کد خبر: 635244 A

محققان دریافتند؛

محققان ارتباط موی خاکستری برخی از افراد با بیماری های خطرناک یا استرس مزمن را کشف کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلولهای بنیادی، محققان دانشگاه آلاباما کشف کردند که بین ژن‌های دخیل در رنگ مو و ژنهایی که بدن را از وجود یک عفونت بیماری زا مطلع می‌سازند، ارتباط وجود دارد.

زمانی که بدن تحت یک حمله ویروسی یا باکتریایی قرار می‌گیرد، سیستم ایمنی ذاتی فرد فعال میشود. همه سلولها توانایی تشخیص مهاجمین خارجی را دارند و با تولید مولکول‌هایی به نام اینترفرون ها به آن پاسخ می‌دهند.

این سیگنالهای اینترفرونی به سایر سلولها پیام می‌دهند و موجب می‌شوند که آن ها ژن‌هایی را فعال کنند که مانع از همانندسازی ویروسی می‌شوند و سلولهای افکتور ایمنی را فعال می‌کنند و موجب تقویت سیستم دفاعی میزبان می‌شوند.

ارتباط بین رنگ دانه‌های مو و تنظیم سیستم ایمنی ذاتی به طور ابتدایی بسیار شگفت انگیز است. در این مورد، محققین ارتباط غیر قابل انتظاری را بین خاکستری شدن مو، فاکتور رونویسی MITF و ایمنی ذاتی کشف کردند.

فاکتور MITF بیشتر بخاطر نقشی که در تنظیم بسیاری از عملکردها درون ملانوسیتها بازی می‌کند شناخته شده است. اما در این مطالعه محققین نشان داده‌اند که MITF میتواند پاسخ اینترفرونی ملانوسیت‌ها را یک حالت آماده باش نگه دارد.

اگر کنترل پاسخ اینترفرون بوسیله MITF در سلولهای بنیادی ملانوسیتی از بین برود، نتیجه آن خاکستری شدن مو خواهد بود. علاوه براین، اگر پیام رسانی ایمنی ذاتی به صورت مصنوعی در موش فعال شود، جانور مستعد خاکستری شدن مو خواهد شد و تعداد موهای خاکستری تولید شده نیز افزایش می‌یابد.

این کشف جدید نشان میدهد که موهایی که رنگ دانه‌های مو و پوست را کنترل می‌کنند در کنترل سیستم ایمنی ذاتی نیز نقش دارند. این یافته می‌تواند درک ما در مورد خاکستری شدن مو را افزایش دهد و منجر به درک بیماری های رنگدانهای مرتبط با سیستم ایمنی ذاتی شبیه ویتیلیگو شود.

آماده باش استرس پوست سیستم ایمنی مو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر