کد خبر: 626193 A

مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت با اشاره به پسماندهای دارای تشعشع تصریح کرد: برخی از پسماندهای بازمانده می‌توانند در کنار تمامی مواد مخرب خود دارای تشعشعاتی باشند که مخرب بودن آنها را صد چندان می‌کند.

به گزارش ایلنا، علی گورانی - مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت - اظهار کرد: برخی از پسماندهای بازمانده می‌توانند در کنار تمامی مواد مخرب خود دارای تشعشعاتی باشند که مخرب بودن آن‌ها را صد چندان می‌کند.

وی  در یک برنامه رادیویی با موضوع پسماندهای الکترونیک با اشاره به اینکه موضوع پسماند یکی از سودآورترین صنایع دنیا به شمار می‌آید، گفت: در حالت کلی طبیعت دارای یک چرخه منحصر به خود است. اگر این چرخه در حوزه پسماند توسط انسان نادیده گرفته شود، منابع کره زمین در زمانی هرچند کوتاه مورد تخریب و نابودی قرار می‌گیرند. نبود توجه دقیق به موضوع بازیافت و پسماند در دنیا به این معنی است که انسان خودش را در فاضلابی که به وجود آورده، نابود می‌کند.

پسماند یک سرمایه ارزشمند اقتصادی است

وی با اشاره به اینکه موضوع بازیافت یکی از عوامل رشد توسعه پایدار جوامع است،اظهارکرد: هر آن چیزی که امروزه پسماند نام می‌گیرد، به نوعی قابل بازیافت است و حتی پسماند را در بسیاری از مواقع می‌توان معادل سرمایه یا پول تلقی کرد بنابراین توجه به موضوع بازیافت همیشه توجیهات اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی را به همراه دارد.

مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت با اشاره به پسماندهای دارای تشعشع تصریح کرد: برخی از پسماندهای بازمانده می‌توانند در کنار تمامی مواد مخرب خود دارای تشعشعاتی باشند که مخرب بودن آنها را صد چندان می‌کند. بازیافت پسماندهای تشعشع محور به علوم مختلفی نیاز دارد. متاسفانه تمامی زباله‌های موجود در کشور بدون تفکیک دقیق از مبدا با یکدیگر آمیخته شده‌اند و پس از آن در حالتی بسیار ابتدایی تفکیک می‌شوند.

گورانی ادامه داد: تفکیک جزئی و دفن پسماندهای مختلف، آسان‌ترین و بدترین راه برای دفع پسماند است چراکه پسماندهای دفن شده هر کدام به نوعی خاص دوباره به چرخه محیط زیست باز می‌گردند.

عملکرد بازیافت پسماند در حوزه تفکیک بسیار ضعیف است

در ادامه این گفت‌وگو،غلامحسین کریمی خراسانی- مهندس الکترونیک مخابرات - اظهار کرد: بسیاری از شرکت‌های بازیافت اروپایی پسماندهای الکتریکی خود را با استفاده از فناوری‌های جدید در آب حل می‌کنند و به روال گذشته در آتش نمی‌سوزانند.

کریمی خراسانی با اشاره به مواد و املاح خطرناک موجود در پسماندهای قطعات الکتریکی و الکترونیک گفت: ماده کادنیوم موجود در باطری یکی از مخرب‌ترین موادی است که می‌تواند محیط پیرامون زیستی بازیافت خود را به نابودی بکشاند.

وی با اشاره به این که حدود ۹۰ درصد از پسماندهای مخابراتی کشور را پسماندهای سنگین تشکیل می‌دهند،اظهارکرد: سیستم‌های مخابراتی به‌صورت مستمر هنگام تعویض فناوری و تکنولوژی‌های خود حجم عظیمی از پسماند الکترونیکی سنگین را بر جای می‌گذارند. 

این مهندس الکترونیک مخابرات با اشاره به این که نظارت بر مدیریت پسماندهای قطعات الکترونیک و الکتریکی کار پیچیده و سختی نیست،گفت: بسیاری از مشکلات پسماند و تفکیک آن در کشور از مدیریت نامطلوب نشات می‌گیرند.

کریمی خراسانی با اشاره به روند فعالیت برخی از شرکت‌های بزرگ بازیافت پسماند قطعات الکتریکی در کشورهای اروپایی اظهارکرد: در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بازیافت اروپایی پسماندهای الکتریکی خود را با استفاده از فناوری‌های جدید در آب حل می‌کنند و به روال گذشته در آتش نمی‌سوزاند. سوزاندن پسماندهای الکترونیکی آلودگی‌های بسیاری را وارد محیط زیست می‌کند در حالی که تکنولوژی‌های جدید بازیافت قطعات الکترونیک، محیط زیست را مورد احترام قرار داده است و بدون آسیب به آن کار خود را پیش می‌برند.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای اروپایی تفکیک پسماندهای الکترونیک را در هفت سطح مختلف انجام می‌دهند. تفکیک پسماندها در کشور ما به صورت بسیار ضعیف انجام می‌شود و روند فعالیت تفکیک در کشور به روال امروزی سود چندانی را شامل این حوزه نکرده است.

منبع : ایسنا

پسماندهای تشعشعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر