کد خبر: 609418 A

شاید کوریتیبا مانند سایر شهرهای مهم جهان در خبرها گفته نشود اما پایداری و سرسبزی این شهر جدید هم نیست و طی چهار دهه رخ داده و موجب شده این شهر به مرور زمان از یک شهر کوچک و زراعی به شهر سرسبز و بزرگتر تبدیل شود.

تغییرات این شهر از سال 1971 آغاز شد، در آن زمان یک معمار به نام جیم لرنر به عنوان شهردار شهر انتخاب شد و تصمیم گرفت تا راه‌حل‌های خلاقانه و نوآورانه‌ای را برای بهبود وضعیت شهر انتخاب کند. ایده‌های او باعث شد کوریتیبا به یکی از سبزترین شهرهای جهان تبدیل شود. در این شهر بابت هر نفر 50 متر مربع زمین سبز وجود دارد که این میزان حتی از میزان پیشنهادی سازمان ملل متحد نیز بیشتر است. این را نیز در نظر داشته باشید که طی 20 سال گذشته جمعیت این شهر بیشتر نیز شده است. کوریتیبا هشتمین شهر پرجمعیت برزیل به شمار می‌رود.

اما دلیلی برای وجود این مقدار فضای سبز وجود داشت، به دلیل موقعیت جغرافیایی این شهر معمولا مردم شهر با سیل‌های متعددی مواجه می‌شدند بنابراین لرنر باید راه‌حلی برای این مشکل پیدا می‌کرد. او تصمیم گرفت به جای اینکه هزینه‌های هنگفتی را برای مهندسی کردن راه و یا بستن سد سر راه این آبها خرج کند، یک کمربندی سبز وسیع دور تا دور شهر بکشد که نه تنها شرایط زندگی برای مردم شهر بهبود یابد بلکه این فضای سبز مکانی شود برای زیست حیوانات و گیاهان مختلف. در اثر این تغییرات امروزه نه تنها دور تا دور شهر از فضای سبز و جنگل پر شده است بلکه به دلیل وجود این فضای سبز وسیع، تعداد حیواناتی مانند بز و گوسفند در این منطقه افزایش یافته و باعث شده برخی از مردم شهر به فروش پشم و تولیدات مختلف با این محصول بپردازند و به نوعی در اقتصاد آنها نیز تاثیرگذار بوده است.

"لرنر" همچنین سیستم حمل و نقل شهر را نیز تغییر داد به طوری که امروزه تقریبا نزدیک به 60 درصد مردم برای تردد به راحتی از اتوبوس استفاده می‌کنند. اتوبوس‌ها نیز بر اساس تعداد ایستگاه‌ها یا سریع السیر بودن دسته بندی می‌شوند و مسافران با توجه به اینکه کجا و چطور می‌خواهند بروند اتوبوس مورد نظرشان را انتخاب می‌کنند.

 

 

 

 

 

منبع: عصر ایران

اقتصاد برزیل جنگل جهان زمین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر