کد خبر: 152039 A

فانی در جلسه هیات امنای بنیاد سعدی مطرح کرد؛

زبان فارسی یکی از جنبه های نفوذ و تاثیر فرهنگی ایران است و باید با به کارگیری روش های موثر ترویج زبان فارسی، جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در حوزه تمدنی خود ارتقاء دهیم.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت ترویج زبان فارسی به عنوان یکی از سرمایه های عظیم ملت ایران، از بنیاد سعدی خواست با استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه ها و ابزار و امکانات موجود، زمینه ترویج زبان فارسی در کشورهای خارجی را فراهم کند.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری در جلسه هیات امنای بنیاد سعدی با بیان اینکه این بنیاد وظایف سنگینی بردوش دارد، اظهار امیدواری کرد با تلاش دست اندرکاران بنیاد و متولیان ترویج زبان فارسی، در سال های آینده شاهد رشد و توسعه آموزش زبان فارسی باشیم.

معاون اول رییس جمهوری افزود: زبان فارسی یکی از جنبه های نفوذ و تاثیر فرهنگی ایران است و باید با به کارگیری روش های موثر ترویج زبان فارسی، جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در حوزه تمدنی خود ارتقاء دهیم.

جهانگیری همچنین با اشاره به نوپا بودن بنیاد سعدی، از رییس این بنیاد خواست وضعیت موجود زبان فارسی در دنیا را در قالب گزارش مستندی گردآوری کنند تا در یک برنامه چند ساله بتوان با مقایسه، میزان پیشرفت و موفقیت بنیاد را در ترویج زبان فارسی ارزیابی و از آن به عنوان یک سند جامع استفاده کرد.

** تدریس زبان فارسی در بیش از ۳۰۰ دانشگاه جهان

در این جلسه غلامعلی حداد عادل رییس بنیاد سعدی نیز فارسی را زبانی پراهمیت و با قابلیت بالا دانست و به ارایه گزارشی از تاریخچه تاسیس و اقدامات انجام شده در بنیاد سعدی پرداخت.

حداد عادل با بیان اینکه هم اکنون در بیش از ۳۰۰ دانشگاه جهان زبان فارسی تدریس می شود، گفت: در لاهور پاکستان و مناطق اطراف آن در سال جاری حدود ۱۸۶ هزار دانشجو زبان فارسی را به عنوان درس اختیاری خود برگزیده اند.

وی افزود: در حال حاضر ۳۰ کرسی تدریس زبان فارسی در دنیا وجود دارد که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است و حدود ۱۵ هزار فارسی آموز غیر از زبان آموزان دانشگاهی، در ۶۵ کشور جهان مشغول فراگیری زبان فارسی هستند.

رییس بنیاد سعدی همچنین از تلاش دست اندرکاران بنیاد برای فعالیت در فضای مجازی خبرداد و افزود: در حال حاضر وبگاهی برای بنیاد سعدی طراحی شده و کارخود را آغاز کرده است.

** حمایت از کرسی های آموزش زبان فارسی

رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این جلسه با تاکید بر ضرورت پشتیبانی و حمایت از بنیاد سعدی و همه متولیان تدریس و ترویج زبان فارسی گفت: تبادل استاد و دانشجو، تهیه متون آموزشی مورد نیاز و حمایت از کرسی های آموزش زبان فارسی از اقدامات این وزارتخانه برای ترویج و گسترش زبان فارسی بوده است.

** ترویج زبان فارسی وظیفه خطیر ملی است

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه هم از ترویج زبان فارسی به عنوان یک عامل قدرت جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل یاد کرد و گفت: زبان فارسی می تواند در ارتقاء و تاثیرگذاری ایران در جامعه بین الملل به خصوص در حوزه تمدنی ایران نقش موثری داشته باشد.

وی با بیان اینکه تلاش هایی علیه ترویج زبان فارسی به ویژه در حوزه تمدنی ازسوی برخی کشورها وجود دارد، بر لزوم سرمایه گذاری برای ترویج این زبان تأکید کرد و افزود: همگی باید ترویج زبان فارسی را به عنوان یک وظیفه خطیر ملی تلقی کرده و در جهت تحقق آن تلاش کنیم.

** گسترش مدارس ایرانی در خارج از کشور

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست تلاش برای ترویج زبان فارسی در داخل و خارج از کشور را امری ضروری دانست و گفت: وزارت آموزش و پرورش برنامه های جدیدی را برای این منظور در پیش گرفته و برای گسترش مدارس ایرانی در خارج از کشور و آموزش زبان فارسی به اتباع خارجی مقیم ایران برنامه ریزی کرده است.

در این جلسه شماری از اعضای هیات امنای بنیاد سعدی همچون آقایان مهدی محقق، دبیرمقدم، صادقی و سمیعی و همچنین نمایندگان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جامعه المصطفی نیز در سخنانی نظرات و دیدگاه های خود را در خصوص زبان فارسی ارایه کردند و راه کارهای مختلف برای ترویج زبان فارسی مورد بحثو تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست همچنین به منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز بنیاد سعدی و سایر اقدامات برای توسعه فعالیت های بنیاد تصمیماتی اتخاذ شد.

اسحاق جهانگیری ایران جامعه جمهوری اسلامی ایران دانشجو علوم تحقیقات و فناوری ملت ایران وزارت آموزش و پرورش وزارتخانه وزیر آموزش و پرورش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر