کد خبر: 624186 A

خانواده بیات از اوایل دهه هشتاد میلادی به فرانسه رفتند و از آنها خواسته شده بود برای تسهیل در روند گرفتن اقامت و آغاز فعالیت‌های اقتصادی نام فرانسوی برای خود انتخاب کنند که به همین ترتیب مهدی، نام رابرت را برای خود انتخاب کرد اما ترجیحش این است هر جایی که می‌روند با همان نام مهدی او را صدا بزنند.

روزنامه شهروند در صفحه ورزشی خود به گوشه ای از زندگی مهدی بیات، مالک ایرانی- فرانسوی باشگاه شارلروا پرداخته و در این مطلب آورده که وی از نوداگان مرتضی قلی بیات نخست وزیر دوران پهلوی اول است.

رویال شارلروا در فوتبال بلژیک قدمتی ١١٣ ساله دارد و از باشگاه‌های شناخته شده و خوب این کشور به حساب می‌آید. از آنجایی که فوتبال بلژیک در سالیان گذشته با سرمایه‌گذاری در بخش‌های پایه یکی از معادن بازیکنان بااستعداد در فوتبال اروپا شناخته می‌شود‌، سالانه بازیکنان جوان زیادی از باشگاه‌های این کشور به تیم‌های بزرگ‌تر کشورهای دیگر قاره ترانسفر می‌شوند و باشگاه‌ها هم به سود مالی بسیار زیادی از این نقل‌وانتقال می‌رسند. شارلروای بلژیک هم با مدیریت سهامداران ایرانی خود که خانواده بیات بوده‌اند، موفقیت زیادی در این زمینه داشته است. مهدی بیات مالک باشگاه که فصل قبل کاوه رضایی را به شارلروا آورد حالا به دنبال جذب امید نورافکن و علی قلی زاده دو ستاره جوان استقلال و سایپا است و تقریبا کار عقد قرارداد با آنها را تمام کرده است. همین اتفاق باعث شد تا این گزارش را بنویسیم تا بیشتر بدانید بیات در بلژیک چه کار می‌کند!

سرمایه‌گذاری روی استعدادها

سیاست مدیران باشگاه شارلروا و مهدی بیات این است که استعدادهای باکیفیت فوتبالی را علاوه بر بلژیک از سایر کشورها جذب کنند و با سرمایه‌گذاری و پرورش خوب آنها،‌ شرایطی را به وجود بیاورند که علاوه بر بهره‌گیری فنی از استعدادها،‌ زمینه‌سازی لازم برای فروش آنها به باشگاه‌های دیگر با قیمت بالاتر را انجام بدهند. البته تیم استعدادیابی و مدیریت فنی براساس توانایی‌هایی که فوتبالیست‌ها از خود نشان می‌دهند اگر روی موفقیت اجماع داشته باشند،‌ زمینه‌سازی برای عقد قرارداد بلندمدت با فوتبالیست موردنظر را انجام می‌دهند که این اتفاق دقیقا درباره کاوه رضایی هم رخ داد و به این بازیکن پس از درخشش در ترکیب شارلروا پیشنهاد تمدید قرارداد ٥ساله داده شد تا در صورت ایجاد بستر مناسب برای انتقال به تیمی بزرگتر پول قابل‌توجهی هم به باشگاه برسد.

بیات: کاوه مسیر ایرانی‌‌ها را باز کرد

مهدی بیات سهامدار اصلی باشگاه شارلروا یک بار در مصاحبه‌ای گفت: «برای من مهم نیست که بازیکن چه ملیتی داشته باشد! ایرانی‌، عراقی یا فیلیپینی! مهم استعداد و تلاش یک بازیکن برای بهتر شدن در فضایی است که ما برای او مهیا می‌کنیم. ما استعداد را شناسایی می‌کنیم و با نیروهای کارآمد پرورش می‌دهیم. این اتفاق درباره کاوه رضایی رخ داد و تیم فنی ما به دقت عملکرد او در استقلال را زیرنظر گرفت و از همان ابتدا می‌دانستیم که کاوه می‌‌تواند به برگ برنده تیم ما تبدیل شود و بزرگتر شود. خوشبختانه او با تلاش، صبر و تفکر حرفه‌ای خودش را به نه‌تنها شارلروا بلکه فوتبال بلژیک ثابت کرد. از آنجایی که او هموطن من بود این خطر هم وجود داشت که به من فشار وارد کنند که هموطن خودش را وارد تیم کرده تا به او بازی بدهد. اما کاوه به شکلی کار کرد که همه از انتخاب ما تعریف و تمجید کردند و به واقع راه را برای بسیاری از استعدادهای دیگر  ایرانی برای حضور در باشگاه باز کرد. همان‌طور که می‌دانید قبلا هم بازیکنان ایرانی به جز داریوش یزدانی را به شارلروا آورده بودیم که خوب جواب ندادند و به خاطر هموطن بودن انتظارات زیادی از من داشتند و باعث شدند ١٠‌سال قید همکاری با بازیکنان ایرانی را بزنیم. منتهی حالا این شرایط تغییر کرده و کاوه خیلی خوب کار کرد تا باز هم رغبت داشته باشیم به فوتبالیست‌های جوان بااستعداد ایرانی فرصت بدهیم.»

مالک شارلروا از نوادگان نخست‌وزیر دربار پهلوی است!

خانواده بیات از اوایل دهه هشتاد میلادی به فرانسه رفتند و از آنها خواسته شده بود برای تسهیل در روند گرفتن اقامت و آغاز فعالیت‌های اقتصادی نام فرانسوی برای خود انتخاب کنند که به همین ترتیب مهدی، نام رابرت را برای خود انتخاب کرد اما ترجیحش این است هر جایی که می‌روند با همان نام مهدی او را صدا بزنند. او حتی در جلسات غیررسمی اگر کسی او را با نام رابرت صدا بزند جوابش را نمی‌دهد‍! مهدی بیات که با وجود زندگی در خارج از ایران فارسی را به خوبی صحبت می‌کند متولد ششم ژانویه ١٩٧٩ در تهران است. او ازنوادگان مرتضی قلی بیات وزیر مشاور در کابینه ساعد،‌ نخست‌وزیر، ‌استاندار آذربایجان‌شرقی و مدیرعامل شرکت ملی نفت سابق ایران در دربار پهلوی است و به همین ترتیب در خانواده‌ای قدرتمند و متمول زندگی کرده است که قبل از انقلاب یک شرکت بزرگ فرآورده‌های لبنی بسیار بزرگ و مشهور داشتند و بعد از انقلاب و با آغاز جنگ تحمیلی ایران را ترک کردند و در فرانسه و سپس بلژیک کارهای اقتصادی خود را از سر گرفتند. زمانی که پدر و عموی مهدی بیات تصمیم به سرمایه‌گذاری در دنیای فوتبال کردند آنها کار خود را در باشگاه شارلروا بلژیک شروع کردند و نخستین پست بزرگ مهدی هم مدیریت اجرایی تیم بود. البته او با مرور زمان به سهامدار اصلی و همه کاره باشگاه با رویاهای بزرگی که در سر دارد، تبدیل شد.

دوران طلایی شارلروا با مهدی بیات

از زمانی که مهدی بیات امور اجرایی باشگاه شارلروا را برعهده گرفته، این باشگاه حال و روز خوبی از نظر فنی و اقتصادی پیدا کرده است. علاوه بر سهام سود ده و درآمدهای قابل توجه،‌شارلروا همیشه جزو ٥باشگاه برتر فوتبال بلژیک بوده است. بیات هم همواره در مصاحبه‌های خود در رسانه‌ها تأکید کرده طوری حرکت خواهند کرد که شارلروای واقعی را پیدا کنند و برنامه‌اش این است که‌ سال به ‌سال باشگاه‌ را بزرگتر کند. او می‌گوید کسی می‌تواند چنین کاری را انجام بدهد که هدف و ایده داشته باشد و پیاده‌روی در مسیر سخت با صبر را بلد باشد. در همین ابتدای فصل هم وقتی شارلروا با١٥ امتیاز از ٥ بازی صدرنشین لیگ بلژیک بود، ‌بیات به رسانه‌ها اعلام کرده بود با ایجاد رویاهای بزرگ توقعات را از باشگاه و تیم بالا نمی‌برد و اگر در پایان فصل شارلروا بین ٥ تیم برتر قرار بگیرد هم اتفاق بزرگی برای آنها رخ داده و خوشحال خواهند شد. با این حال شارلروا به جایگاهی رسیده که سرمایه‌داران بزرگی خواهان خریداری سهام آن هستند که همین مسأله با مخالفت بیات و خانواده‌اش همراه شده و آنها ترجیح می‌دهند با همان بودجه ١٥ تا ٢٠‌میلیون یورویی در هر‌سال شارلروا را اداره کنند  و کار را پیش ببرند و به دنبال جذب سرمایه‌گذاران خارجی باشند تا بتوانند بزرگتر شوند.

بلژیک رسانه شهروند فرانسه فوتبال اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر