کد خبر: 157757 A

سرمدی در دیدار خداحافظی سفیر چین در تهران؛

چین بعنوان یکی از کشورهای عضو گروه ۳ + ۳ می تواند در حمایت از تداوم روند مذاکرات و دستیابی به توافق جامع و نهایی نقش موثرتری ایفاء کند.

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار خداحافظی سفیر چین در ایران اعلام کرد که نگاه تهران به روابط با پکن بلند‌مدت و راهبردی است.

به گزارش ایلنا؛ " یوهونگ یانگ " سفیر جمهوری خلق چین در تهران امروز دوشنبه در پایان ماموریت خود در جمهوری اسلامی ایران با مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

سرمدی در این دیدار با قدردانی از فعالیتها و تلاشهای بی وقفه و ارزشمند سفیر چین و همچنین سفیر ایران در پکن در راستای توسعه و گسترش همه جانبه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و چین، نگاه ایران به روابط با چین را بلند مدت و راهبردی دانست.

سرمدی دیدار روسای جمهور ایران و چین در بیشکک و توافقات صورت گرفته برای تداوم توسعه روابط را با اهمیت عنوان کرد و ضرورت تداوم همکاری و پیگیری در چارچوب کمیسیون مشترک اقتصادی و نیز سفرهای متقابل مسئولین دو کشور برای اجرایی و عملیاتی شدن این توافقات را مورد تاکید قرار داد.

قائم مقام وزیر امور خارجه همچنین با روشن توصیف کردن دورنما و چشم انداز روابط بلند مدت بین ایران و چین ابراز امیدواری کرد با تداوم سفرهای منظم و متقابل مقامات عالیرتبه ایران و چین به پکن و تهران شاهد تقویت روابطی راهبردی و درازمدت در ابعاد دوجانبه و نیز مشورت و رایزنی بین دو کشور مهم و تاثیرگذار در عرصه منطقه ای و بین المللی باشیم.

وی با اشاره به دیدگاه و مواضع مشترک ایران و چین بعنوان دو کشور با تاریخ و تمدنی کهن و نقش موثر منطقه ای و بین المللی، خواستار تداوم همفکری و هماهنگی دو کشور برای مقابله با رویکردهای یکجانبه گرایانه و ظالمانه و سوء استفاده برخی کشورها از پاره ای مسائل برای اعمال فشارهای سیاسی و زیاده طلبی علیه کشورهای مستقل شد.

سرمدی همچنین با اشاره به تداوم روند مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۳ + ۳ افزود: چین بعنوان یکی از کشورهای عضو گروه ۳ + ۳ می تواند در حمایت از تداوم روند مذاکرات و دستیابی به توافق جامع و نهایی نقش موثرتری ایفاء نماید.

سفیر چین نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از تلاش ها و اقدامات صورت گرفته در دوره ماموریت خود در جهت توسعه و گسترش هرچه بیشتر روابط در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دفاعی، بر عزم و اراده مقامات عالیرتبه کشورش بر تداوم و تقویت روابط با ایران تاکید کرد و افزود: چین برای تقویت روابط با ایران بعنوان شریکی مهم و قابل اعتماد اهمیت بسیار زیادی قائل است.

وی علیرغم ابراز رضایت از سطح کنونی روابط فیمابین خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های گسترده‌ای برای تداوم روند توسعه مناسبات همه جانبه وجود دارد.

یوهونگ یانگ همچنین موضع اصولی کشورش را در حمایت از حقوق مشروع ایران در بهره مندی از انرژی هسته‌ای و مخالفت با تحریمهای اعمال شده علیه ایران مورد تاکید قرار داد و از رویکرد حکیمانه جمهوری اسلامی ایران در تعامل سازنده با جهان در دولت جدید ابراز خرسندی کرد و بر لزوم تداوم حمایت متقابل دو کشور در عرصه‌های بین‌المللی از یکدیگر تاکید کرد.

سفیر چین همچنین با اشاره به خاطرات خوب خود از دوره حضورش در ایران و ابراز علاقه به کشور، مردم و فرهنگ و تمدن ایران، از میهمان نوازی مردم ایران و همکاری دستگاه دیپلماسی تقدیر و تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد روند توسعه روابط با قوت ادامه یابد.

انرژی هسته ای ایران پکن جمهوری اسلامی چین حقوق فرهنگ و تمدن مذاکرات هسته ای مردم ایران وزیر امور خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر