کد خبر: 687954 A

فضانورد انگلیسی، تیم پیک (Tim Peake) که اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی حضور دارد، تصاویری فوق العاده زیبا از مناظر طبیعی در کره زمین با استفاده از دوربین عکاسی ثبت کرده است.

به گزارش ایلنا، بخشی از این تصاویر زیبا در سیزدهمین سال چاپ نشریه نشنال جئوگرافیک (National Geographic Magazine) منتشرشده است.


این فضانورد که از سوی آژانس فضایی اتحادیه اروپا، ESA به ماموریت فضایی اعزام شده درحال گذراندن دوره ماموریت ۱۸۶ روزه خود در ایستگاه فضایی بین المللی است.


ایستگاه فضایی بین المللی در مداری در ارتفاع حدود ۴۱۰ کیلومتری به دور کره زمین می‌چرخد. دراین پایگاه فضایی معمولاً بین یک الی ۶ خدمه درگروه‌های دو تا سه نفر حضور دارند و به انجام پژوهش‌های علمی و نگهداری از ایستگاه می‌پردازند.


وزن ایستگاه فضایی بین المللی حدود ۴۵۰ هزار کیلوگرم و وسعتی برابر با یک خانه ۵ اتاقه دارد.

ایستگاه فضایی بین المللی با سرعت ۲۷ هزار و ۶۰۰ کیلومتر درساعت حرکت می‌کند و هر ۹۲ دقیقه و ۹۱ صدم ثانیه یک بارمدار زمین را دور می‌زد.


به گفته دانشمندان ایستگاه فضایی بین المللی گران قیمت‌ترین دست ساخته بشر با قیمتی معادل ۱۰۰ میلیارد دلار است.

در این ایستگاه آزمایشگاه‌های مختلفی وجود دارد و دانشمندان به تحقیق درحوزه‌های مختلفی، چون علوم انسانی، فیزیولوژی انسان، پژوهش‌های نجومی، هواشناسی، علوم فیزیک، پزشکی و فضایی می‌پردازند.


آژانس فضایی آمریکا، ناسا، سالانه مبلغی معادل با ۳ میلیارد دلار صرف انجام آزمایش‌ها و پژوهش‌های مورد نظر خود درایستگاه فضایی بین المللی می‌کند.


بنا به گفته کارشناسان ایستگاه فضایی بین المللی تا سال ۲۰۲۴ به فعالیت خود ادامه خواهد داد و پس از آن ایستگاه فضایی مدارکره ماه به نام دروازه فضایی، SpaceGate جایگزین آن می‌شود.


در نهایت ایستگاه فضایی بین المللی با اتمام ذخیره شارژ باتری‌های خود از مدار خارج و با ورود به اتمسفرکره زمین ذوب و از بین خواهد رفت.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ایستگاه فضایی بین المللی دوربین زمین عکاسی
نرم افزار موبایل ایلنا