کد خبر: 519108 A

روز گذشته شاخص کل بورس با ۱۴۹ واحد کاهش به شاخص ۸۱ هزار ۲۶۵ واحدی نزول کرد. همچنین روز سه شنبه نیز شاخص کل ۱۱۷ واحد کاهش یافت. این کاهش در حالی صورت می گیرد که شاخص کل در پایان هفته گذشته رکورد سه سال گذشته را شکست و تا نیمه ۸۱ هزار واحدی رشد کرده بود. برای بررسی این موضوع با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

فرشید اردبیلیون جهانی مدیر عامل کارگزاری جهان سهم در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به دلایل کاهش شاخص بورس گفت: عمده دلیل کاهش شاخص کل بورس این است که سرمایه گذاران کلان در بازار سهام رو به کاهش هستند. منظور بنده از سرمایه گذاران کلان بیشتر حقیقی ها هستند تا حقوقی ها.

جهانی گفت: امکان دارد سرمایه گذاران حقیقی کلان به سمت بازار های رقیب مانند بازار ارز با توجه به افزایش نرخ ارز و بازار طلا و مسکن کشیده شده اند.

مدیر عامل کارگزاری جهان سهم افزود: اما عمده دلیل کاهش سرمایه گذاران کلان در بازار سهام این است که این افراد هر کدام در اقتصاد بیمار ایران گرفتار شده اند و از ورود به بازار سهام نگرانند. لازم به توضیح است که پول های کلانی هم اکنون در تعاونی ها، بانک ها و به خصوص بخش مسکن که رکود بر ان حاکم است، گیر کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: با بررسی بهترین سهام ها برای خرید متوجه می شوم که رغبت به خرید سهام کاهش یافته است. به عنوان نمونه روز چهار شنبه نماد پالایشگاه لاوان در بازار سرمایه بازگشایی شد و این شرکت گزارش فوق العاده ای را منتشر کرده است، اما این نماد فقط با ۶ درصد رشد باز شد. در صورتی که این نماد بورسی باید تا یک هزار ۸۰۰ تومان رشد می کرد و بنده با محاسباتی که انجام دادم برای رسیدن به این قیمت، به ۱۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز است. اما این ۱۰ هزار میلیارد تومان در بازار سهام موجود نیست.

وی در پایان گفت: امید است بعد از معرفی دولت جدید سرمایه گذاران خصوصی کلان سرمایه های خود را به بورس وارد کنند.

به گزارش جهان اقتصاد، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ۱۱مرداد ماه ۹۶ با کاهش ۱۴۹ واحدی روی رقم ۸۱ هزار و ۲۶۵ واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۵ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۸۱۵ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۸۸ واحدی به رقم  ۸۹ هزار و ۶۱۹  واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما  در حالی با کاهش ۱۷۲ واحدی به رقم  ۵۶ هزار و ۹۳۷  واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۴۱ واحدی عدد  ۱۷۷ هزار و ۱۵۷ واحد را به نمایش گذاشت.

روز چهار شنبه همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۲ واحدی به رقم ۹۳۰ واحد رضایت داد.

براساس این گزارش، روز چهار شنبه معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های پتروشمی فجر و گروه مدیریت سرمایه گذاری امید هر یک تا ۱۱ واحد واحد، پالایش نفت تهران تا ۸ واحد و مس شهید باهنر تا ۵ واحد کاهش بیشترین تاثیرمنفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های پتروشیمی پردیس با ۳۸ واحد ، فولاد خوزستان و فولاد مبارکه هر یک به میزان ۱۵ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۲ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات روز چهار شنبه بورس تهران به بیش از ۱۸۸ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۶۳۲ میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۵ هزار و ۲۰۶  نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات روز چهار شنبه نماد معاملاتی شرکت‌های قند قزوین، قند شیروان قوچان و بجنورد، گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان، پالایش نفت لاوان، سرمایه‌گذاری ساختمانی بین‌المللی نام‌آوران مهندسی، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سبحان‌دارو، سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان، حق نقدم خرید سهام سایپا شیشه، اوراق گواهی سپرده عام بانک رفاه کارگران متوقف شدند.

روز چهار شنبه همچنین پذیره‌نویسی واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، پس از گذشته پنج روز به پایان رسید.

روز چهار شنبه بورس تهران در گروه فلزات اساسی در حالی معاملاتی متعادل را شاهد بود که در نمادهای پیش‌روی این گروه از جمله فولاد مبارکه و فولاد خوزستان با غلبه عرضه بر تقاضای سهام مواجه شد.

در گروه‌های معدنی اما در حالی اصلاح قیمت سهام مبنای استراتژی معامله‌گران این گروه شد که دوقلوهای سنگ‌آهنی روز چهار شنبه در محدوده صفر تابلو و در دامنه نزولی قیمت‌ها نوسان کردند.

روز چهار شنبه ملی‌مس نیز با وجود افزایش سهام با معامله‌گران اغلب حقیقی، اما با حمایت سهامدار حقوقی در محدوده صفر تابلو و در روندی متعادل نوسان کرد.

در گروه پتروشیمی‌ها اما انتظار برای رشد بیشتر نرخ ارز و تعدیل سود از محل نرخ تسعیر باعث شده تا برخی شرکت‌های این گروه با اقبال خریداران مواجه باشد.

روز چهار شنبه در گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی نیز معامله‌گران بورس تهران شاهد تحرک خریداران سهام و متعادل شدن قیمت‌ها در این گروه برخوردار از سرمایه پایین و سهام‌شناوری نه چندان بالا بودند.

مرتضی ابراهیمی

 

رشد سرمایه سرمایه گذاران شاخص شاخص کل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر