کد خبر: 117189 A

در سازمان ملل تصویب شد‎؛ ‎

این قطعنامه از کشورهای دارای سلاح‌های هسته‌ای می‌خواهد به اقدامات لازم جهت اجرای تعهداتشان مبنی بر انهدام کامل زرادخانه تسلیحات اتمی خود بر اساس اصول شفافیت، برگشت‌ناپذیری و نظارت بین‌المللی سرعت بخشند.

کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی ایران در زمینه خلع سلاح هسته‌ای را تصویب کرد.
به گزارش ایلنا‏، هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نشست اخیر این کمیته پیش نویس قطعنامه مذکور را ارائه داد که علی رغم مخالفت آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای غربی، با ۱۱۳ رأی مثبت و ٧ رای ممتنع به تصویب رسید.
موضوع این قطعنامه پیگیری اجرای تعهدات پذیرفته شده در چارچوب کنفرانس‌های بازنگری دولت‌های عضو پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سالهای ۱۹۹۵،۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ میلادی بود که برای ششمین بار طی ۱۰ سال گذشته از سوی ایران ارائه و تصویب شد.
این قطعنامه از کشورهای دارای سلاح‌های هسته‌ای می‌خواهد به اقدامات لازم جهت اجرای تعهداتشان مبنی بر انهدام کامل زرادخانه تسلیحات اتمی خود بر اساس اصول شفافیت، برگشت‌ناپذیری و نظارت بین‌المللی سرعت بخشند.
طبق پیمان عدم اشاعه هسته‌ای(ان پی تی) که از سال ۱۹۷۰ میلادی لازم الاجرا شده است، کلیه دولت‌های برخوردار از سلاح‌های هسته‌ای متعهد شده‌اند تمام تسلیحات اتمی خود را منهدم کنند. بعلاوه، آن‌ها از نظر حقوقی موظف هستند نه تنها از هرگونه اقدام برای ساخت سلاح هسته‌ای جدید خودداری کنند، بلکه از انتقال این گونه سلاح‌ها به دیگر کشور‌ها، استقرار آن‌ها در خارج از خاک خویش و همکاری با دیگر دولت‌ها برای ساخت سلاح اتمی نیز بپرهیزند.
دولت‌های هسته‌ای پس از دهه‌ها عدم پایبندی به تعهدات حقوقی مصرح خود، بار دیگر در قالب اسناد نهائی کنفرانس‌های بازنگری پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سالهای ۱۹۹۵،۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ میلادی متعهد شده‌اند تا گام‌های عملی مؤثری را برای امحای سلاح‌های هسته‌ای بردارند.
در بخشی از قطعنامه تصویب شده پیشنهادی ایران بر اجرای قطعنامه کنفرانس ۱۹۹۵ در خصوص ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای نیز تأکید شده است. قطعنامه سال ۱۹۹۵ در مورد خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای، خواستار پیوستن اسرائیل به معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تأسیسات آن شده است.
کشورهای غربی از جمله آمریکا، فرانسه، انگلیس، رژیم صهیونیستی و برخی متحدان آن‌ها، با توجه به تأکید قطعنامه پیشنهادی ایران بر این موضوع، به آن رأی منفی داده‌اند.
در قطعنامه تصویب شده پیشنهادی ایران همچنین بر ضرورت ارائه تضمین‌های امنیتی به کشورهای غیرهسته‌ای مبنی بر عدم به کارگیری و یا تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای علیه آن‌ها تأکید گردیده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی انگلیس ایران خاورمیانه خلع سلاح هسته ای سازمان ملل سلاح های هسته ای سلاح هسته ای فرانسه کشورهای غربی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر