کد خبر: 236760 A

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد:

معتقدم بهداشت اجتماعی، به مفهوم جامعه توجه دارد و بحثمطبوعات و رسانه نیز یک مبحثاجتماعی است و تنها یک ناقل ساده پیام نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز بحثپزشکی اجتماعی و جامعه شناسی سلامت دارای اهمیت است و اگر می خواهیم طرح تحول سلامت موفق شود باید مسئله اجتماعی شدن سلامت و مسئله فرهنگ و رفتار و تغییر در سبک زندگی و موضوع مهم خود مراقبتی را به عنوان یک مولفه بنیادین در حوزه فرهنگ سلامت را هم مورد توجه قرار دهیم.

به گزارش ایلنا؛ علی ربیعی در مراسم رونمایی از پانصدمین شماره روزنامه سپید و هفته نامه سلامت که در سالن همایش های برج میلاد و با حضور مسئولین و دست اندرکاران حوزه سلامت برگزار شد گفت: امروز از سه جهت وظیفه داشتم که در این نشست حضور داشته باشم. از آنجایی که روزنامه نگار بودم و نیز و تکریم از رسانه ها و همچنین احترام به انسانی که به جامعه خود خدمت کرده است.

وی به معیار تاثیر گذاری فعالیت افراد در جامعه اشاره کرد و گفت: مرحوم علامه جعفری می‌فرماید که انسانیت ما به اندازه تاثیری است که در زندگی دیگران داریم و انسانیت ما به اندازه اثری است که بر جامعه خود می‌گذاریم.

وی افزود: ترازوی سنجش انسانیت یک انسان، در آن است که چقدر از رنج مردم کم کنیم. امروز هم مفتخرم به اینکه برای بزرگداشت یک انسان شریف که به جامعه خود خدمت کرده است اینجا هستم.

وی تصریح کرد: امروز رسانه یک جامعه است. امروز با مفهوم رسانه شهروندی و… مواجه هستیم و رسانه فقط فرستنده یک پیام پیام نیست و یک تبلیغات در اختیار دولتها نیست.

وی افزود: مسئله امروز ما ارتباطات سلامت است، بحثارتباطات سلامت امروز یک موضوع بسیار مهم است از سوی دیگر ارتباط بین ذی نفعان جامعه سلامت و فرهنگ سلامت نیز دارای اهمیت است.

وی افزود: معتقدم بهداشت اجتماعی، به مفهوم جامعه توجه دارد و بحثمطبوعات و رسانه نیز یک مبحثاجتماعی است و تنها یک ناقل ساده پیام نیست.

وی خاطرنشان کرد: مفهوم ارتباطات سلامت، امروز می تواند مفهومی گسترده و از مفاهیم سلامت و فهم مشترک جامعه از این مفاهیم و ارتباطی که بین حوزه های مختلف وجود دارد باشد.

ربیعی گفت: بیش از ۷۰ درصد پیامدهای نظام سلامت خارج از نظام سلامت و به تعبیری خارج از حوزه درمان است.
وی افزود: امروز با مباحثمختلفی مانند بحثتغذیه، بحثفقر، سبک زندگی، آسیب های محیط کار و دیگر موضوعات مواجه هستیم که همه اینها امری اجتماعی و موثربر حوزه سلامت هستند. به همین منظور باید مفهوم اجتماعی شدن حوزه سلامت بیشتر مورد تاکید رسانه های این حوزه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: برخی از بیماریها با مسایل اجتماعی گره خورده است و بسیاری از حوزه ها وجود دارند که با حوزه سلامت مرتبط هستند که باید با رویکرد اجتماعی برای آنها نیز چاره جویی کرد.

وزیر رفاه افزود: بسیاری از واقعیت های اجتماعی وجود دارند که باید برای آنها در جامعه برنامه داشته باشیم. بطور مثال ما برای فقر غذایی با برنامه عمل کردیم. همچنین در زمینه فقر آموزش نیز ما امسال برنامه های خود را برای اینکه هیچ کودکی از تحصیل بازنماند معطوف کرده ایم.

ربیعی گفت: امروز بحثپزشکی اجتماعی و جامعه شناسی سلامت دارای اهمیت است. در طرح تحول سلامت هم که از آرزوهای امام راحل و مقام معظم رهبری بود امروز بیش از ۷ میلیون نفر از فقرا، حاشیه نشینان شهر ها و افراد خاموش جامعه توانسته اند دفترچه بیمه دریافت کنند. اما معتقدم با پاشیدن پول مشکل سلامت حل نمی شود. اگر می خواهیم طرح تحول سلامت موفق شود باید مسئله اجتماعی شدن سلامت و مسئله فرهنگ و رفتار و تغییر در سبک زندگی و موضوع مهم خود مراقبتی را به عنوان یک مولفه بنیادین در حوزه فرهنگ سلامت را هم مورد توجه قرار دهیم.

وی با تقدیر از خدمات ارزنده خدمات دکتر ملک افضلی و نیز اهتمام وی به امر پزشکی اجتماعی گفت: نیم قرن تلاش وی به جامعه و محرومان و بویژه طرحهایی که در زمان جنگ اجرا کردند قابل تقدیر است. همچنین در شورای راهبردی بهزیستی از تجربیات دکتر ملک افضلی استفاده می کنیم. معتقدم که جامعه ما پر از ملک افضلی ها است که آنان نیز باید بروز و ظهور پیدا کنند.

امام راحل و مقام معظم رهبری بهزیستی تبلیغات جامعه جامعه شناسی درمان رسانه سالن همایش سلامت کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر