کد خبر: 164994 A

آیت الله هاشمی رفسنجانی:

رضایت و شادابی معلم، هم امنیت اجتماعی را از طریق دانش آموزان تضمین می­نماید و هم آینده کشور را بر پایه علم و دانش می­سازد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز به مناسبت گرامیداشت هفته معلم، در دیدار جمعی از معلمان کشور و اعضای چند تشکّل مربوط به فرهنگیان، تعلیم بشر را اساس نزول وحی و بعثت پیامبران خواند و گفت: معلم، هم برای مسایل عاطفی و هم به خاطر جایگاهی که در جوامع دارد، همیشه عزیز بوده و خواهد بود.

به گزارش ایلنا، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به تشکر آقای رضا اکرمی، وزیر اسبق آموزش و پرورش که می­گفت «بیشترین افزایش حقوق معلمان در دولت جناب­عالی صورت گرفت»، گفت: این یک منطق مدیریتی و سیاست حاکمیتی است، چون رضایت و شادابی معلم، هم امنیت اجتماعی را از طریق دانش آموزان تضمین می­نماید و هم آینده کشور را بر پایه علم و دانش می­سازد.

ایشان با تأکید بر این نکته که «نباید بزرگترین قشر آموزنده کشور، از جهاتی ناراضی باشد»، گفت: معلم نبودم، ولی در جریان مبارزه، ارتباط وسیعی با معلمان داشتم و بعدها در جنگ می­دیدم که سنگرها با حضور معلمان و دانش آموزان تبدیل به کلاس­های عملی درس­های فداکاری و ایثار می­شدند.

آیت­الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سابقه معلمی بزرگان شهید کشور، مانند آیت­الله بهشتی، دکتر باهنر و رجایی، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مرتضی مطهری، زندگی سراسر علمی این شهید عرصه علم و تفکر را ستود و گفت: این متفکر و فیلسوف ارزنده طبق اظهارات خود، در مسیر منزل از خیابان ری تا مدرسه مروی، چارچوب­های ذهنی مطالب و مقاله­ های علمی را فراهم می­کرد و بر اساس آن مقاله ­هایی نوشت که مرجع محققین در موضوعات خاص است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، شخصیت عمیق و معنوی شهید مطهری را برخاسته از روح تحقیق و پژوهش دانست وگفت: ایشان ریاکاری نداشتند و آنچه می­ گفت و بروز می ­داد، واقعیت وجودی ایشان بود که برخاسته از علم و ایمان انسانهاست.

آیت­الله هاشمی رفسنجانی با بیان مصدایقی از ویژگی­های این استاد در اجتهاد، فلسفه و تحشیه نگاری، حضور ایشان در مبارزه را بسیار موثر و منطقی خواند و گفت: رژیم پهلوی چاره­ای جز اخراج ایشان از دانشگاه نداشت والبته پس از آن، سطح فعالیتشان گسترده­تر شد.

آیت­الله هاشمی رفسنجانی با بیان خاطراتی از صداقت گفتاری و رفتاری شهید مطهری و یادآوری آیات و روایات مربوط به راستگویی و راست کرداری، گفت: اگر زهد فروشی و تظاهر به دین ملاک شود، جامعه را پوچ می­کند و ریاکاری با اثرات محدود، آینده را بر پایه­ای سست بنا می­کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانشان ارتباط روز معلم با شهادت استاد مطهری را معنادار خواند و گفت: مجاهد، عالم، متقی و معلمی که با شهادت خویش سرمایه­ای ارزشمند برای کشور، نظام، مذهب تشیع و مکتب اسلام شده است و جامعه از معلم همین انتظار را دارد.

ایشان با برشمردن انتظارات متقابل معلمین و جامعه، گفت: این یک تمجید شاعرانه نیست که هر خانواده ایرانی مرهون خدمات معلمان است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این نکته که «معلم اهل دعوا نیست و اهل منطق است» ایجاد محدودیت­های مادی و کاری برای معلمان را ضرری به کل جامعه دانست و گفت: آزادی حق طبیعی خدا به همة انسانهاست و کسی نمی­تواند بر معلمان آزادی منت مادی و معنوی بگذارد، چون باغبان گل­های سرسبد جامعه در مقاطع مختلف تحصیل هستند.

در آغاز این دیدار، آقایان دکتر رحیم عبادی(رئیس جامعه معلمان اصلاح طلب)، دکتر اکرمی(وزیر اسبق آموزش و پرورش)، محمدی(دبیر کل انجمن اسلامی معلمان)، اسماعیل عبدی(دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران) و علی اکبر باغانی(مسؤولان دبیرخانه شورای هماهنگی کانون صنفی سراسر کشور) با ارائه گزارشی از اوضاع آموزش و پرورش و مشکلات معلمان، به بیان دیدگاه­های خویش درباره مسایل مختلف پرداختند.

حقوق خانواده دانش آموزان دین علم و دانش فلسفه مشکلات معلم هاشمی رفسنجانی امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر