کد خبر: 117455 A

تخت روانچی هم‌چنین اعلام آمادگی کرد در سطوح مختلف، مشورت‌های سیاسی ایران با کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌خصوص یونان در جریان باشد.

پاراسکه دیمیتریوس ووپولوس، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه یونان روز شنبه در تهران با مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه ایران دیدار کرد.

به گزارش ایلنا، در این ملاقات ووپولوس با ابراز علاقه به توسعه روابط با کشورمان اظهار کرد: یونان به عنوان کشوری که سابقه روابط دیرینه و سنتی با ایران دارد، علاقه‌مند به توسعه روابط با ایران است.

او با اشاره به این که یونان در اوایل سال میلادی آینده، ریاست دوره‌یی اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد داشت، خواستار تبادل نظر ایران و یونان درباره موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی شد.

در این دیدار که موضوعات روابط اقتصادی، پارلمانی و فرهنگی مورد تبادل نظر قرار گرفت، تخت روانچی با اشاره به علاقه‌مندی کشورمان به توسعه روابط اظهار کرد: ایران به عنوان یکی از تامین‌کنندگان انرژی اروپا به‌خصوص در حوزه نفت و گاز آماده گسترش روابط با یونان است.

معاون وزیر خارجه ایران هم‌چنین درباره مذاکرات هسته‌ ای کشورمان با ۱ + ۵ بیان کرد: ایران با جدیت و نگاه مثبت به مذاکرات می‌نگرد و آغاز خوب آن از نیویورک شروع شده، در ژنو ادامه یافت و در هفته آینده نیز دور دوم مذاکرات در ژنو برگزار خواهد شد.

تخت روانچی هم‌چنین اعلام آمادگی کرد در سطوح مختلف، مشورت‌های سیاسی ایران با کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌خصوص یونان در جریان باشد.

مدیر کل امور سیاسی وزارت امور خارجه یونان که به دعوت ابوالقاسم دلفی، مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه کشورمان به ایران سفرکرده است هم‌چنین با همتای ایرانی خود دیدار کرد.

در ملاقات دلفی با همتای یونانی نیز دوطرف ضمن بررسی راه‌های تعمیق روابط دوجانبه، درباره مذاکرات هسته‌یی کشورمان با گروه ۱ + ۵، تاسیس کمیته مشورتی سیاسی با هدف بالا بردن سطح مرودات سیاسی دو جانبه، ریاست دوره‌یی یونان بر اتحادیه اروپا در نیم‌سال اول سال ۲۰۱۴ و راه‌های توسعه روابط کشورمان با اتحادیه اروپا مذاکره و درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مساله سوریه و مقابله تروریسم بحثو تبادل نظر کردند.

مدیرکل سیاسی وزارت خارجه یونان هم‌چنین در جریان این سفر با امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص تحولات منطقه‌یی از جمله سوریه و خاورمیانه گفت‌وگو کرد.

انرژی ایران خاورمیانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا معاون معاون وزیر وزارت خارجه وزیر خارجه یونان اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر