کد خبر: 659323 A

توسط محققان صورت گرفت؛

محققان با تجزیه و تحلیل بیشتر استخوان‌های درون تابوت اسرار‌آمیز در مصر موفق به شناسایی آنها شدند.

به گزارش ایلنا، در ماه ژوئیه سال جاری یک تابوت سیاه‌رنگ گرانیتی در الکساندریا که در داخل آن استخوان‌هایی وجود داشت، کشف شد.
 
براساس گزارش «ساینس آلرت»، به دنبال این کشف باستان‌شناسان نگاه دقیق‌تری به استخوان‌های داخل این تابوت اسرارآمیز انداختند و در حال حاضر نظرات بهتری درباره آنچه که در داخل این تابوت بوده، دارند.
 
سه اسکلت موجود در تابوت متعلق به دو مرد و یک زنی است که در اوایل دوران «بطلمیوسی» زندگی می‌کردند.
 
متاسفانه هنگامی که تابوت باز شد این استخوان‌ها به صورت نامنظم و در مایعی از فاضلاب کثیف و آسیب دیده بودند و هیچ چیزی برای شناسایی این استخوان‌ها وجود نداشت.
 
وزارت آثار باستانی مصر در اعلامیه‌ای بیان کرد: اینکه آنها چه کسانی بودند هنوز معلوم نیست اما این استخوان‌ها اطلاعات بیشتری درباره آنها به ما خواهد داد.
 
طبق بررسی‌ها، این زن بین 20 تا 25 سال سن و 164 سانتی‌متر قد داشت. یکی از مردان 35 تا 39 سال سن و 165.5 سانتی‌متر قد و دیگری 40 تا 44 سال سن و قدی 184.5 سانتی‌متری داشت.
 
در سر اسکلت مرد 40 ساله یک سوراخ کوچکی با قطر کمتر از یک اینج بود که نشان می‌دهد این سوراخ نتیجه یک عمل «مته‌کاری» جمجمه به منظور درمان سردرد، شکستگی، صرع یا فشار خون بالا بوده است.
 
در این تابوت تنها سه صفحه طلایی به جا مانده بود که باستان‌شناسان قصد دارند با بررسی دقیق معنای تصاویر روی آن را کشف کنند.
 
محققان گفتند: احتمالا مایع قرمز درون این تابوت از فاضلاب ترکیب‌شده با مواد تجزیه مومیایی‌ها است.
 
همچنین باستان‌شناسان قصد دارند تا با انجام سی‌تی‌اسکن و آ‌زمایش DNA، تجزیه و تحلیل بیشتری از استخوان‌ها داشته باشند تا مشخص شود که آ‌یا این اجساد متعلق به یک خانواده هستند یا خیر.

منبع: فارس

مصر5

مصر4

مصر3

مصر2

خانواده فشار خون بالا مردان مصر آثار باستانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر