کد خبر: 604794 A

بررسی‌های آی‌تی‌ایران نشان می‌دهد همه کاربران به صورت یکسان تحت این محدودیت قرار نگرفته‌اند.

برخی کاربران اپراتورهای مختلف به ما اطلاع دادند که فعلا مشکلی را در استفاده از اپ استور ندارند. گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که اختلال روز گذشته ممکن است همان ارور 1009 معروف اپل باشد و این کمپانی متن آن را تغییر داده است. تا به این لحظه هیچ اطلاعیه رسمی منتشر نشده است و مطالب بر اساس گزارش‌های کاربران است.

آیا اپل می‌خواهد تمام گوشی های فعال در ایران را از اپ‌استور قطع کند؟ شاید.

اپل طی دو روز گذشته پیغامی را روی گوشی‌های آیفون فعال در ایران منتشر کرده مبنی بر اینکه « اپ‌استور در کشور یا منطقه شما در دسترس نیست» هرچند بسیاری از کاربران اپل طی ماه‌ها و حتی سال‌های اخیر بدون استفاده از فیلترشکن قادر به استفاده از اپ‌استور نبوده‌اند اما این نخستین بار است که اپل به طور واضح به کاربران داخل ایران پیغام فعال نبودن آن را می‌دهد. به بیان دیگر این نخستین بار است که به صورت واضح پیغامی را در سطح عمومی برای کاربران ارسال می‌کند که قادر به سرویس دهی در این کشور نیست. ایران تنها کشوری است که اپل چنین پیغامی را برای کاربران آن ارسال کرده است.

مشخص نیست آیا این یک محدودیت قدیمی با پیغام جدید است یا احتمالا آغازی بر یک محدودیت استثنایی و گسترده.

سایت مشهور The Verge در مطلبی نوشته به نظر می‌رسد اپل درحال مسدود کردن ترافیک از داخل ایران است. سایت‌های گیزمودو و ونچربیت هم در مطالبی به نقل از  Bleeping Computer مسدود شدن اپ استور در ایران را گزارش داده‌اند.

احتمالا این اقدام اپل به دنبال تشدید تحریم‌ها در دوره ریاست جمهوری ترامپ علیه ایران است و مشخصا مردم ایران را هدف قرار داده است.

اپل در شهریور ماه امسال نیز شروع به حذف اپلیکیشن‌های کسب وکارهای ایرانی از اپ استور کرده بود.

هرچند به نظر می‌رسد تحریم‌ها دلیل اصلی این اقدام اپل باشد اما اپل همواره نشان داده در دنبال کردن تحریم‌ها چند قدم از دیگر شرکت‌ها جلوتر حرکت می‌کند.

آذری جهرمی وزیر ارتباطات در شهریور ماه گفته بودکه ۱۱ درصد از بازار گوشی همراه ایران در اختیار اپل قرار دارد.

منبع:‌ آی تی ایران

آی تی ایران ریاست جمهوری مردم ایران گوشی همراه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر