

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی با بیان اینکه امام خمینی(ره) بعد از خدا، مردم را اصل می‌دانست و مردم از اصول اساسی اندیشه امام هستند، تاکید کرد: امام خمینی خیلی از این خط‌کشی‌ها و مرزبندی‌هایی که امروز در جامعه وجود دارد، را قبول نداشتند و همه گروه‌ها را خودی می‌دانستند و مردم را به شهروند درجه یک و درجه دو تقسیم‌بندی نمی‌کردند.

رسول منتجب‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص نگاه امام به سیاست و حکومت گفت: نگاه امام خمینی به حکومت، نگاه به قدرت‌طلبی و حکومت بر مردم نبود بلکه نگاه ایشان، نگاه پیامبرانه نسبت به حکومت و خدمت‌رسانی به جامعه و حل مشکلات مردم بود.

وی با تاکید بر اینکه امام خمینی مسئولان را خادم مردم می‌دانست، اظهار داشت: امام قبل از پیروزی انقلاب و در سال‌هایی که در حوزه علمیه به تدریس مشغول بودند، خود را برابر و همراه با مردم می‌دانستند و چیزی فراتر از خواست مردم هم نداشتند و همواره در سخنانشان به خواست و نظر مردم ارجاع می‌دادند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه امام ساده‌زیست بود و مسئولان را به ساده‌زیستی دعوت می‌کردند، تصریح کرد: امام به آنچه اعتقاد داشت، واقعا عمل کرد و مثل برخی از مسئولان دولت سابق نبود که حرف از ساده‌زیستی بزند و به شکل دیگری عمل کند.

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی با اشاره به وضعیت سکونت امام در سال‌های مختلف ابراز داشت: امام قبل از تبعید در منزلی اجاره‌ای سکونت داشت و بعد از بازگشت به ایران و پیروزی انقلاب اسلامی نیز ابتدا به محل سکونت‌شان در قم و سپس در حسینیه‌ای در جماران اقامت گزیدند که حتی اجازه دادند، دیوارهای آن را گچ کنند و هنوز کاهلی بود.

منتجب‌نیا با بیان اینکه در نگاه امام فقرا محترم هستند اما فقر محترم نبود، یادآور شد: امام به شدت با اشرافی‌گری مخالف بودند و مستضعفین را دوست داشتند اما استضعاف را نمی‌پذیرفتند و هموراه تاکید داشتند که باید بر فقرزدایی و ایجاد رفاه و آرامش در جامعه بکوشند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص جایگاه مردم در اندیشه امام خمینی خطرنشان کرد: امام بعد از خدا، مردم را اصل می‌دانست و مردم از اصول اساسی اندیشه امام هستند.

وی با اشاره به مصاحبه امام با روزنامه فیگارو در پاریس تاکید کرد: در آن مصاحبه، خبرنگار از ایشان می‌پرسد که شما چه حکومتی را می‌خواهید تشکیل بدهید که امام فرمودند جمهوری، مانند همین جمهوری‌ای که شما دارید.

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی ادامه داد: امام خمینی پس از ورود به ایران و سخنرانی در بهشت زهرا گفتند که با تکیه و پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنند و در حالی که همه ملت و همه گروه‌ها ایشان را قبول دارند، باز ایشان برای تعیین حکومت و تصویب قانون اساسی به رای ملت رجوع می‌کند.

منتجب‌نیا با یادآوری هشدارهای امام به برخی از نهادها که قصد مخدوش کردن آرای ملت را داشتند، بیان کرد: امام به همه مسئولان و نهادها تاکید داشت که باید زمینه مشارکت مردم در همه زمینه‌ها بالاخص عرصه سیاسی فراهم شود و بر سلامت انتخابات تاکید داشتند و می‌گفتند هیچ کس حق ندارد در رای ملت دخالت کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه کسانی که می‌گویند امام خمینی رای ملت را تشریفاتی می‌دانست به ایشان تهمت می‌زنند، افزود: اگر صحبت‌های امام را درباره مردم و ملت و جمهوریت جمع‌آوری کنیم، چندین جلد می‌شود و مردم و جمهوریت از کلیدواژ‌ه‌های اساسی گفتمان امام(ره) است.

وی با بیان اینکه کسانی که این صحبت‌ها را می‌کنند می‌خواهند از امام خمینی(ره) انتقام بگیرند، گفت: این افراد هیچ‌گاه از یاران امام نبود و جایگاهی هم نداشتند و حال می‌خواهند عقده‌گشایی بکنند.

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی در پاسخ به این سوال اگر امام خمینی هم‌اینک بودند چه چیزی را سرلوحه کاری خویش قرار می‌دادند، اظهار داشت: خرافه‌زادیی، اخلاق‌گرایی، تقویت جمهوریت و تامین برای معاش و رفاه مردم را در سرلوحه رهنمودهای خود قرار می‌دادند.

منتجب‌نیا با بیان اینکه امام همیشه به فکر وحدت جامعه بودند، تاکید کرد: یکی دیگر از چیزهایی که امام همیشه مدنظر داشتند، وحدت جامعه بود و اگر ایشان امروز هم بودند، به وحدت بیشتر جامعه فکر می‌کردند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره بعضی‌ از مرزبندی‌ها در جامعه تصریح کرد: امام خمینی خیلی از این خط‌کشی‌ها و مرزبندی‌هایی که امروز در جامعه وجود دارد، را قبول نداشتند و همه گروه‌ها را خودی می‌دانستند و مردم را به شهروند درجه یک و درجه دو تقسیم‌بندی نمی‌کردند.

ایران پیروزی انقلاب اسلامی جامعه خدمت رسانی دولت رسول منتجب نیا شهروند فقر مشکلات مردم مصاحبه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر