کد خبر: 624598 A

در زمان باراک اوباما نوعی چالش میان آمریکا و اسرائیل به وجود آمد. به طوری که گونه‌ای نزاع بین آمریکا و اسرائیل حاصل شد و لابی صهیونیستی و فعالیت‌های نتانیاهو درآمریکا موجب شد ترامپ ضد ایرانی در ایالات متحده در قدرت قرار بگیرد.

سیدجلال ساداتیان-سفیر سابق ایران در بریتانیا در جهان اقتصاد نوشت: به گونه‌ای که  وی برجام را ضد منافع آمریکا و اسرائیل اعلام کرد. ضمن اینکه رئیس جمهور آمریکا صراحتا اعلام کرده در معادلات بین المللی تنها به دنبال منافع آمریکاست.

در این معنا که آمریکا بعد از جنگ دوم جهانی سازمان ملل را شکل داد و روز به روز بر وسعت جهانی شدن افزود و سازمان‌ها و ارگان‌های بیشتری وابسته به این سازمان شگل گرفت و به نوعی در بعد تجارت جهانی و سایر فعالیت‌ها  ملت‌های جهان به سوی جهانی شدن حرکت کردند.

به طوری که به نوعی دهکده جهانی شکل گرفت و در نتیجه اینترناسیونالیسم مطرح شد اما اکنون ترامپ تنها به منافع خود می‌اندیشد و آمریکا در زمان وی از پیمان‌های جهانی در حال خارج شدن است.

به طوری که امروز نه تنها آمریکا عضو برجام نیست بلکه عضو نفتا وپیمان پاریس هم نیست. از سوی دیگر  او تمام قد در مقابل سیاست‌های تامین اجتماعی اوباما همچنین ورود مهاجران به آمریکا قرار گرفته است. در نتیجه ترامپ در بعد داخلی و حتی خارجی برخلاف جهانی سازی در حال حرکت به سوی ملی گرایی است.

آمریکای ترامپ برخلاف نفع عمومی بین المللی در حال حرکت است. به طوری که در داخل آمریکا بسیاری در مقابل سیاست‌های وی، در حال ابراز مخالفت هستند.

ترامپ این شعارها را در شرایطی مطرح می‌کند که در مقابل آن به صراحت اعلام می‌کند که باید جیب اعراب را خالی کرد. تا با افزایش تنش در خاوریمانه عربستان و امارات را بیشتر دوشید. در نتیجه ترامپ درجهت منافع آمریکا حرکت می‌کند اما اینکه این وضعیت تاکجا در آمریکا ادامه خواهد یافت، مشخص نیست.

اینکه آیا ترامپ به قهرمانی ملی تبدیل خواهد شد و سیاست‌های او در آمریکا برای سال‌های سال ادامه خواهد یافت یا اینکه عقلای قوم و احزاب در آمریکا همچنین جریان‌های مختلف سیاسی و اجتماعی از جمله دموکرات‌ها با وی آنچنان برخورد می‌کنند که جمهوری‌خواهان به خاطر اقدامات ترامپ از اکثریت لازم در سنا و کنگره خارج شوند.

در نتیجه هم جمهوری خواهان از ترامپ عبور کرده و هم ترامپ سیاست‌های خود را تعدیل کند. این امید وجود دارد که اقدامات ضد جامعه بشری ترامپ به نوعی مورد تعدیل قرار بگیرد. اما درحال حاضر ترامپ چهارنعل به سمت اهدافش در حال حرکت است.

ایالات متحده باراک اوباما تجارت سنا نتانیاهو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر