کد خبر: 516646 A

چند روز پیش بود که پس از گذشت ۲۸ سال از خاکسپاری سالوادور دالی نقاش بزرگ اسپانیایی، با دستور دادگاه نبش قبر صورت گرفت تا یک پرسش جنجالی پاسخ داده شود.

جسد این نقاش که آثار او امروزه جزء گران قیمت‌ترین آثار هنری جهان محسوب می‌شوند مومیایی شده بود و جالب است بدانید که پس از نبش قبر و بنا به اعلام موسسه دالی، ‌ سیبیل معروف او دست نخورده و به‌‌ همان شکل باقی مانده است.

اما چرا نبش قبر؟ داستان از این قرار است که زنی ۶۱ ساله به نام ماریا آیبل مدعی شده است که دختر سالوادور دالی است. او توانسته پس از سال‌ها پیگیری از دادگاه حکم نبش قبر بگیرد تا بر اساس آزمایشات DNA ادعای او راستی آزمایی شود.

کار‌شناسان پزشکی قانونی اسپانیا مقداری از مو، ناخن و دو استخوان بلند از جسد «سالوادور دالی» را جهت ارائه به دادگاه برای تشخیص ادعای ماریا از پیکر او جدا کردند.

دالی که زمانی گفته بود «سورئال یعنی من» به عنوان پدر جنبش هنری آن دوران تلقی می‌گردد و کارش تا آنجا با موفقیت همراه بود که آثار نقاشی، مجسمه و حتی سینمایی او در تمام موزه‌های جهان به نمایش درمی‌آمد و آثارش توسط مجموعه‌داران خصوصی خریداری می‌شد.

این هنرمند نابغه در سال ۱۹۸۹ در۸۴ سالگی درگذشت و در سالن موزه «دالی» در شهر «فیگوئه‌رس» در شمال شرقی اسپانیا دفن شد.

جالب است بدانید که مادر این زن ۶۱ ساله همسر قانونی دالی نبوده ولی از او بچه‌دار شده است. سالوادور دالی از همسر روسی‌اش گالا هیچ فرزندی نداشت و تنها دختر گالا ثمره ازدواج قبلی‌اش با پل الوارد شاعر فرانسوی بود.

حالا این زن ۶۱ ساله پس از این همه سال دنبال چیست؟ آیا قیمت چند صد میلیون دلاری و میلیاردی آثار دالی انگیزه اوست؟ پرسشی که او در پاسخ‌اش گفته است فقط به دنبال این است که هویت او مشخص شود. البته در عین حال تاکید کرده است که بقیه مسائل پس از مشخص شدن هویتش قابل پیگیری خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین

ازدواج اسپانیا جام جم مو نقاشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر