کد خبر: 669664 A

روستای در کشور یمن وجود دارد که مردمش از قدرت نابینایی محرومند.

به گزارش ایلنا، روستای نابینایان در یمن؛ این عنوانی است که بر روی روستای "مهات" در استان لحج گذاشته شده و علت آن هم از نامش پیداست اما اینکه چرا تعداد بسیاری از اهالی آن از داشتن نعمت بینایی محروم هستند خود جای سوال دارد. این روستا 200 ساکن دارد که 70 تن از آنها نابینا یا کم بینا هستند.

صالح یکی از اهالی روستا می گوید: برادرم نابینا و مریض احوال است همچنین شدیداً نیاز به مراقبت دارد. این از اوضاع او و این هم شرایط ما که هیچ کاری برای کسب درآمد نداریم. گاهی برای جمع آوری چوب جهت تامین سوخت آتش می رویم وگرنه کار دیگری نداریم، ضمن اینکه شش خواهر و برادر دیگرم هم نابینا هستند.

دکتر ناصر علی ناصر در این باره می گوید: نابینایی اهالی این روستا ژنتیکی و نتیجه ازدواج فامیلی نسل به نسل است. ز طرفی برای نابینایانی که حاصل این پیوندهای خانوادگی هستند در اکثر موارد درمانی قطعی وجود ندارد. این معضل به صورت نابینایی کامل یا کاهش دید شدید، چند ماه پس از تولد خود را نشان می دهد؛ هنگامی که عصب های چشم دیگر قادر به رشد طبیعی نیستند.

طبق گزارش یورونیوز به علت بی ثباتی شرایط و بحران های موجود در این کشور، در حال حاضر هم فرصتی برای فرهنگ سازی در رابطه با خطرات ازدواج های فامیلی در این منطقه وجود ندارد. مردم فقیر این روستا روزگار خود را با کشاورزی یا دامداری می گذرانن. ،بر اثر جنگ حتی زمین های زراعی کوچک نیز در معرض تهدید بیایان گرفتگی قرار گرفته اند. ناگفته نماند که ساختار بهداشتی پزشکی کشور هم کاملا تحت تاثیر جنگ قرار گرفته و کمبود مایحتاج اولیه هر روز بیشتر حس می‌شود.

منبع: رکنا

یمن5

یمن4

یمن3

یمن2

رشد فرهنگ سازی فقیر نابینایان یمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر