کد خبر: 633059 A

زنان در طی روز نیازمند دریافت پروتئین هستند و مقدار آن حائز اهمیت است.

به گزارش ایلنا، همان‌طور که همه ما می‌دانیم، خوردن غذای مناسب مهم‌ترین روش برای سلامتی و تناسب اندام است. با توجه به کارهایی که در زندگی روزمره به زنان محول می شود، ضروریست که زن‌ها از سلامتی خودشان مراقبت کنند. اما هنگام انتخاب مواد غذایی مناسب، نباید از اهمیت غذایی پروتئین صرف نظر کرد. دریافت پروتئین مورد نیاز برای بدن ما بسیار مهم است. این ماده غذایی به ساخت و ترمیم بافت‌ها کمک می‌کند.

همچنین برای تولید آنزیم و هورمون در بدن نیز کاربرد داشته و هم چنین پروتئین به عنوان بلوک ساختمان ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، پوست، غضروف و خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر سلولی در بدن انسان دارای پروتئین است. به همین خاطر، پروتئین یکی از مهمترین مواد غذایی هست که نباید از رژیم غذایی حذف شود. هر زنی که به دنبال داشتن تناسب اندام و فیزیک بدنی مناسبی است باید این موضوع رو جدی تر بگیرد. برای رسیدن به این هدف، ما به شما توصیه می‌کنیم که مصرف غذاهای پروتئین دار رو مد نظر داشته باشید. در ادامه این مطلب توضیحاتی در این مورد به شما ارائه می دهیم.
 
بنابر توصیه‌های وزارت کشاورزی کشور آمریکا، مشخص شده که هر زن بالغ باید به صورت روزانه حداقل 0.8 گرم پروتئین، برای هر کیلوگرم از وزن بدن خودش مصرف کند. به عنوان مثال یه زن با وزن 60 کیلوگرم، باید حداقل 48 گرم پروتئین به صورت روزانه از طریق غذا خوردن دریافت کند.
 
میزان نیاز روزانه پروتئین بدن رو به این صورت حساب کنید
 
به غیر از توانایی زیاد این ماده غذایی در سیر کردن انسان، پروتئین کارهای بسیار بیشتری برای بافت ها، ماهیچه‌ها و استخوان‌های بدن انجام میدهد. برای یک زن با سایز متوسط مقداری سخت است که مقدار مناسب پروتئین برای مصرف را حساب کند و آن مقدار را در رژیم غذایی خودش وارد کند. برای فهمیدن این محاسبات ساده می توانید نکات زیر را مد نظر قرار بدهید:
 
اگر سبک زندگی شما طوری هست که فعالیت زیادی ندارید، باید میزان پروتئین (به گرم) مورد نیاز خودتان را با ضرب کردن وزن خودتان (به کیلوگرم) در عدد 0.88 به دست بیاورید.
 
اگر سبک زندگی شما به صورتی هست که فعالیت زیادی را شامل می شود، باید میزان پروتئین (به گرم) مورد نیازتان را با ضرب کردن وزن خودتان (به کیلوگرم) در عدد 1.33 به دست بیاورید.
 
اگر شما یک زن ورزشکار هستید، باید مقدار پروتئین مورد نیازتان (به گرم) را با ضرب کردن وزنتان (به کیلوگرم) با عدد 1.66 به دست بیاورید.
 
اگه شما به رشته ورزشی بدن سازی مشغول هستید، مقدار پروتئین (به گرم) موردنیاز بدنتان را با ضرب کردن وزن خودتان (به کیلوگرم) در عدد 1.88 به دست بیاورید.
 
اثر پروتئین بر تناسب اندام
 
بنا بر مشاهدات مشخص شده زنانی که رژیم غذایی بر مبنای پروتئین دارند، به خصوص آنهایی که به صورت فشرده ورزش می‌کنند، به احتمال زیاد در مقایسه با زنانی که در رژیم غذایی خود پروتئین کمی می‌خورند، بافت‌های ماهیچه ای بیشتری به دست می آورند. علی رغم دریافت کالری بیشتر از طریق مصرف روزانه پروتئین، مطالعات نشان می‌دهد که این زنان در مقایسه با زن های دیگر که رژیم غذایی کم کالری‌تری دارند، بیشتر چربی بدن خودشان را از دست می‌دهند.
 
بهترین منابع پروتئینی
 
موضوع مهمی که اینجا وجود دارد این است که شما باید تمام آمینواسید مهم رو در رژیم غذایی خودتان قرار بدهید تا به مقدار توصیه شده از پروتئین دست پیدا کنید. گوشت، تخم‌مرغ، ماهی، محصولات لبنی و سویا بهترین منبع پروتئین هستند. مقداری عدس به اندازه یه فنجان می‌تواند 17 گرم پروتئین برای شما فراهم کند. حدود 180 میلی لیتر ماست ساده دارای حدود 15 گرم پروتئین است. ¾ فنجان سویا می‌تواند حدود 21 گرم از پروتئین مورد نیاز بدن شما رو تامین کند. سه چهارم فنجان مرغ خرد شده و سرخ شده، قادر به فراهم کردن 32 گرم پروتئین برای شما است.
 
به طور خلاصه، اگه هدف اصلی شما داشتن بدنی لاغر و یا از دست دادن چربی است، پس صرف نظر از این که باید در یک برنامه ورزشی فشرده شرکت کنید، باید به جذب پروتئین مورد نیاز خودتان هم توجه کنید. داشتن یه وعده غذایی که دارای پروتئین زیادی باشد می تواند بدن لاغر و متناسبی را برای شما به ارمغان بیاورد.
 
 منبع: رکنا

رژیم غذایی زنان زندگی روزمره کشاورزی مد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر