کد خبر: 242304 A

مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس:

متاسفانه فاصله فرزند دوم به سوم در کشور ۵ سال و ۴ ماه است که در کشورهای منطقه فاصله فرزندآوری کمتر از ۳.۵ سال است.

مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت گفت: ترویج رویکرد پزشکی مبتنی بر شواهد در بیمارستان‌های کشور در کاهش مرگ مادران موثر است.

به گزارش ایلنا، محمد اسماعیل مطلق در حاشیه برگزاری نشست مدیران گروه سلامت خانواده و کارشناسان مادران باردار با بیان این که سالانه حدود ۱ میلیون و ۷۵۰ هزار بارداری در کشور رخ می دهد، گفت: از این تعداد حدود یک میلیون و ۴۱۰ هزار بارداری منجر به فرزندآوری می شود و از این تعداد فرزند آوری حدود ۲۶ تا ۲۷ هزار کودک، از نوزادی تا سن ۵ سالگی فوت می کند.

به گفته مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت، حدود ۳۰۰ هزار مورد از بارداری هایی که رخ می دهد منجر به فرزندآوری نشده و بیشتر به سقط و مرده زایی منتهی می شود و سقط جنین برای یک خانم عوارضی شامل مشکلات روحی و روانی، افسردگی، چسبندگی و عفونت رحم، ناباروری و نازایی ثانویه به همراه دارد.

مطلق در ادامه، با اشاره به این که در حال حاضر سن ازدواج به ۱۰ سال افزایش یافته است، گفت: شتاب افزایش سن ازدواج در زنان بیشتر است.

وی همچنین، بهترین سن بارداری را ۱۸ تا ۳۵ سالگی بیان کرد و افزود: بارداری هایی که در سن بالا رخ می دهد نیاز به مراقبت های ویژه دارد.

مطلق در ادامه، فاصله فرزندآوری در کشور را ۳.۵ سال بیان کرد و گفت: متاسفانه فاصله فرزند دوم به سوم در کشور ۵ سال و ۴ ماه است که در کشورهای منطقه فاصله فرزند آوری کمتر از ۳.۵ سال است.

وی یکی از اهداف نشست کارشناسان مادران باردار و مدیران گروه سلامت خانواده دانشگاه های علوم پزشکی کشور را مراقبت های ویژه از مادران باردار با سن زیر ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال عنوان کرد و گفت: کاهش مرگ و میر مادران، کاهش بیماریهای زمینه ای در دوران بارداری و پس از زایمان، مراقبت از مادران باردار تا ۴۳ روز بعد از زایمان و کاهش میزان سزارین و افزایش میزان زایمان طبیعی و ایمن در کشور از دیگر اهداف این نشست است.

مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت، ارتقای سلامت و کاهش مرگ و میر مادران را یکی از مهم ترین تعهدات کشورها دانست و گفت: طبق آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایران یکی از کشورهای موفق در دستیابی به پنجمین هدف توسعه هزاره و کاهش شاخص مرگ مادر است.

به گزارش وبدا، با اشاره به این که تا پایان برنامه پنجم توسعه باید میزان مرگ مادران به ۱۵ در صد هزار تولد زنده کاهش یابد، افزود: مطالعه تاریخچه مادران فوت شده نشان می دهد که بسیاری از این مرگها با ارتقای عملکرد و مهارت پزشکان و متخصصین قابل پیشگیری است.

به گفته مطلق، ترویج رویکرد پزشکی مبتنی بر شواهد در بیمارستان های کشور در کاهش میزان خونریزی و در نهایت مرگ مادران موثر است.

بارداری برنامه پنجم توسعه تولد خانواده دانشگاه های علوم پزشکی زنان سلامت شاخص کشورهای منطقه مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر