کد خبر: 667023 A

طوفان پرقدرت در سیاره مریخ تمامی معادله و پیش بینی‌های دانشمندان را به هم ریخت و آن‌ها را درآستانه شکست یک پروژه تحقیقاتی گران قیمت قرارداده است.

به گزارش ایلنا، پس از فرونشستن توفان بزرگ درسیاره مریخ، دانشمندان موفق به تماس دوباره با مریخ نورد کنجکاو شدند، این مریخ نورد عکسی ۳۶۰ درجه به حالت پانوراما، از وضعیت بدنه خود ارسال کرده است که نشان از گرد و خاک فراوان سطح این سیاره دارد.
 
با وجود برقرارشدن ارتباط مریخ نورد کنجکاوی با مرکز کنترل واقع بر زمین، هنوز هیچ نشانه‌ای مبنی بر ازسرگیری فعالیت مریخ نورد فرصت به دست نیامده است.
 
این تصویر دو هفته پس از فرونشستن توفان بزرگ و فراگیر گرد و غبار درسیاره مریخ به دست آمده است.
 
با وجود آنکه مریخ نورد کنجکاوی دوباره به انجام ماموریت خود مشغول است، دوماه از خاموش شدن مریخ نورد فرصت (Opportunity) می‌گذرد و هنوز کارشناسان موفق به برقراری ارتباط نشده‌اند.
 
طوفان بزرگ درسیاره مریخ بسیاری از نمونه‌های آزمایشگاهی دانشمندان را از بین برده است و محققان درتلاش هستند تا مریخ نورد کنجکاوی در ادامه ماموریت خود به نمونه برداری، آزمایش سطح مریخ و تشخیص جنس گرد و غباری که برروی زمین است بپردازد.
 
 مریخ2
کارشناسان درابتدا امیدوار بودند پس از فرونشستن توفان در سیاره، مریخ نورد فرصت با استفاده از پنل‌های خورشیدی که برروی بدنه آن وجود دارد از حالت خواب خارج و دوباره به فعالیت بپردازد، اما خاموش ماندن آن برای بیش از دو ماه امید دانشمندان را بسیار کم فروغ کرده است.
 
منبع:Dailymail

خواب سیاره گرد و خاک گرد و غبار مریخ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر