کد خبر: 544140 A

وقتی لوکا بوناچیچ برای چندمین بار یک تیم ایرانی را ترک کرد تا جایش را به مربی جایگزین بعدی بدهد، داشتیم به این فکر می‌کردیم که اگر مربیان هم مثل بازیکنان با تابلوی تعویض جای خود را به نفر بعدی می‌دادند، چه صحنه‌ای خلق می‌شد.

جدایی لوکا بوناچیچ و جایگزینی فیروز کریمی به جای او امر شگفت انگیزی نیست چرا که هم سابقه لوکا در جدایی از باشگاه‌های ایرانی فراوان است و هم سابقه فیروز کریمی در کار کردن در لیگ برتر به عنوان مربی جایگزین در سال‌های اخیر از دیگر هم‌صنفان خود مناسب‌تر بوده.

با این همه، نگاهی به رزومه این دو مربی شگفت انگیز کافی است تا دریابیم میزان باشگاه‌هایی که این دو در سال‌های مربیگری خود تحت هدایت قرار داده‌اند باور نکردنی است.

لوکا بوناچیچ امسال سی و دومین باشگاه زندگی خود را در تبریز هدایت کرد.

لوکا مربیگری را از سال 1988 در نیوزلند و با باشگاه سنترال یونایتد آغاز کرد. او تا امروز در باشگاه‌های  دابرونیک، پازینکا، زادار، نرتوا، وارتکس، ریکا، اوسیک، هایدوک اشپیلت (2بار)، اشلوان بلوپو، گاسک دابرونیک، وارتکس، مورا، هراوسکی دراگوولاک، سیبنک، فولادخوزستان (2بار)، استقلال اهواز، دیناموتیرانا،سپاهان (2بار)، النصر امارات، مس کرمان3(بار)، گسترش فولاد(2بار)، ان کی زاگرب، ذوب آهن، الشهانیه، و الاهلی کار کرده است. او در اکثر باشگاه‌ها بیشتر از یک سال دوام نیاورده اما در برخی باشگاه‌ها نیز دوبار مشغول به کار شده. هایدوک اشپیلت، فولادخوزستان، سپاهان اصفهان،  مس کرمان و گسترش فولاد باشگاه‌هایی هستند که دوباره هدایت خود را به این مربی کهنه کار واگذار کرده‌اند.

اما در سوی دیگر میدان فیروز کریمی را داریم که سابقه مربیگری او در ایران هم شگفت ‌نگیز است. فیروز کریمی بین مربیان دیگر فوتبال ایران کارنامه‌ای بسیار شگفت انگیز و شلوغ دارد. او در انواع و اقسام لیگ‌های مختلف مربیگری کرده است.

پاس تهران(3بار)، سپاهان اصفهان، بهمن کرج، پلی‌اکریل اصفهان، تراکتور سازی تبریز، استقلال اهواز(4بار)، ابومسلم مشهد(2بار)، شهاب زنجان، راه آهن شهرری، استقلال تهران، صبای قم، داماش گیلان، گسترش فولاد(2بار)، شاهین بوشهر، سنگ آهن بافق، پیکان تهران، ذوب‌آهن اصفهان و ملوان بندر انزلی، اکسین البرز و صنعت نفت آبادان تیم‌هایی هستند که هدایت خود را به این مربی تاکتیکی سپرده‌اند.

او تاکنون چهار بار هدایت استقلال اهواز، سه بار هدایت پاس و دوبار هدایت ابومسلم و گسترش فولاد را برعهده گرفته است.

جالب اینجاست که فیروز کریمی مربیگری را تنها یک سال دیرتر از لوکا بوناچیچ آغاز کرد یعنی یک فصل بعد از اینکه لوکا در نیوزلند، فیروز کریمی با پاس تهران کار خود را آغاز کرد و خیلی زود هم به قهرمانی آسیا رسید.

شباهت کارنامه مربیگری این دو در این است که هر چه بیشتر از عمر مربیگری آنها گذشت، بقایشان در یک باشگاه کمتر و کمتر شد تا جایی که در سال‌های اخیر در باشگاه‌های خود بیش از یک سال دوام نیاورده‌اند.

اما برویم سراغ بررسی تعداد تیم‌هایی که این دو مربی در طول زندگی خود هدایت کرده‌اند. بدون توجه به بازگشت‌های این دو مربی به یک باشگاه و با محاسبه هر قرارداد به عنوان یک باشگاه، لوکا در طول مدت مربیگری خود هدایت سی و دو تیم را برعهده داشته است.

فیروز کریمی هم تا امروز بیست و هفت بار پای امضای قرارداد با باشگاه‌های مختلف نشسته است. مجموع مربیگری این دو مربی پرکار به پنجاه و نه باشگاه می‌رسد که رقم شگفت انگیزی است. این دو مربی موسپید کرده، تا امروز هدایت 59 باشگاه را در مجموع این سی و نه سال برعهده داشته‌اند. ببینیم کدامشان این رقم را زودتر از دیگری به عدد 60 می‌رساند!

ایران بازار کار فولاد مس کرمان سنگ آهن بافق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر