کد خبر: 236229 A

بهشتی‌پور در گفت و گو با ایلنا:

نامه ظریف در صدد این بود تا یک اطمینان سازی و شفاف سازی را نشان دهد بطوریکه اگر مذاکرات به نتیجه نرسد مقصر طرف غربی و زیاده‌خواهی های آنان است چراکه ایران هر گونه همکاری و اعتمادسازی در روند پرونده هسته‌ای را نمایان کرده است.

مدیر پیشین شبکه العالم اظهار داشت: نامه ظریف به وزیران امور خارجه٬ در واقع تشریح روند کلی مسائل هسته‌ای است و به نوعی یک اتمام حجت با مخاطبان اصلی خود بوده است.

حسن بهشتی‌پور تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا گفت: گرچه مخاطب نامه آقای ظریف وزرای خارجه کل دنیا بوده است اما اصلیترین مخاطب این نامه وزرای خارجه گروه ۱ + ۵ بوده است و دلیللش این است که سیاست آمریکا به خصوص بعد از مذاکرات مسقط روند پرونده را به بن بست رساند.

وی در توصیف دلایل به بن‌بست رسیدن مذاکرات توسط آمریکا٬ ابراز داشت: عوامل زیادی در این بین مطرح است که می‌توان به روی کار آمدن جمهوری‌خواهان اشاره کرد و البته تحرکات اسرائیل باعثشد تا اوباما را به تجدید نظر وادار کند اما باید به لابی کشورهای عربی هم اشاره کرد به گونه‌ای که شوک جدیدی به پرونده هسته‌ای وارد شد.

این کار‌شناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: ظریف با این نامه درصدد این بود تا اطمینان‌سازی و شفاف‌سازی ایران را نشان دهد٬ بطوریکه اگر مذاکرات به نتیجه نرسد٬ مقصر طرف غربی و زیاده‌خواهی‌های آنان است چراکه ایران هرگونه همکاری و اعتمادسازی در روند پرونده هسته‌ای را نمایان کرده است.

بهشتی‌پور با اشاره به فعالیت‌های تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان٬ بیان داشت: وزیر خارجه کشورمان و تیم مذاکره‌کننده کشورمان در روند مذاکرات محکم ایستادگی کردند و خطوط قرمز را به دقت رصد کرده و ماموریت را انجام دادند. حالا اینکه عده‌ای تعابیر تندی را در خصوص نفس مذاکره و توافقات مربوط به آن مطرح می‌سازد یک بحثدیگریست که باید به سخنان مقام معظم رهبری و دفاع ایشان از تیم مذاکره‌کننده اشاره کرد.

وی در پایان با تاکید بر دفاع از حق ملت ایران در مذاکرات خاطر نشان کرد: اقدامات دستگاه دیپلماسی کشورمان و همچنین تیم مذاکره کننده در عمل نشان داده شده است لذا باید گفت که از این مدل نامه‌نگاری‌ها در گذشته هم اتفاق افتاده بود اما عمل و اقدامات بعدی مهم است چراکه باید به دور از یک جنجال سیاسی به نتیجه رسید وباید دانست که مذاکرات یک داد وستد است و باید معقولانه و با عمل درست وارد میدان شد.

حسن بهشتی‌پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر