کد خبر: 223754 A

وزیر بهداشت:

دلیل حساسیت وزارت بهداشت طی یک سال گذشته در حوزه غذا، هوا و سایر عوامل خطر، داشتن دورنمایی از وضعیت سرطان در کشور است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ابراز تاسف از درگذشت «مرتضی پاشایی» خواننده محبوب کشور به علت ابتلا به سرطان معده گفت: اکنون سرطان معده کشنده‌ترین سرطان در ایران و بویژه در مردان است.

به گزارش ایلنا از وزارت بهداشت، «سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی» در نشست کمیته ملی سرطان در کشور با اشاره به تصویب کلیات تشکیل این کمیته افزود: به رغم اینکه میزان ابتلا به سرطان در ایران پنج برابر کمتر از اروپا و سایر کشورهای دیگر است، اما روندی رو به رشد دارد.

وی گفت: دلیل حساسیت وزارت بهداشت طی یک سال گذشته در حوزه غذا، هوا و سایر عوامل خطر، داشتن دورنمایی از وضعیت سرطان در کشور است.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: سرطان یک واقعیت تلخ است و به رغم اینکه میزان ابتلا به این بیماری در ایران در مقایسه با اروپا و سایر کشورهای دیگر پنج برابر کمتر بوده، اما روندی رو به رشد دارد و وضعیت کنونی ما در این خصوص مشابه چند دهه قبل آن‌ها است.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر این وزارتخانه طی یک سال گذشته در حوزه امنیت غذا، هوا و کم تحرکی تاکید داشته و گاهی نیز مورد بی‌مهری‌هایی در این خصوص قرار گرفته است، دلیل عمده آن آینده نگری و داشتن دورنمایی از وضعیت سرطان در کشور است.

قاضی‌زاده هاشمی با تاکید بر اینکه، سرطان بیماری نیست که فی البداهه ایجاد شود و گاهی سال‌ها طول می‌کشد که خود را نشان دهد، افزود: تلاش کنونی ما برای پیشگیری از ابتلا به سرطان و جلوگیری از افزایش شیوع آن در سال‌های آینده است.

وی درمورد حمایت وزارت بهداشت از مبتلایان به سرطان گفت: تصمیمات خوبی در این حوزه گرفته شده که بطور مثال می‌توان به توزیع دارو صرفا در مراکز خاص اشاره کرد.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: این روند نظارت، مصرف و هزینه‌های دارویی گران قیمت و خاص را بویژه برای اقشار آسیب پذیر کنترل می‌کند.

وزیر بهداشت با ابراز تاسف از درگذشت مرتضی پاشایی به علت ابتلا به سرطان معده گفت: سرطان واقعیتی تلخ در زندگی صنعتی و مدرن امروزی است و باید تدابیری اتخاذ کنیم که سرعت روند رو به رشد آن را کنترل کنیم.

وی افزود: انجام چکاب سالیانه می‌تواند تضمینی برای تشخیص به موقع و کنترل این بیماری کشنده باشد.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه اکنون سرطان معده کشنده‌ترین سرطان در ایران و بویژه در مردان است، گفت: مشکل کنونی ما عدم توجه به توصیه‌های وزارت بهداشت است؛ مردم باید توانمند شوند یاد بگیرند که چگونه مراقب خود باشند که به سرطان مبتلا نشوند و از همه مهم‌تر اینکه مردم این توصیه‌ها را جدی بگیرند.

وی افزود: مهم‌ترین علت روند رو به رشد سرطان، تغییر اجتناب ناپذیر هرم سنی جمعیت در کشور است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید تدابیری اتخاذ کنیم که بتوانیم سرعت ابتلا به این بیماری را کاهش دهیم و با تعامل و هم افزایی بین بخشی حوزه‌های صنعت، کشاورزی، آب و هوا و شورای عالی سلامت و امنیت غذا از بروز سرطان پیشگیری کنیم تا جمعیت سالم بیشتری در آینده داشته باشیم.

آب و هوا ابتلا به سرطان ایران بهداشت درمان و آموزش دارو سرطان سلامت کشاورزی مردان وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر