کد خبر: 566222 A

در نخستین نشست خبری مطرح شد؛

اصغر فرهادی و خاویر باردم در نشست مطبوعاتی مشترک فیلم "همه می‌‌دانیم" شرکت کردند.

به گزارش ایلنا، اصغر فرهادی در این نشست که به‌مناسبت پایان فیلمبرداری «همه می‌دانند» جدیدترین ساخته اصغر فرهادی برگزار می‌شد، گفت: فیلمی که در آن فقط کارگردان دیده شود ارزشی ندارد. کارگردان باید پنهان باشد. هر چه او کمتر خودش را نشان بدهد جای بیشتری برای بیننده باز می‌شود.

فرهادی درباره خاویر باردم گفت: او به نسلی از بازیگران تعلق دارد که کاملا فاصله خود را با نقش‌شان حفظ می‌کرده‌اند. هر لحظه فیلمبرداری نیاز دارد بداند دارد چه می‌کند. او بازیگری بود که بیشتر از همه مجبور بودم با او درباره همه جزئیات حرف بزنم.

وی اضافه کرد: بازیگر نیز هنگامی که در محاصره خیال قرار می‌گیرد چاره‌ای جز ناپدید شدن ندارد. طبیعی است هر کس با داشته‌هایش کار می‌کند اما این هم مهم است که خود را به جریان خیال بسپارید وگرنه تبدیل به بازی درمانی می‌شود. بازیگر باید خیال کند و انجامش دهد. او نباید از سر فرمان بگیرد بلکه فرمان باید از بدن او صادر شود.

فرهادی همچنین درباره ماجرای داستان این فیلم گفت: ریشه قصه به مسافرتی برمی‌گردد که 12 سال پیش به جنوب اسپانیا کرده بود. در آن زمان با اعلامیه‌های مربوط به گمشدن یک دختر در خیابان مواجه شده بود که ربوده شده بود و همین جرقه این قصه را برایش زد.

او درباره شخصیت باردم هم به گفتن این نکته بسنده کرد که او « مردی بیگناه و عادی است که در شرایطی دشوار گیر افتاده است.

این کارگردان برنده اسکار درباره مشکلات فیلم ساختن به زبان اسپانیایی نیز گفت: همه چیز را می‌توان در دو واژه خلاصه کرد؛ خشونت و اشتیاق، بقیه واژه‌ها تنها این دو واژه را توضیح می دهند.

درباره داستان فیلم جز خلاصه‌ای چند خطی چیزی به بیرون درز نکرده است. بر اساس این خلاصه فیلم درباره زنی است که با خانواده‌اش از بوئنوس آیرس به سرزمین مادری خود در اسپانیا سفر می‌کند تا در جشنی شرکت کند. آنچه قرار بود ملاقاتی ساده با اقوام و آشنایان باشد با وقوع اتفاقاتی دچار مشکل می شود.

فیلمبرداری درامی خانوادگی «همه می‌دانند» شش هفته طول کشید و خاویر بر باردم، پنه‌لوپه کروز، ریکاردو دارین، ادوارد فرناندز و باربارا لنی در این فیلم ایفای نقش کردند. خوزه لوییس آلکاینه هفتاد و هشت ساله، مدیر فیلمبرداری فیلم جدید فرهادی است. علاوه بر خود اصغر فرهادی، شرکت‌هاى Memento Films از فرانسه و Luky Red از ایتالیا تهیه‌کنندگی مشترک فیلم را بر عهده دارند. مدیریت‌هنری فیلم بر عهده کلارا نوتاری و طراح لباس نیز سونیا گرانده است. هایده صفی‌یاری تدوینگر و دانیل فونترودونا مدیر صدابرداری فیلم است.

طرح ساخت فیلم «همه مى‌دانند» در اسپانیا، چهار سال پیش آغاز شد و فرهادى تحقیق و نگارش داستان  را از همان زمان شروع  کرد. با این حال ساخت فیلم «فرشنده» در ایران، روند نگارش فیلمنامه «همه می‌دانند» را به‌طور موقت متوقف کرد تا این فیلمساز ایرانی پس از دریافت دومین اسکار، هشتمین فیلم سینمایی خود را در اسپانیا مقابل دوربین ببرد.

براساس زمان‌ بندی اعلام شده توقع می‌رود «همه می‌دانند» برای اولین بار در هفتادویکمین دوره جشنواره فیلم کن به نمایش درآید.

اصغر فرهادی جشنواره کن پنه لوپه کروز خاویر باردوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر