کد خبر: 117257 A

مطهرنیا در گفت‌وگو با ایلنا:

در صورتی که این انتقادات در دولت احمدی نژاد هم مطرح می شد می توانستیم آنها را انتقادات سازنده عنوان کنیم / رئیس جمهور و تیم همراه وی امانتداران مستقیم مردم هستند.

یک تحلیلگر مسایل سیاست ا‌خارجی ضمن بیان اینکه محرمانه بودن مذاکرات مورد پذیرش مردم است، اظهار کرد: انتقادات سیاسی سیاسیون از تریبون نماز جمعه باید شامل حال تمام دولت‌ها باشد.

مهدی مطهرنیا در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص اظهارات اخیری پیرامون عملکرد دیپلماتهای ایرانی در مذاکرات و محرمانه بودن این مذاکرات گفت: دولت‌ها اساساً به عنوان نمایندگان ملت‌ها در عرصه تحرکات سیاسی برای دستیابی به اهداف ملی برگزیده می‌شوند.

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی و در قانون اساسی کشورمان دولت‌ها نماینده تام الاختیار ملت‌ها هستند و بر اساس ماده اول از فصل پنجم قانون اساسی که به حقوق ملت اشاره دارد آمده است که هیچ کسی حق ندارد، حق خدادادی را از مردم بگیرد؛ لذا بر اساس قانون اساسی رهبران مردم از کوچک‌ترین آن‌ها تا بالا‌ترین مقام که از طریق مجلس خبرگان انتخاب می‌شوند و خبرگان که خود نمایندگان مردم هستند، موظف به رعایت این حق و حقوق هستند.

مطهرنیا یادآور شد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان نمایندگان مردم به شمار می‌روند که در این میان با رأی مستقیم یک ملت انتخاب می‌شوند و به همین واسطه بدون وجود رابطی، امانتدار مردم هستند. همچنین در این بین رئیس‌جمهور به عنوان رئیس یک دولت و رئیس قوه اجرایی کشور از دیگر رهبرانی است که به صورت مستقیم از سوی احاد مردم انتخاب می‌شوند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بر اساس این اصل که رئیس جمهور مستقیم از سوی مردم انتخاب می‌شود، مردم در اکثر کشورهای مختلف دنیا به این مقام رأی می‌دهند تا یک نماینده مستقیم در دولت و در بخش اجرایی داشته باشند.

به گفته مطهرنیا، رئیس دولت نیل به اهداف را از سوی مردم دنبال می‌کند؛ لذا می‌توان وی را مهم‌ترین گزینه سیاسی متتخب از سوی مردم برشمرد.

وی ادامه داد: با پذیرش این اصل، رئیس جمهور و تیم همراه وی از این منظر باید همواره مورد احترام باشند، زیرا امانتداران مستقیم مردم هستند و به این واسطه هم نمایندگان مجلس و هم مسئولان قوه قضاییه و حتی بالا‌تر از آن رهبری جمهوری اسلامی ایران بر عملکرد آن‌ها نظارت دقیق دارند.

این استاد دانشگاه افزود: در این راستا منابع غیررسمی مانند رسانه هاو افکار عمومی از سوی دیگر می‌تواند این نظارت را در چارچوب و عرف سیاسی و در قالب نقد سازنده انجام دهند و حتی از اقدامات آن‌ها حمایت‌های لازم را به عمل آورند.

مطهرنیا اظهار کرد: در این شرایط در روند مطالعات و بررسی‌های مختلف، خواسته‌ها و نیازهای متفاوتی از سوی جناح‌های فعال در کشور مطرح می‌شود و دولت به عنوان نماینده مردم تا جایی که امکان پذیر باشد به این نیاز‌ها پاسخ می‌دهد. اما این پاسخ دهی باید تا جایی باشد که بر خلاف خواست مردم صورت نگیرد.

وی تاکید کرد: متاسفانه در چند ماه اخیر ما شاهد ایجاد فضای مسموم برای دولت هستیم که این موارد را باید به نوعی در منطق حزب بازی و یا جناح‌های سیاسی و یا حتی برخی از چهره‌های سیاسی تلقی کرد. برای آن‌ها رؤسای جمهور نقطه عطف تمام طرح نیاز‌ها و خواسته‌ها هستند.

مطهرنیا ادامه داد: افراد وجناح‌های سیاسی باید حریم رؤسای جمهور را حفظ کنند و در پایه بنیادی از آن‌ها حمایت کنند.

وی یادآور شد: اما متاسفانه در محفل مردمی و رسمی شاهد هستیم که چطور یک تریبون رسمی در اختیار افرادی قرار گرفت که دولت خاتمی را زیر سؤال بردند و در‌‌ همان زمان صریح‌ترین انتقادات به دولت خاتمی از سوی‌ الهام شکل گرفت.

مطهرنیا خاطرنشان کرد: در صورتی که این انتقادات در دولت احمدی‌نژاد هم مطرح می‌شد می‌توانستیم آن‌ها را انتقادات سازنده عنوان کنیم و بگوییم که نقد حمید روحانی که روز گذشته از تریبون رسمی نماز جمعه مطرح شد یک نقد سازنده بود. اما مشخص است که نقدهای مطرح شده اخیر نقد سازنده نیست.

وی گفت: اگر نقدی شکل می‌گیرد باید همیشگی و به تمام دولت‌ها باشد.

این استاد دانشگاه با اشاره به محرمانه بودن مذاکرات گفت: اینکه مذاکرات محرمانه است تا حدودی قابل پذیرش است، اما اگر مذاکرات بر سر یک پرونده ملی است و بر روند آینده جمهوری اسلامی ایران تاثیر می‌گذارد باید محرمانه بماند.

به گفته مطهرنیا، محرمانه بودن مذاکرات مهم و تاثیرگذار در تمام کشور‌ها یک اصل پذیرفته شده است و مصداق آن را می‌توان به پرونده‌هایی اشاره کرد که از ۳۰ یا ۴۰ سال پیش باز بوده‌اند و امروز محتوای آن‌ها افشا می‌شود.

وی ادامه داد: مسئله محرمانه بودن مذاکرات همواره از سوی ملت‌ها پذیرفته شده است، لذا باید گفت در شرایطی که مردم ولی نعمت و قابل اطمینان‌ترین مصادیق برای حفظ و حراست و امنیت کشور‌ها و دولت‌ها هستند، دولت باید از آگاهی آن‌ها استفاده کند و این اصل را خدشه‌دار نکند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اظهارات اخیر برخی از مسئولان از تریبون‌های رسمی تصریح کرد: این اظهارات از چند منظر قابل پذیرش نیست و نشان دهنده فعالیت جناح‌ها و برخی از حزب‌های سیاسی در کشور است.

به گفته مطهرنیا با توجه به محرمانه بودن ریز مذاکرات در دوره‌های قبل بر اساس همین روند اکنون محرمانه بودن مذاکرات مورد پذیرش است.

احمدی نژاد استاد دانشگاه بازی دولت رئیس جمهور رسانه نمایندگان مجلس نمایندگان مجلس شورای اسلامی ملت خاتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر