کد خبر: 242508 A

برای گفت‌و‌گوی دوجانبه پیش از مذاکرات ایران و ۱ + ۵؛

محمدجواد ظریف پیش از دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده بود امکان رسیدن به توافق کامل وجود داشته و دارد ولی این نیازمند یک تصمیم و اراده سیاسی است.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱ + ۵ در حالی از روز ۲۸ دی(۱۸ ژانویه) در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود که بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در همین شهر به دست آمد، قرار بود طرفین ظرف یکسال، یعنی تا سوم آذر ۹۳(۲۴ نوامبر ۲۰۱۴)، به توافق نهایی دست یابند.

به گزارش ایلنا٬ محمدجواد ظریف و جان کری درنشست یک روزه خود درباره گفتگوهای هسته‌ای ایران و گروه ۱ + ۵ مذاکره و رایزنی خواهند کرد.

گفتنی است ضرب‌الاجل جدید مذاکرات هسته‌ای، ۹ تیر ماه ۹۴(۳۰ ژوئن ۲۰۱۵) اعلام شده است. ضمن اینکه قرار است پیش از آغاز این دور از مذاکرات، وزرای خارجه ایران و آمریکا، در مذاکرات دوجانبه‌‌ای با یکدیگر در حال گفت‌و‌گو هستند.

گفت‌و‌گوی محمدجواد ظریف و جان کری ساعت ساعت یازده و سی دقیقه به وقت ژنو(۱۴به وقت تهران) در ژنو برگزار شده است.

محمدجواد ظریف پیش از این دیدار تاکید کرده بود امکان رسیدن به توافق کامل وجود داشته و دارد ولی این نیازمند یک تصمیم و اراده سیاسی است.

رییس دستگاه دیپلماسی همچنین تاکید کرد: بر اساس برنامه هدف مشترک که سال گذشته در همین شهر ژنو توافق کردیم، ایران باید برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود را داشته باشد امادر این حال نشان دهد که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌‌آمیز است و در این جهت، ما همواره اعلام کرده‌ایم این آمادگی را داریم.

ظریف با تاکید بر اینکه این هدف کاملا در دسترس است، بیان داشت: این هدف را در اختیار داریم و می‌توانیم برای اجرای آن برنامه‌ریزی کنیم فقط برای رسیدن به آن نیاز به اراده سیاسی است. اینکه تصمیم‌گیری جدی شود و خطوط قرمز‌ بی‌مورد طرف مقابل مخصوصا کشورهای غربی مطرح نشود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره ارائه پیشنهادهای جدید و جامع در ین دوره از مذاکرات هم گفت: باید پیشنهادهای تازه و جامعی مطرح شود و آمادگی این را داریم که همه موضوعات را به نتیجه برسانیم اما باید ببینیم که طرف مقابل چقدر دراین باره آمادگی دارد.

ظریف در ادامه در پاسخ به این سوال که نگاه شما به چالش دولت آمریکا با کنگره و همینطور تماس‌های اوباما با نتانیاهو در مذاکرات چیست، تاکید کرد: ما در مذاکرات هسته‌ای بادولت آمریکا به صورت یک مجموعه برخورد می‌کنیم، بنابراین همراه کردن قسمت‌های مختلف دولت آمریکا و یکپارچه شدن سیاست‌های آن برعهده قوه مجریه آمریکاست.

وی تصریح کرد: این نگرانی آن‌ها باید باشد البته ما احساس می‌کنیم که نیاز به یک تصمیم و اراده سیاسی همراه با شجاعت است. تصمیم گیری برای حل معضلی که می‌تواند بسیاری از معادلات منطقه را به سمت بهبودی تغییر دهد.

وزیر امور خارجه ایران در پایان با بیان اینکه با نماینده عالی اتحادیه اروپا دیدار می‌کند، گفت: با وزیران خارجه برخی کشورهای اروپایی نیز گفتگو خواهیم کرد که امروز و فردا قطعی خواهد شد.

ایران ایران و آمریکا برنامه هسته ای جان کری دولت آمریکا کشورهای اروپایی مذاکرات هسته ای ایران وزیر امور خارجه آمریکا وزیر امور خارجه ایران هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر