کد خبر: 236425 A

دلایل سفر منطقه‌ای لاریجانی در گفت‌وگوی موسوی با ایلنا:

ما در شرف نهایی‌شدن گفتگوهای ایران با ۱ + ۵ هستیم پس اگر توافق صورت پذیرد سناریوهای منطقه‌ای آن از هم اکنون آماده است و بالطبع پیامدهای منطقه‌ای مثبتی برای همسایگان خواهد داشت.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و روابط بین‌الملل تاکید کرد: این سفر اهداف کلی داشت که بین کشورهای ایران٬ سوریه٬ عراق و لبنان مشترک است و یک رویکرد منطقه‌ای در مبارزه با تروریسم را به نمایش گذاشت.

امیر موسوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا؛ در خصوص پیام‌های سفر منطقه‌ای رئیس مجلس اظهار کرد: محور سفر آقای لاریجانی به کشورهای منطقه٬ مبارزه با تروریسم بوده است که باید گفت این موضوع از دو بعد مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ بعد بین‌المللی که به رهبری آمریکا و عضویت ۶۰ کشور صورت گرفته است و بعد محور منطقه‌ای که به رهبری ایران صورت گرفته است.

سفر منطقه‌ای لاریجانی موجب تقویت روابط بین کشور‌ها در مبارزه با تروریسم خواهد شد

وی ادامه داد: سفر ایشان به کشورهای مهم منطقه مانند عراق؛ سوریه و لبنان موجب تقویت روابط بین کشور‌ها در مبارزه با تروریسم خواهد شد به گونه‌ای که در هفته‌های گذشته هم٬ کنفرانسی توسط وزارت امور خارجه در مقابله و تبادل‌نظر برای مقابله با تروریسم برگزار شد که مجموع این اقدامات این پیام را به دنیا مخابره می‌کند که راهکارهای منطقه‌ای ایران در مبارزه با تروریسم کارایی بیشتری نسبت به محور بین المللی مبارزه با تروریسم در منطقه دارد.

این کار‌شناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اهداف سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به کشورهای منطقه ابراز کرد: یکی از محورهای این سفر خنثی کردن تلاش عربستان برای ضربه زدن به مقاومت است تا به هم‌پیمانان ایران اطمینان بدهند و راهکارهایی برای مقابله با حرکت عربستان بحثنفت و حمایت از تروریسم ارائه کنند که در این مورد کشور عراق از اهمیت بیشتری برخوردار است.

ایران از طرح روسیه برای مقابله با تروریسم در سوریه حمایت می‌کند

وی در تحلیل جزء به جزء کشورهایی که لاریجانی به آنجا سفر کرده است٬ بیان داشت: هر کشوری ابعاد مجزایی در این سفر داشت مثلاً در پرونده سوریه دو محور از سوی ایران مورد بحثو پیگیری است٬ اول اینکه پشتیبانی ایران از ملت و دولت سوریه در مقابله با تروریسم ادامه خواهد داشت و دومین محور حمایت ایران از طرح روسیه برای مقابله با تروریسم در کشور سوریه است.

مخالفان دولت سوریه در مصر دور هم جمع شده‌اند

موسوی با اشاره به نقش کشور مصر در بحثسوریه٬ ابراز کرد: مخالفان دولت سوریه در مصر دور هم جمع شده‌اند تا با برگزاری جلسات برای رسیدن به یک توافق سیاسی با رهبری سوریه در خصوص مشکلات این کشور با هم تبادل نظر کنند.

مهم‌ترین بحثدرلبنان٬ گفتگوهای حزب‌الله لبنان با المستقبل به رهبری سعد الحریری است

وی در خصوص محورهای مورد بحثدر کشور لبنان٬ بیان داشت: مهم‌ترین موضوع مورد بحثدر این کشور بحثگفتگوهای حزب‌الله لبنان با المستقبل به رهبری سعد الحریری است تا بتوان یک آرامش سیاسی و مذهبی را در لبنان ایجاد کرد و به نوعی می‌توان این سفر را در جهت حل این مشکل ارزیابی کرد.

این کار‌شناس مسائل بین‌الملل در خصوص ارسال هدیه جمهوری اسلامی ایران به ارتش لبنان٬ تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در لبنان مورد بحثقرار گرفت٬ هدیه‌ای است که قرار شده ایران برای مبارزه با تروریسم به لبنان ارسال کند که در این بین مخالفانی در این کشور هستند که نمی‌خواهند این کمک از ایران به این کشور بیاید که اغلب هم مخالفان حزب‌الله به شمار می‌روند و به هر حال ایران با گروه‌های سیاسی تبادل نظراتی در جهت ارسال این هدیه برای مبارزه با تروریسم صورت داده است.

چراکه عراق در مقابله با تروریسم نقش بسزایی داشته است

وی در توضیح مباحثمطروحه در کشور عراق٬ اظهار کرد: بحث‌هایی در سطوح ملی و همچنین در سطح کردستان عراق انجام شده و ارزیابی آن هم مثبت است چراکه عراق با پشتیبانی ایران و مرجعیت به خصوص در نجف در بسیج کردن مردم این کشور در مقابله با تروریسم نقش بسزایی داشته است به گونه‌ای که حتی مبداء سفر آقای لاریجانی در عراق؛ شهر نجف اشرف بوده است و از آنجا هم بغداد و اربیل شاهد گفتگوهای مقامات ایرانی و عراقی بود که البته تلاش‌های خوبی هم در کردستان صورت گرفت که باید به حمایت و عملکرد آقای بارزانی هم اشاره شود.

تاثیر مذاکرات ۱ + ۵ در منطقه و کشورهای همسایه

موسوی با اشاره به کلیت سفرهای منطقه‌ای رئیس مجلس٬ خاطرنشان کرد: تحول بزرگی در این سفر را شاهد خواهیم بود به گونه‌ای که ما در شرف نهایی شدن گفتگوهای ایران با ۱ + ۵ هستیم پس اگر توافق صورت پذیرد سناریوهای منطقه‌ای آن از هم اکنون آماده است و بالطبع پیامدهای منطقه‌ای مثبتی برای همسایگان خواهد داشت.

اقدامات عربستان و رژیم صهیونیستی در ناامنی منطقه

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و روابط بین الملل در توصیف موانع رسیدن به بهبود و گسترش روابط منطقه‌ای تصریح کرد: بزرگ‌ترین مانع در منطقه٬ اقدامات رژیم صهیونیستی ست به گونه‌ای که در صدد ضربه زدن به مقاومت لبنان بر آمده است و با تشدید حملات خود در منطقه و غزه سعی دارد منطقه را نا‌امن کند لذا مانع بعدی؛ کاهش قیمت نفت عربستان است که به نوعی در مقابله با مقاومت قرار گرفته است که با حمایت سعودی‌ها از تروریست‌ها اوضاع نا‌امن‌تر شده است.

وی عدم تعامل و همکاری گروه‌های سیاسی این کشور‌ها را مانع دانست و ابراز داشت: عدم اتحاد میان گروه‌های سیاسی از مهم‌ترین علل عدم بهبود وضعیت منطقه است و ایران در صدد است تا این اتحاد را ایجاد کند و تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کند چراکه جمهوری اسلامی ایران توانست با منطقی بسیار ملایم و زبان دیپلماسی متعادل٬ مسئولیت منطقه‌ای برای خود کسب کند اما غربی‌ها و متحدانشان می‌خواهند این جایگاه را متزلزل کنند که به نظر مذبوحانه می‌آید.

سفر منطقه‌ای لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر