کد خبر: 641380 A

توسط جراحان هندی صورت گرفت؛

توموری غول آسا که سال‌ها روی صورت جوانی هندی به رشد خود ادامه می‌داد با تلاش چندین ساعته جراحان با موفقیت ازبدن او خارج شد.

به گزارش ایلنا، جراحان هندی طی عمل جراحی ۱۴ ساعته موفق به خارج کردن توموری به ابعاد یک توپ فوتبال از صورت جوانی ۱۹ ساله شدند.

این جوان به نام آمار ساماد در روستایی دور افتاده در ۴۸۶ کیلومتری غرب کلکته زندگی می‌کند این تومور ۱۰ سال به این ابعاد رسیده است و آمار به دلیل هراس مردم نمی‌توانسته در اجتماع حضور پیدا کند و زندگی منزوی درخانه داشته است.

پزشکان هندی در کوچی، جراحی این جوان را به صورت رایگان انجام دادند.

کارشناسان بیماری او را سندرم تومور فک فوقانی پاراتیروئیدیسم شناسایی کردهاند.

تومور حدود هشت کیلو و ۴۰۰ گرم وزن داشته است و سبب درگیر شدن بخش زیادی از نیمه سمت چپ صورت این جوان شده بود.

رشد تومور در طول این سال‌ها افزون بر افت اعتماد به نفس سبب مشکل‌های سلامت مختلف از جمله افت قدرت بینایی، ناتوانی در خوردن مواد غذایی و حتی تنفس آسان شده بود.

جراحان افزون بر خارج کردن تومور به بازسازی فک و بینی این جوان با استفاده از چاپگر سه بعدی پرداخته اند تا ظاهر او به حالت طبیعی نزدیک‌تر شود هرچند که در آینده نیاز به چندین جراحی ترمیمی خواهد بود.

بیماری این جوان نوعی اختلال ژنتیکی است که تا کنون ۲۰۰ مورد از آن در دنیای پزشکی به ثبت رسیده است؛ این بیماری به دلیل فعالیت بیش از اندازه غده پاراتیروئید ایجاد می‌شود.

جراحان ایمپلنت‌هایی در فک بالایی آمار نصب کردهاند که می‌تواند به او در خوردن آسان‌تر مواد غذایی کمک کند و نقش دندان را برای او بازی می‌کنند.

منبع:Dailymail

هند۲

هند۴

هند۵

هند۳

تنفس رشد فوتبال وزن جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر