کد خبر: 624179 A

همان‌گونه که هفته گذشته پیش‌بینی کرده بودیم در آغازین روزهای ماه مبارک رمضان مهمترین رقابت میان شبکه‌های تلویزیون را در قالب رقابت میان دو برنامه امتحان پس داده و باسابقه خندوانه و ماه عسل دیدیم. دو برنامه متفاوت و پربیننده تلویزیون که الان سال‌های‌سال می‌شود یکی اشک و آه و آن دیگری لبخند به بینندگانش هدیه می‌دهد.

روزنامه شهروند در صفحه فرهنگی ویژه برنامه‌های ماه رمضان را بررسی کرده است. در این گزارش به دو برنامه ماه عسل و خندوانه اشاره کرده و از آن به عنوان دوئل بزرگ یاد کرده است. دو برنامه کاملا متناقض یکی با اشک و آه و دیگری مفرح و شاد.

از همان ابتدا؛ وقتی از کنداکتور شبکه‌ها در ماه رمضان و به عبارت بهتر از تدارکات سیما برای این ایام پرمخاطب رونمایی شد، معلوم بود که جز این دو برنامه نخواهیم توانست به برنامه‌ای بربخوریم که نبض مخاطب را به دست داشته باشد. طبیعی هم بود. این دو برنامه با سابقه سال‌ها حضور باتداوم در فضای برنامه‌سازی مناسبتی بعد از کلی آزمون و خطا به ساختاری رسیده‌اند که بینندگان تلویزیون از آنها انتظار دارند. ماه عسل با سابقه ١١‌سال حضور پیاپی بر سر سفره‌های افطار مردم؛ و خندوانه بعد از چهار دوره برنامه‌سازی چندماهه نه‌تنها بینندگانی مخصوص به خود را پرورش داده‌اند که با پایان هر سری از این برنامه‌ها به انتظار شروع سری جدید ماه عسل و خندوانه می‌نشینند، که همچنین مخاطبان همیشگی‌شان را جوری عادت داده‌اند که از برنامه‌های محبوب‌شان چیزی جز آن‌چه که ارایه می‌دهند، نمی‌خواهند. از این‌روست که آغاز رقابت این دو برنامه در نخستین روزهای ماه رمضان بیش‌وپیش از این‌که به رقابت دو برنامه مناسبتی نزدیک باشد، شبیه ادامه مبارزه دو برنامه‌ای بود که عمری سابقه و انتظار و توقع و بیننده پشت‌سر دارند و حالا می‌بایست برای راضی نگه‌داشتن آنها با هم دست‌و‌پنجه نرم می‌کردند.

نخستین روز رقابت

نخستین برنامه‌های ماه ‌عسل و خندوانه دقیقا همان بود که انتظارش را داشتیم؛ دریغ از اندکی تغییر در جهت بهترشدن- البته به جز تغییراتی که شرایط ایجاب کرده بودند.

ماه عسل که بعد از تغییر مدیریت شبکه سه وعده داده بود که امسال «مثبت‌نگرتر» و «جوان‌پسندتر» خواهد شد؛ در نخستین برنامه‌اش تفاوتی با برنامه‌های سال‌های گذشته‌اش نکرده بود؛ و البته جز این هم انتظاری نمی‌رفت. خندوانه رامبد جوان نیز همچنین؛ با همان سروشکل همیشگی روی آنتن رفت. البته با این تفاوت که بعد از یک دوره دوری جناب‌خان از این برنامه؛ این عروسک محبوب دوباره پای به سرزمین خندوانه گذاشته بود و با خواندن‌ها و کرکری‌های بامزه‌اش با رامبد جوان تماشاگر را به یاد روزهایی می‌انداخت که خندوانه بی‌جناب‌خان در آستانه زمین‌خوردن بود...

ماه عسل

وقتی از قول احسان علیخانی خواندیم که گفته بود: ماه عسل امسال «مثبت‌نگرتر» و «جوان‌پسندتر» خواهد شد؛ از همان اولش هم باورکردن چنین تغییر عمده‌ای به این راحتی‌ها نبود. به‌ویژه این‌که مدیر شبکه سه تازه تغییر کرده بود و پیدا بود که این سخنان و وعده‌ها از جنس وعده‌هایی است که همیشه برای راضی‌کردن مدیران تازه آمده بر زبان‌ها می‌آیند و درنهایت هم به وادی فراموشی سپرده می‌شوند.

احسان علیخانی که همواره گفته؛ همزمان با پایان هر سری از برنامه ماه عسل کارهای تحقیق و پژوهش سری بعدی برنامه را آغاز می‌کنند و در این فاصله یک‌ساله آیتم‌های مستند و مواردی مانند آن را آماده می‌کنند؛ اگر در آن روزها توضیح می‌داد که در برنامه‌هایی که ١١ماه از ١٢ماه پیش‌تولیدش با روال سابق گذشته، برنامه‌های مستند آماده شده، میهمانان تعیین و حتی دعوت شده‌اند و...؛ چگونه می‌توان تغییراتی چنان بنیانی در حد «مثبت‌نگرتر» و «جوان‌پسندتر» برنامه‌ای که عمده شهرتش را از اشک‌انگیزبودن می‌گیرد، اعمال کرد. فراموش نکرده‌ایم که حدود یک‌ماه پیش ناصر کریمان، مدیر گروه اجتماعی شبکه سه سیما گفته بود که عوامل برنامه ماه ‌عسل مدتی است پیش‌تولید کار را آغاز کرده‌اند و سوژه‌ها ارسال شده است. به‌ گفته او، آن‌زمان، مستندهای برنامه هم درحال تولید بود و این امیدواری وجود داشت که ماه عسل دو روز زودتر از شروع ماه رمضان روی آنتن برود تا هم حال‌وهوای ماه رمضان، میان مردم بیاید و شاید هم، نوعی آمادگی و به قول جوان‌ترها دست‌گرمی شده باشد. در نخستین روز برنامه هم دیدیم که حرف‌های کریمان درست درآمد و تمام این تغییرات که علیخانی وعده داده بود، در حد همان وعده بود و ماه عسل تفاوتی با ماه عسل‌های سابق نداشت؛ مگر این‌که جوان‌پسندکردن برنامه به این معنا باشد که در تیتراژ برنامه از آهنگ بهنام بانی استفاده شده باشد!

خندوانه

... و اما خندوانه. برنامه‌ای که در سال‌های اخیر نشان داده ساخت برنامه مناسبتی تنها و تنها به معنای به گریه‌انداختن بینندگان نیست و با خنده و شوخی و شادی هم می‌توان از خوبی‌ها و اعمال نیک و عبادات گفت؛ که حتی اگر هم این اتفاق نیفتد، باز هم خنداندن مردم خود عبادت است...

نخستین خندوانه سری پنجم را شاید بشود پربیننده‌ترین خندوانه تمام ادوارش نامید. برنامه‌ای که شایعات بازگشت جناب‌خان آن را از مدت‌ها قبل در صدر اخبار و تیترهای رسانه‌ها قرار داده بود و حالا طرفداران این عروسک محبوب می‌خواستند شاهد بازگشت قهرمان محبوب‌شان باشند. اتفاقی که در نخستین روز ماه رمضان رخ داد؛ و موجب شد رضایتی نسبی در بینندگان برنامه خندوانه ایجاد شود. موضوعی که باعث شده راند اول رقابت خندوانه و ماه عسل فعلا به سود رامبد جوان در جریان باشد...

دوئل نهایی

این که شب اول خندوانه موفق‌تر از ماه عسل بوده، به این معنا نیست که ماه عسل امسال قافیه را به خندوانه باخته است. همه می‌دانیم که رقابت این دو برنامه تا آخرین روز ادامه خواهد یافت. رقابتی که نه‌تنها به جو نشاط‌انگیز تلویزیون خواهد افزود؛ بلکه ممکن است کمک‌حالی هم باشد برای ارتقای هرچه بیشتر هر دوی این برنامه‌ها...

در ماه عسل چه گذشت؟

نخستین ماه عسل امسال تقریبا همانی بود که انتظارش می‌رفت. مجموعه‌ای از آیتم‌های گوناگون که انگار قرار بود جمع‌بندی برنامه‌های سال‌های قبل باشد. نخستین آیتم به عمو موسی اختصاص داشت که به دلیل اضافه وزن عوامل ماه عسل پیگیر درمان او بودند؛ اما عمو موسی عمرش به دنیا نبود و‌ سال گذشته فوت کرد.

دکتر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، نخستین میهمان رسمی برنامه ماه عسل امسال بود. این مقام مسئول با بیان این‌که برنامه ماه عسل باعث شد حدود‌ هزار و دویست نفر از کسانی که مدت‌های کوتاه و بلند و به دلیل بدهکاری در زندان مانده بودند، آزاد شوند، عنوان کرد که هنوز دغدغه‌ها باقی است و نزدیک به ۱۸‌هزار نفر زندانی مالی داریم که به خاطر جرم غیرعمد زندان هستند.

 در بخش دوم برنامه احسان علیخانی میزبان خواهران منصوریان بود. خواهران منصوریان که‌سال گذشته گله‌مند بودند و آرزوی دیدار با پدر را داشتند؛ امسال حال و هوای دیگری داشتند و بنا به وعده‌های علیخانی مثبت نگرتر اوضاع را می‌دیدند!!!

در پایان هم تیتراژ پایانی برنامه ماه عسل با صدای آرش و مسیح عدل‌پرور پخش شد.

احسان علیخانی در این برنامه یک بار با انتقادش از وضع معیشتی مردم و دیگر بار در اشاره به وضع فیلترینگ توجه بینندگان را به برنامه جلب کرد. علیخانی در این برنامه بعد از این‌که به وضع سخت معیشتی مردم اشاره و نسبت به آن گلایه کرد؛ با اعلام این‌که این روزها از بچه ۱۰ ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله دنبال VPN می‌گردند، از این‌که این موضوع باعث شده کودکان و نوجوانان بدون حفاظ در اینترنت رها شوند اظهار نگرانی کرد و فیلترینگ تلگرام را زیر سوال برد.

در خندوانه چه گذشت؟

خندوانه که یک‌روز زودتر از ماه‌عسل آغاز شده بود؛ دومین روزش مصادف شد با نخستین ماه عسل احسان. در دومین خندوانه امسال آغازگر برنامه امیر کربلایی‌زاده بود که مثل همیشه با هیجان بسیار خوب و جذاب وارد صحنه شد و استندآپ کمدی خود را اجرا کرد. نخستین میهمان خندوانه هم علیرضا شجاع‌نوری بازیگر فیلم سینمایی روز واقعه بود که درباره فرزندان خود صحبت می‌کرد و لحظات بامزه و شیرینی را ساخت.

در بخش دیگر هم جناب‌خان به برنامه اضافه شد. جناب‌خان شجاع‌نوری را جورج کلونی نامید. اما مهمترین سخنان جناب‌خان جایی بود که به تغییرات نرخ ارز در کشور کنایه زد. او که در قسمت‌های قبل خندوانه، خود را یکی از مالکان و سهامداران پاری سن ژرمن معرفی کرده بود زمانی که از چگونگی خرید و تأمین بودجه چندین میلیونی نیمار برای بازی در پاری سن ژرمن می‌گفت، گفت: من ٢٠٠‌میلیون یورو بابت خرید نیمار پول خرج کردم. لبو فروختم و با پولش نیمار را برای تیم خریدم! رامبد جوان از این موضوع تعجب کرد و گفت: آن وقت با نرخ روز یورو حساب کردی؟ که جناب‌خان گفت نه من با یوروی جهانگیری حساب می‌کنم! این حرف جناب‌خان باعث خنده حضار و رامبد جوان شد.

تلویزیون جرم رقابت ماه مبارک رمضان ماه عسل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر