کد خبر: 698049 A

مریخ نورد کیوریسیتی ناسا که از سال 2012 در این سیاره سرخ رنگ فعال بوده، از آن زمان تا به حال مشغول عکاسی از محیط اطراف و کشف اشیای ناشناخته بوده است.

به گزارش ایلنا به نقل از اسلش گیر، مریخ نورد کیوریسیتی ناسا که از سال 2012 در این سیاره سرخ رنگ فعال بوده، از آن زمان تا به حال مشغول عکاسی از محیط اطراف و کشف اشیای ناشناخته بوده است.

محققان ناسا میگویند مریخ نورد مذکور قرار است برخی نمونهها را با استفاده از بازوهای مکانیکی و هوشمند خود جمع آوری و برای بررسیهای بیشتر به زمین منتقل کند.

کیوریسیتی پیش از این صخرههای جالبی را از سطح مریخ جمع آوری کرده که برخی از آنها از درخشش و ویژگی های ظاهری جذابی برخوردار بودهاند.

اما صخره جدیدی که توسط این مریخ نورد شناسایی شده Little Colonsay نام دارد و به نظر میرسد یک شهاب سنگ باشد. البته بررسی دقیق صخره یادشده تنها با انجام آزمایشهای بیشتر ممکن خواهد بود.

قرار است بدین منظور از لیزری موسوم به ChemCam استفاده شود که از قابلیت طیف سنجی نیز برخوردار است. یکی از عواملی که موجب شگفتگی دانشمندان شده نازک بودن این صخره و در عین حال دوام و ماندگاری آن برای مدتی طولانی است.

مریخ نورد کیوریسیتی موفق به شناسایی چند صخره و سنگ جذاب دیگر نیز شده که قرار است بر روی چهار مورد از آنها بررسیهای بیشتری صورت بگیرد. یکی از این سنگها که به علت پوشش تیره خود مورد توجه قرار گرفته خزه فلاندرز نام دارد. این مریخ نورد در سالهای 2014 و 2015 هم صخرههای متنوعی را از جنس نیکل و دیگر انواع فلزات کشف کرده بود.

الئدذز زطلثصف۵قعغ

منبع: فارس

پوشش سیاره سرخ عکاسی مریخ ناسا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر