کد خبر: 139328 A

قشقاوی در پاسخ به ایلنا:

کلیت مواضع را به عنوان معاونت پارلمانی جناحی نمی بینم / هر بار از مجلس دعوتی شود، ما لبیک گفته ایم و اکنون نیز خودرا موظف می دانیم حضور پید اکنیم.

معاون پارلمانی وزیر خارجه تصریح کرد: وزیران متهم نیستند و مجلس نیز دادگاه نیست. نباید درباره رابطه مجلس با دولت مبالغه کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن قشقاوی در حاشیه مراسم ختم شهید ابوالقاسم اسدی در جمع خبرنگاران، در پاسخ به ایلنا، درباره مخالفتهای برخی نمایندگان در مجلس با اجرای توافق هسته ای گفت: اقتضای دموکراسی وجود اختلاف نظر است. نفس اختلاف نظر را نمی توان محکوم کرد واقعا عده ا ی از نمایندگان محترم دغدغه دارند و ما خود را موظف می دانیم به آنان پاسخ دهیم.

وی ادامه داد: آنچنان که من و آقای عراقچی هفته گذشته در کمیسیون امنیت ملی به تمام سئوالات آنها پاسخ دادیم. اما سخن ما این است که بهتر آن است که در کاری چنین بزرگ با ابعادملی دربحثهسته ای همه به اجماع ملی فکر کنیم. این بحثداخلی و جناحی و سیاسی نیست همه باید تلاش کنیم در این بحثملی با حسن نیت و تعامل ابهامات را برطرف کنیم.

وی در پاسخ به دیگر سئوال خبرنگار ایلنا در این خصوص که آیا این مخالفتها در کار دیپلماسی اخلال ایجاد خواهدکرد یا خیر گفت: نه اگر به نگاه مواضع مسئولین عالی رتبه نظام نگاه کنیم، اعم از مسئولان محترم قوا، هیئت رئیسه مجلس و روسای محترم کمیسیونها شاهد خواهیم بود که هیچ اشکالی از سوی آنها تا به امروز مطرح نشده است. برخی نمایندگان دیگر هستند که این مواضع را دارند. گرچه نماینده با نماینده تفاوتی ندارد و همه از لحاظ ارزش نمایندگی یکسان هستند، البته من نمی خواهم بگویم که همه انگیزه واحد دارند، ممکن است انگیزه ها جناحی هم باشد، اما من کلیت مواضع را به عنوان معاونت پارلمانی جناحی نمی بینم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: ممکن است و اقعا نمایندگانی ابهاماتی داشته باشند؛ ما هم به دوستان گفته ایم که همواره حضور داریم. جناب آقای ظریف یک جلسه علنی در مجلس حضور داشتند و به لحاظ آماری حضور وزیر خارجه و معاونین در مجلس در بحثهسته ای بی نظیر است. شاید یکی از دلایل آن این است که مذاکره کننده آقای ظریف هستند، اما هر بار از مجلس دعوتی شود، ما لبیک گفته ایم و اکنون نیز خودرا موظف می دانیم حضور پید اکنیم.

قشقاوی تصریح کرد: ما هیچ ناراحتی و دلخوری نداریم. گرچه کمی هم در این امور مبالغه می شود. مثلا واژه احضار وزرا یا معاونین که استفاده می شود ربطی به آیین نامه مجلس ندارد. نه وزرا متهمین هستند و نه مجلس دادگاه است که بخواهد متهمی را احضارکند. نمایندگان محترم حق سئوال دارند و ما نیز خود را موظف به پاسخ دادن به سئوالات و ابهامات می دانیم.

قشقاوی اظهار داشت: در بسیاری از موارد نمایندگان از پاسخها اقناع می شوند. به غیر از یک یا دوسئوال از آقای ظریف بقیه قانع شده اند، بنابراین این چه مشکلی است که مبالغه شود. در باره رابطه مجلس و دولت پیش از این حتی در دوره های گذشته و زیر محترم خارجه کارت زرد گرفته استریال در حالیکه در دولت فعلی هنوز این کار صورت نگرفته و امیدواریم هرگز اتفاق نیافتد. بنابراین سئوال و پاسخ امری طبیعی است در آن سو یعنی در آمریکا نیز مگر کنگره از دولت سئوال ندارد؟ پس ما نباید بی جهت در این خصوص مبالغه کنیم.

آیین نامه جلسه علنی حسن قشقاوی دموکراسی دولت کمیسیون امنیت ملی وزیر امور خارجه وزیر خارجه هسته ای هیئت رئیسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر