کد خبر: 139337 A

بروجردی در پاسخ به ایلنا:

عربستان بدون تردید سر منشاء جنایات تکفیری هاست و تا زمانی که عربستان این سیاست اشتباه را تغییر ندهد فکر نمی کنم منطقه روی آرامش را ببیند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، حضور رئیس جمهور ایران در نشست داووس را نقطه مقابل سیاستهای امریکادر ممانعت از سرمایه گذاری های اقتصادی در ایران توصیف کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا علاءالدین بروجردی در حاشیه مراسم ختم شهید ابوالقاسم اسدی در جمع خبرنگاران گفت: اقداماتی که بخصوص در طول چندماه گذشته رخ داده نشان دهنده شکست سیاست امریکا در سوریه است. جمهوری اسلامی ایران از روز اول اعلام کرده بودکه بحران سوریه راه حل نظامی نداردو باید از طریق گفتگو های سوری – سوری حل شود، امریکاییها و هم پیمانان منطقه ای آنها سه سال هزینه را بر سوریه تحمیل کردند و امروزبه همان جمع بندی رسیده اند.

وی افزود: حرکات تروریستی و انفجارها در لبنان نشان ضعف است نه قدرت. چه افزایش انفجارها در عراق و چه حرکت پستی که عناصر تروریست در یمن انجام دادند منجر به شهادت این دیپلمات عزیز ما و این فرزند انقلاب اسلامی گردید؛ نشانه های ضعف و سستی آنها ست.

وی درباره اجلاس ژنو ۲ ادامه داد: من پیش از تشکیل این اجلاس گفته بودم که این اجلاس بدون حضور جمهوری اسلامی ایران موفق نخواهد بود. امروز هم معتقدم همین اتفاق در حال رخ دادن است. امروز دولت سوریه بیش از هر زمان دیگری قدرتمند است. در ژنو ۲ هر تصمیمی که بگیرند بدون نظر دولت و ملت سوریه قابل اجرا نخواهد بود، جمهوری اسلامی ایران سیاست حمایتی جدی خودرا از محور مقاومت درسوریه ادامه خواهد داد.

بروجردی در باره پس گرفتن دعوت به ژنو ۲ از سوی بان کی مون خاطر نشان کرد: این امر نشان داد که متاسفانه دبیر کل سازمان ملل استقلال رای ندارد و با فشار آمریکاییها دعوت خود را پس می گیرد؛ این بیش از همه برای سازمان ملل یک نقطه ضعف است.

وی درباره اجرای توافق هسته ای افزود: ما بر سر تعهد خود هستیم و اصل و محور برای جمهوری اسلامی ایران حفظ حقوق کشور است. در سند تصریح شده است که پرونده ایران از شورای امنیت خارج خواهد شد و موضوع هسته ای ایران به جایگاه طبیعی خود یعنی آژانس باز خواهد گشت. همه تحریمها برداشته خواهد شد جمهوری اسلامی ایران مانندهر کشور دارای توانمندی هسته ای به فعالیتهای خود ادامه خواهد داد.

این نماینده مجلس در ادامه در تصویب بودجه مناسب برای حفاظت از جان دیپلماتهای ایرانی تاکید کرد و در خصوص ربوده شدن دیپلمات ایرانی گفت: دولت یمن باید مسئولیت این امر را قبول کند و پاسخگوی این رویداد که بر خلاف همه موازین بین المللی است، باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سئوال ایلنا در باره نشست داووس اظهار داشت: داووس یک فضای اقتصادی است این در واقع به چالش کشیدن سیاستهای تحریمی امریکاست. یعنی امریکا دوست ندارد دیگران در ایران سرمایه گذاری کنند و حضور آقای رئیس جمهور می تواند درنقطه مقابل سیاستهای امریکا تاثیرگذار باشد.

بروجردی در پایان گفت: عربستان بدون تردید سر منشاء جنایات تکفیری هاست و تا زمانی که عربستان این سیاست اشتباه را تغییر ندهد فکر نمی کنم منطقه روی آرامش را ببیند.

استقلال انقلاب اسلامی بودجه داووس دبیر کل سازمان ملل دولت کمیسیون امنیت ملی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی لبنان سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر