کد خبر: 106996 A

مدیرعامل انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی:

برای اولین بار پس از جنگ جهانی اول به صورت رسمی علیه کشور ما از سلاح شیمیایی استفاده شد به طوری که ۵۶۰ مورد حمله شیمیایی به ایران انجام شد که ۳۵ مورد برای اهداف غیرنظامی بود.

مدیرعامل انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی اعلام کرد: براساس آمار، شهدای جنگ تحمیلی تا سال ۱۳۸۴ پنج میلیون و هفتصد و شصت و هفت هزار و پانصد و سی و شش نفر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا سروش در نشستی که به مناسبت هفته دفاع مقدس با موضوع حملات شیمیایی عراق به ایران برگزار شد، گفت: سازمان بهداشت جنگ را به عنوان یکی از علل مرگ و میر در رتبه بیستم قرار داده است و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ به رتبه ۱۵ برسد.

وی توضیح داد: برای بررسی خسارات جنگ و سلاح‌های شیمیایی باید سالیانی که فرد با ناتوانی زندگی می‌کند و سالیان عمر از دست رفته را با یکدیگر محاسبه کرد و در ایران در مورد هر شهید ۳/۲۶ سال عمر از دست داده‌ایم.

سروش ابراز داشت: اتفاق مهم جنگ ایران و عراق استفاده از سلاح کشتار جمعی بود که کشور ژاپن با تجربه‌ای که در این زمینه داشت سلاح اتمی را بهانه‌ای برای دیالوگ جدید در جهان به کار برد و ژاپن محوریت صلح شد اما کشور ما از این ظرفیت استفاده نکرد در حالی که ۵۶۰ مورد حمله شیمیایی به ایران انجام شد که ۳۵ مورد برای اهداف غیرنظامی بود و برای اولین بار پس از جنگ جهانی اول به صورت رسمی علیه کشور ما از سلاح شیمیایی استفاده شد.

سروش گفت: یک میلیون نفر در معرض گاز شیمیایی قرار گرفته‌ و ۱۰۰ هزار نفر در معرض عوارض و آسیب‌های حاد آن بوده‌اند و امروزه ۷۵ هزار نفر آمار رسمی از جانبازان تحت پوشش به خاطر مسائل شیمیایی داریم.

وی به ۱۰۰ هزار پرتاب علیه ایران در طی جنگ اشاره کرد و گفت: عراق اعتراف کرده که یک میلیون و هشتصد هزار تن گاز اعصاب و ۶۰۰ تن سالین که عامل اعصاب است علیه ایران استفاده کرده است.

سروش به احتمال استفاده گاز VX در جنگ با ایران اشاره کرد و گفت: شواهد و مستندات حاکی بر این است که از این گاز در زمان جنگ استفاده شده است. استفاده از این گاز سبب می‌شود که قدرت تخریب گاز خردل افزایش پیدا کند.

سروش در مورد کسانی که تحت تأثیر ضایعات شیمیایی هستند گفت: این ضایعات پیشرفت‌پذیر هستند و باید برای جلوگیری از پیشرفت آنها به مراقبت از افراد بیمار بپردازیم.

سروش در پایان به ایجاد مرکز اسناد عوارض کاربرد سلاح شیمیایی در جنگ و همچنین کتابخانه تخصصی کاربرد عوامل شیمیایی و بانک اطلاعاتی در مرکز پژوهشکده دبیرخانه انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی اشاره کرد.

استفاده از سلاح ایران پوشش جانبازان جنگ جنگ جهانی ژاپن سلاح های شیمیایی عراق مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر