کد خبر: 139235 A

عراقچی:

آنچه که رییس جمهور روحانی پس از انتخابش به ریاست جمهوری انجام داد، تغییر رویکرد به سوی وضعیت ˈبرد – بردˈ بوده است. بنابراین ما با این رویکرد جدید وارد مذاکرات شدیم و سعی کردیم که به هدفی مشترک برسیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با تعدادی از خبرنگاران ایرلندی که به تهران سفر کرده اند، گفت: جنجال هسته ای یک بحران غیرضروری بود و ترتیبات کنونی با ایالات متحده و سایر قدرت ها می توانست سال ها قبل صورت بگیرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه آیریش تایمز چاپ دوبلین، سید عباس عراقچی معاون امور بین الملل وزارت امور خارجه ایران در این مصاحبه همچنین تاکید کرده است که استفاده از تسلیحات اتمی طبق آموزه های اسلامی غیرقابل تصور است.

وی در مصاحبه مفصل خود با خبرنگاران ایرلندی اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران از بازگشایی سفارت ایرلند در تهران که دو سال پیش بسته شد، استقبال می کند.

ˈآیریش تایمزˈ از دکتر عراقچی به عنوان یک چهره کلیدی در صحنه سیاسی کنونی ایران یاد کرده و به نقل از وی نوشته است: این یک حقیقت است که ایران خواهان تسلیحات هسته ای نیست. چنین تسلیحاتی جزو محاسبات استراتژیک ایران نیست. تسلیحات هسته ای بر خلاف آموزه های اسلامی است.

وی افزود: بر اساس آموزه های اسلامی تسلیحات کشتار جمعی چیزی است که شما نمی توانید حتی تصور آن را بکنید. علاوه بر این، چنین تسلیحاتی ارزش عملی هم ندارند. ما فکر نمی کنیم که اینها(تسلیحات هسته ای) بتوانند امنیت ما را افزایش دهند. امروزه کاربردی برای این تسلیحات وجود ندارد زیرا ماهیت تهدیدات تغییر یافته است. بطور مثال چگونه می توان با استفاده از تسلیحات هسته ای به جنگ با تروریسم رفت؟

روزنامه ایرلندی در ادامه گزارش خود نوشته است: دکتر عراقچی از مخالفت هایی که در آمریکا نسبت به توافق هسته ای وجود دارد، آگاه است و می گوید: به نظر می رسد که لابی هایی از منطقه خود ما اکنون بسیار فعال هستند، لابی های مختلف. وی می افزاید جنجال هسته ای یک بحران غیر ضروری بود.

وی گفت: ما معتقدیم که این توافق و نیز راه حل جامع، اگر همچنان که امید می رود بتوانیم بدان دست یابیم، برای امنیت و ثبات منطقه بسیار مفید خواهد بود، برای اینکه یکی از مهمترین منابع تنش را از میان بر می دارد.

وی خاطر نشان کرد که در سه دهه گذشته حداقل ۱۰ جنگ در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس صورت گرفته است.

وی معتقد است که بن بست کنونی به خاطر فقدان اعتماد بین ایران و سایر قدرت ها به وجود آمده است.

عراقچی گفت: آنچه که رییس جمهور روحانی پس از انتخابش به ریاست جمهوری انجام داد، تغییر رویکرد به سوی وضعیت برد – برد بوده است. بنابراین ما با این رویکرد جدید وارد مذاکرات شدیم و سعی کردیم که به هدفی مشترک برسیم. ما به آنها گفتیم که آنچه ما می خواهیم فقط برای برنامه صلح آمیزمان در چارچوب پیمان عدم اشاعه هسته ای، از جمله غنی سازی برای اهداف صلح امیز است و البته ما نمی خواهیم هیچ تحریمی برقرار باشد. اگر به این هدف برسیم، رضایت ما تامین شده است.

وی ادامه داد: این برد ماست. برد آنها چیست؟ آنها به ما گفته اند که فقط نگران تسلیحات هسته ای هستند.

عراقچی افزود: ما در مورد مقصد نهایی برای مذاکرات به توافق رسیدیم، اینکه ما به جایی برسیم که ایران از حقوق خود برای استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای و از جمله غنی سازی برخوردار باشد، تحریمی در کار نباشد، و تسلیحاتی هم وجود نداشته باشد. در این وضعیت همه راضی هستند، همه خرسند هستند و همه برد کرده اند.

عراقچی در مورد کنفرانس ژنو ۲ درباره سوریه و دعوت و سپس پس گرفتن دعوت از ایران برای حضور در این کنفرانس اظهارداشت: از یک طرف همه آنها اذعان می کنند که ایران کشوری مهم و بانفوذ است و می تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند ولی از طرف دیگر همزمان از تمایلات برخی طرف های خاص این مناقشه - آنهایی که در واقع خود موجب این وضعیت وخیم در سوریه شده اند و آنهایی که گروه های تروریستی در سوریه را تشویق و حمایت نموده اند - پیروی می کنند.

معاون وزارت امور خارجه ایران با عجیب و غریب توصیف کردن اقدام به کنار گذاری ایران از فهرست شرکت کنندگان در کنفرانس ژنو ۲ گفت: این امر ما را به سوی این تصور سوق می دهد که شاید تمایل جدی برای حل این مشکل وجود ندارد.

دکتر عراقچی در مورد سفارت ایرلند در ایران که در سال ۲۰۱۲ بسته شد، اظهار داشت: من قطعاً از اینکه ایرلند در تهران سفارت داشته باشد، استقبال می کنم. ما متوجه هستیم که این امر(تعطیلی سفارت ایرلند) ربطی به امور سیاسی نداشته، بلکه فقط مساله بودجه بوده است، بنابراین ما قطعاً از بازگشایی سفارت شما در تهران استقبال می کنیم.

امور بین الملل تروریسم حقوق ریاست جمهوری رییس جمهور سوریه گروه های تروریستی مصاحبه وزارت امور خارجه روزنامه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر