کد خبر: 212453 A

حریرچی مطرح کرد:

با اضافه کردن رشته کمک پرستاری به دانشکده‌های پرستاری از امسال و همچنین افزایش ظرفیت دانشکده‌های پرستاری تلاش می‌کنیم شمار پرستاران را در کشور در سال آینده به حداقل یک ونیم پرستار به ازای هر تخت بستری دولتی برسانیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با بیان اینکه با کمبود نیروی پرستار مواجه هستیم، گفت: ناهماهنگی بین نیازهای کشور و ظرفیت‌های دانشکده‌های پرستاری دلیل این کمبود است.

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، «ایرج حریرچی» با بیان این مطلب افزود: شمار پرستاران در کشور به ازای هر تخت بستری دولتی، ۹.۰ یعنی کمتر از یک نفر است در حالی که این عدد در کشورهای همسایه با شرایط اقتصادی مشابه ما حدود ۲ است و در برخی کشورهای توسعه یافته حتی به ۳ پرستار به ازای هر تخت نیز می‌رسد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت تصریح کرد: نیروهای طرحی پرستار پس از اتمام دوره، می‌توانند طرح خود را برای ۲ سال دیگر تمدید کنند.

وی افزود: گروه زیادی از پرستاران که دوره طرح ۲ ساله‌شان پایان می‌یابد، تقاضای ادامه خدمت در بیمارستان مربوط را دارند و بیشتر مدیران بیمارستان‌ها نیز به علت کمبود نیروی پرستار موافق به این ادامه خدمت هستند؛ بنابراین وزیر بهداشت به همه بیمارستان‌های دولتی ابلاغ کرد که همه پرستاران طرحی می‌توانند دوره طرح خود را حداکثر ۲سال دیگر تمدید کنند.

حریرچی خاطرنشان کرد: علاوه بر این ابلاغ که موجب افزایش نیروی پرستار در بیمارستان‌های دولتی می‌شود، ما با اضافه کردن رشته کمک پرستاری به دانشکده‌های پرستاری از امسال و همچنین افزایش ظرفیت دانشکده‌های پرستاری تلاش می‌کنیم شمار پرستاران را در کشور در سال آینده به حداقل یک ونیم پرستار به ازای هر تخت بستری دولتی برسانیم.

وی همچنین شمار نیروهای طرحی در رشته‌های مختلف علوم پزشکی را در کشور حدود۳۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: ۱۰ تا ۲۰ درصد پرستاران در حال حاضر در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی طرحی شاغل هستند.

به گفته حریرچی تمدید طرح پرستاران از اول مهر امکان‌پذیر است و محدودیتی نیز برای انتخاب بیمارستان در شهرهای مختلف وجود ندارد.

بیمارستان پرستار شرایط اقتصادی علوم پزشکی وزارت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی وزیر بهداشت افزایش دانشکده پرستاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر