کد خبر: 606830 A

جان بولتون در اولین مصاحبه‌اش بعد از معرفی توسط رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: تصور نمی‌کنم برجام اصلاح‌پذیر باشد.

ایسنا نوشت: جان بولتون که به تازگی از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای تصدی سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید معرفی شده در اولین مصاحبه‌ بعد از این انتصاب درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) اظهار نظر کرد و در گفت‌وگو با رادیو New York AM 970 درباره برجام گفت: کاملا با ارزیابی رئیس‌جمهور درباره این توافق موافق هستم و تصور نمی‌کنم که این توافق از طریق مذاکراتی که با اروپایی‌ها داشته‌ایم، اصلاح‌پذیر باشد.

بولتون خاطرنشان کرد: گاهی باید با واقعیت روبرو شد و پذیرفت که این توافق، همانطور که رئیس‌جمهور هم گفت، از همان ابتدا توافق بدی بوده است و بهتر نمی‌شود. او احتمالا اواسط "می" تصمیم نهایی‌اش را در این مورد اتخاذ می‌کند. این هم یکی دیگر از موضوعاتی است که زمانی که وارد کاخ سفید شوم، سخت روی آن کار خواهیم کرد.

ایرنا نیز در این باره نوشت: جان بولتون که بزودی سکان مشورتی امنیت ملی آمریکا را برعهده می‌گیرد ، گفت که کره شمالی فقط به دنبال خرید زمان برای ساختن بمب‌های اتمی است.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی، وی تاکید کرد که برای همین پیشنهادهایی برای مذاکرات سران داده است.

کره شمالی با کره جنوبی برای انجام گفت‌وگوهای سران در اردیبهشت ماه و بین رهبران این کشور و آمریکا در خرداد ماه امسال موافقت کرده است.

بولتون در مصاحبه‌ای با یک برنامه رادیویی که یونهاپ به آن اشاره کرده است، گفت که ما باید از انگیزه‌های کره شمالی آگاهی دقیقی داشته باشیم.

او که به نوشته خبرگزاری کره جنوبی یکی از جنجالی‌ترین و تندروترین مقام‌های آمریکایی محسوب می‌شود، تصریح کرد که آنها از اینکه یک رییس جمهور دیگر جای باراک اوباما را در کاخ سفید گرفته و فشارهای زیادی در عرصه‌های مختلف بر پیونگ یانگ وارد کرده است؛ ناراحت هستند.

خبرگزاری کره جنوبی می‌نویسد که بولتون صدای تندرو آمریکا به حساب می‌آید که بزودی سکان یک مقام سیاسی مهم را در آن کشور و دردولت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا بر عهده می‌گیرد.

بولتون مدعی شد که کره شمالی باید چند مرحله دیگر پیش برود تا بتواند کلاهک‌های اتمی را روی موشک‌هایش که به سمت آمریکا پرتاب می‌شوند، نصب کند و برای همین منظور طرح مذاکره دادند. کاری که 25 سال قبل هم انجام داده‌اند.

وی در ارزیابی دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی گفت که خیلی مسایل باید با دقت بررسی شود و به سوالات مختلف از جمله اینکه پیونگ یانگ واقعا به دنبال خلع سلاح هسته‌ای است، پاسخ داده شود.

رسانه‌های کره جنوبی امروز گزارش کردند که به رغم بهبود روابط دو کره و پیشبرد فرایند مصالحه، از دیدگاه آمریکا هنوز گزینه‌های نظامی روی میز قرار دارد.

این رسانه‌ها افزوده‌اند که روی کار آمدن افرادی نظیر بولتون در دولت ترامپ می تواند تاثیرات فراوانی بر مذاکرات دو کره و گفت و گوهای آمریکا و کره شمالی داشته باشد.

ایران کاخ سفید کره شمالی مشاور امنیت ملی مصاحبه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر