کد خبر: 519110 A

نرخ بالای نرخ سود بانکی و حباب مثبت سکه نقدی تا حدود زیادی انگیزه‌های سفته بازانه را کاهش داده است برخی از تحلیل گران معتقدند که نرخ دلار بالای چهار هزار تومان با توجه به حباب مثبت قیمت سکه نقدی در بازارنمی تواند از جذابیت بازار پول برای خارج نمودن پول‌های پارک شده در بانک‌ها بکاهد.

یحیی حیدریان – معامله گر قراردادهای آتی سکه کارگزاری مبین سرمایه در جهان اقتصاد نوشت: با فروکش شدن تب و تاب قیمت دلار وکاهش حساسیت‌ها نسبت به نقض توافق برجام و اصلاح قیمت اونس طلای جهانی از سقف قیمتی هفت هفته گذشته موجب تداوم افت قیمت‌های بازار آتی سکه در معاملات روز چهارشنبه شدند باقی ماندن قیمت سکه نقدی در زیر سطح قیمتی یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان با کاهش میزان حباب مثبت آن به حدود ۷۶ هزار تومان نیز از دیگر عواملی بود که فروشندگان را در موضع بر‌تر قرارداد تا میزان شتاب نزولی قیمت هابا سرعت بیشتری صورت پذیرد.

در حال حاضر فاصله میان دور‌ترین سررسید بازار آتی سکه (سررسید اردیبهشت ماه ۹۷) با سکه نقدی از ۱۸۰ هزار تومان در ابتدای هفته به حدود ۱۶۰ هزار تومان تقلیل یافته است عدم کشش قیمت دلار برای رشد قیمتی بیشتر و عدم عبور قیمت سکه نقدی و اونس طلای جهانی از مقاومت‌های کلیدی از انتظارات صعودی کاسته است وقیمت‌های بازار آتی سکه را در مسیر اصلاحی قرارداده است.

در بازارهای مالی جهان تداوم رشد شاخص بورس‌های سهام با تقویت روحیه ریسک پذیری از پایداری رشد قیمت اونس طلای جهانی ممانعت کرده است شاخص صنعتی داو جونز با نزدیک شدن به سطح ۲۲۰۰۰ واحد هم چنان در حال ثبت رکوردهای جدید تاریخی می‌باشد.

در سویی دیگر ریسک سیاسی و اقتصادی ترامپ هم چنان رو به فرونی است موضوعی که فشارهای نزولی بر شاخص جهانی دلار را تقویت کرده است اقدامات عجیب و غافلگیر کننده ترامپ در اخراج مدیر ارتباطات کاخ سفید در روز گذشته و ناکامی در جلب توجه مجلس نمایندگان آمریکا برای پیش برد طرح‌های خود موجب دلسردی سرمایه گذاران در اجرای برنامه‌های اقتصادی بلند پروازانه اقتصادی وی شده است طرح اصلاح فوق العاده مالیاتی و افزایش مخارج دولتی در بخش‌های زیربنایی از مهم‌ترین طرح‌های ترامپ هستند که پس از پیروزی وی در انتخابات موج خوش بینی شدیدی را در بورس‌های سهام به راه انداخته است.

نحوه برخورد ترامپ با توافق برجام در ماه‌های آینده ورویکرد اقتصادی دولت با معرفی کابینه جدید در دور دوم ریاست جمهوری اقای روحانی هم چنان از مهم‌ترین عوامل بنیادی در تعیین قیمت ارز هستند انتظار می‌رود دولت در دور دوم دست به اقدامات متهورانه تری در مورد تشدید رونق اقتصادی بزند و نرخ تورم و بهای ارز در ماه‌های اتی دستخوش نوسانات بیشتری بشود.

نرخ بالای نرخ سود بانکی و حباب مثبت سکه نقدی تا حدود زیادی انگیزه‌های سفته بازانه را کاهش داده است برخی از تحلیل گران معتقدند که نرخ دلار بالای چهار هزار تومان با توجه به حباب مثبت قیمت سکه نقدی در بازارنمی تواند از جذابیت بازار پول برای خارج نمودن پول‌های پارک شده در بانک‌ها بکاهد.

وهم چنان فعالان بازار به انتخاب دولت در بین دوراهی تورم ویا تداوم رکود فعلی چشم دوخته‌اند روند قیمت‌های جهانی نفت و جذب سرمایه گذاری‌های خارجی نیز از دیگر عوامل بنیادی خواهندبود که می‌تواند در تعدیل نرخ ارز وقدرت کنترل دولت نقش داشته باشد.

تورم دولت رشد قیمت سکه نرخ سود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر