کد خبر: 568017 A

در فوریه سال 2010 ولفگانگ شوبل، وزیر سابق دارایی آلمان پیشنهاد تشکیل یک صندوق پولی اروپایی را داد امری که به سرعت از سوی دولت فرانسه و شرکای اروپایی رد شد.

روزنامه تجارت به  نقل از فایننشال تایمز  نوشت: امسال آقای شوبل که اکنون سخنگوی پارلمان آلمان است بار دیگر این ایده را مطرح کرده است و این اشتباه بزرگی خواهد بود اگر شرکای آلمان برای دومین بار آنرا نادیده گیرند.

اروپا نیازمند یک صندوق پولی مخصوص خود است تا قابلیت جذب شوک را بیشتر کند. منطقه پولی یورو تقریبا درسال 2011 و 2012 با سقوط ربرو شد. بازارهای نوظهور با چنین توقف‌هایی آشنا هستند که حرکت سرمایه متوقف می‌شود.

مکانیسم ثبات اروپایی یا برنامه کمک مالی برای مبارزه با بحران مالی ایجاد شد درعین حال مکانیسم ثبات اروپایی را به یک صندوق واقعی پولی اروپایی تبدیل کرد که سه تغییر باید توسط این صندوق معرفی شود.

درابتدا مکانیسم ثبات اروپایی باید دسترسی مستقیم به بخش مالی بانک مرکزی اروپایی داشته باشد.

درحال حاضر برنامه کمک اضطراری درون منطقه یورو از بودجه‌های ملی کشورهای عضو است. مکانیسم ثبات اروپایی از بازارهای سرمایه وام می‌گیرد.

بسیاری با ایده استفاده صندوق پولی اروپایی از بانک مرکزی اروپا مخالف هستند.دومین کارمعنی کردن شرایط در درجات مختلف ریاضت مالی برای کشورهای دریافت کمک است.

در نهایت مکانیسم ثبات اروپایی باید اجازه دهد تا تصمیم گیری توسط اکثریت متخصص گرفته شود. زیرا حمایت مالی برگرفته از بودجه ملی خواهد بود و در زمان بحران این گروه می‌توانند تصمیم گیری به اتفاق آرا را سرعت بخشند. اعضای منطقه پولی یورو باید تصمیم بگیرند که افزایش مقاومت مالی همانند بهبود اقتصادی اهمیت دارد.

ترجمه: فاطمه مهتدی

پول روزنامه تجارت صندوق پولی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر