کد خبر: 106984 A

برای ما باعثافتخار است که امروز، سال تحصیلی را با حضور بیش از ۱۶۰ هزار نفر دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و بیش از ۱۳ هزار نفر عضو هیأت علمی در دانشگاه‌­های علوم پزشکی، آغاز می­کنیم.

ایلنا: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، پیامی صادر کرد.

به گزارش ایلنا، سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، پیامی صادر کرد.

متن پیام به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

جامعه پرشور ایرانی، فصل دل ­انگیز پاییز را به بهار دانش­ورزی گره زده است. درست وقتی که طبیعت در پس رنگ‌های زیبا، فضایی دلنشین به انسان هدیه می‌­دهد، مدرسه و دانشگاه حیات خود را از سر می­‌گیرند و بهار کسب علم و معرفت آغاز می‌شود. اینک آغاز دوباره بهار کسب علم و معرفت را به شما داشجویان و دانشگاهیان عزیز علوم پزشکی کشور تبریک گفته و امیدوارم سالی شادمان و پراز امید در پیش داشته باشید.

علم و جوانی دو سرمایه جاودانه هستی است که به مدد هم زندگی را به پیش می­رانند و دانشگاه با چنین پشتوانه ­ای، منشاء تحولات ارزنده­ای­ در جامعه خواهد بود. گفتمان جدید حاکم بر جامعه، دست کم از دو منظر با دانشگاه ارتباط مستقیم دارد: اول آن­که دانشگاه منبع امیدآفرینی در جامعه است. دانشگاه با داشتن موتور محرک‌ه­ای به نام «شور و ایمان» دارای چنین جایگاهی است و دانشجو و دانشگاهی برای خلق حماسه­‌های سیاسی و اقتصادی همواره مهیا است و این را بارها و بارها با شایستگی اثبات کرده است. دوم آن­که جاده عقلانیت و تدبیر از مسیر دانشگاه می­گذرد و هیچ گفتمانی بدون پیوند با دانشگاه در جامعه نهادینه نمی­شود. عقلانیت وقتی در جامعه نهادینه می­شود که دانشگاه بتواند اندیشمندانی شایسته، توانمند و مسئول تربیت کند. از این رو بیش از پیش وظیفه داریم فضای دانشگاه را از معرفت و دانش‌­اندوزی پر کرده و بر افزایش نشاط دانشگاه­‌ها بیافزاییم. اکنون که با لطف خداوند، شاهد حضور حداکثری مردم و جوانان و دانشگاهیان در انتخابات شکوهمند ریاست جمهوری بوده­ایم، قدردان آنان بوده و در عزم جدی دولت بر افزایش نشاط در دانشگاه­‌ها، از هیچ کوششی دریغ نخواهد شد و در راه توسعه فعالیت‌­های فرهنگی و علمی گام‌های اساسی برداشته خواهد شد.

امروز خوشبختانه، دانش علوم پزشکی کشور از جایگاه ممتازی برخوردار است. برای ما باعثافتخار است که امروز، سال تحصیلی را با حضور بیش از ۱۶۰ هزار نفر دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و بیش از ۱۳ هزار نفر عضو هیأت علمی در دانشگاه‌­های علوم پزشکی، آغاز می­کنیم. در کشور ما، تربیت دانشجو در بالاترین مدارج علمی و پزشکی و در رشته‌­های متعدد تخصصی و فوق­‌تخصصی و در شرایط مطلوب فراهم است و این نه تنها ما را از اعزام دانشجو به خارج از کشور بی­نیاز کرده است، بلکه دانشجویانی نیز از خارج از کشور در دانشگاه­‌های ما مشغول به تحصیل شده‌­اند. علاوه بر این، به منظور ارتقای کیفیت آموزش پزشکی، نسبت به حفظ استقلال دانشگاه‌‌ها، برقراری عدالت در آموزش پزشکی، تحّول کلان در نظام آموزش پزشکی و توسعه کمّی و کیفّی مراکز آموزش و تحقیقات پزشکی توجه شده است و همه این­ها، پتانسیل آموزش پزشکی کشور را ارتقا داده است.

در چشم‌انداز بیست ساله، جمهوری اسلامی ایران کشوری است برخوردار از دانش پیشرفته و توانا در تولید علم و فنّاوری با جایگاه اوّل اقتصادی، علمی و فنّاوری در سطح منطقه. افق آینده دانشگاه­های علوم پزشکی و آموزش پزشکی، حرکت در این مسیر است. «نقشه جامعِ علمیِ سلامت»، در راستای تحقق اهداف چشم­انداز بیست ساله با الگوی ایرانی - اسلامی ترسیم شده و برنامه­‌های مهمّی در این خصوص در نظر گرفته شده است. اولویت دادن به علم و فنّاوری پاسخگو به نیازهای سلامت جامعه، حضور موثر در عرصه بین‌­الملل، تکمیل چرخه نوآوری سلامت، صیانت از منابع، شفافیت و پاسخگویی، تحّول نظام آموزش سلامت و تبدیل گفتمان علمی به گفتمان مسلط جامعه از جهت‌­گیری­‌های کلی ما در این زمینه است.

به طور قطع توسعه عِلمی سلامت و رسیدن به این جایگاه، بدون استفاده از «خرد جمعی» و مشارکت فردفرد شما عزیران دانشگاهی ممکن نیست. از این رو لازم است تلاش­‌های علمی و پژوهشی شما دانشگاهیان عزیز، برای تولید علم و فنّاوری­های پزشکی گسترش یافته و مشارکت شما در تحقق استفاده­ کاربردی از آن­ها در سلامت جامعه، مضاعف شود. بدون تردید در کنار توسعه علم و پژوهش، توجه بیش از پیش به فرهنگ، اخلاق و ارزش‌های معنوی و نشاط در دانشگاه‌­ها نیز ضروری است، به ویژه از دانشجویان عزیز انتظار دارم هم­چون گذشته در کنار تحصیل علم، با روحیه­ای شاداب و پُرنشاط، تحولات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را پیگیری نموده و با روشن‌بینی و روشنگری خود، پیشتاز دفاع از کیان و منافع ملی کشور عزیزمان باشند.

اینجانب ضمن قدردانی از خدمات و تلاش­های اساتید، پژوهشگران، نخبگان و دانشجویان علوم پزشکی کشور، لازم می­دانم در هفته دفاع مقدس، یاد و خاطره ایثارگری­ها و رشادت­های این گروه عزیز را در دوران «دفاع مقدس» گرامی داشته و از مقام والای شهدای عرصه سلامت و آموزش پزشکی کشور تجلیل کنم. از خداوند متعال می­خواهم، به همه ما توفیق خدمت بیشتر ارزانی دارد. امیدوارم این سال تحصیلی، با حضور پُرنشاط و پُر از انگیزه استادان و دانشجویان آغاز شده و با موفقیت‌­ها و پیشرفت­های علمی فراوان سپری شود و فصل تازه­ای از خدمت نهاد علم به توسعه گفتمان «امید و تدبیر» در جامعه ایران اسلامی باشد.

سیدحسن قاضی زاده هاشمی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

اجتماعی و سیاسی استقلال ایران اسلامی جاده دانشجو دانشگاه های علوم پزشکی دولت سلامت وزیر بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر