کد خبر: 440979 A

ایلنا: رییس فراکسیون کارگری مجلس با تاکید براینکه مجلس هشت سال تمام برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بودجه در نظر گرفت، گفت: تامین اجتماعی درهیچ سالی همسان سازی را انجام نداده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خانه ملت؛ علیرضا محجوب، درباره پیشنهاد چگونگی تعیین تکلیف همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و پرداخت بدهی دولت به این سازمان در لایحه برنامه ششم، گفت: در ماده ۱۳ گزارش کمیسیون تلفیق برنامه ششم، نمایندگان پیشنهادات خود درخصوص چگونگی همسان سازی حقوق بازنشستگان و پرداخت بدهی دولت به این سازمان را مطرح کرده‌اند، در این ماده آمده است که همسان سازی حقوق بازنشستگان باید به ماخذ حقوق این افراد به هنگام برقراری مستمری و به نسبت حقوق آن مقطع همسان سازی شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، افزود: به دلیل آنکه نظام تامین اجتماعی ثابت است، نمی‌توان با تورم و مسائل دیگر به بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان بی‌توجه بود، به عبارت بهتر صندوق تامین اجتماعی در پراخت حقوق بازنشستگان دارای کف و سقف پرداختی مشخصی است بنابراین آنچه که درقانون تامین اجتماعی وجود دارد به این معنا است که اگر حقوق فردی ۱.۵ برابر حداقل حقوق بود باید تا زمان مرگ فرد هم این میزان ثابت بماند.

وی تاکید کرد: ضمن اینکه میزان حقوق دریافتی فرد بازنشسته باید با میزان پرداختی حق بیمه همخوانی داشته باشد اینکه درمقطعی گفته شد برخی افراد برای دریافت حقوق بیشتر حق بیمه بیشتری را در دو سال پایانی آخر خدمت خود پرداخت کردند، تنها شامل تعداد معدودی بود که طی ۱۰ سال گذشته از این تخلفات نیز جلوگیری شده است؛ بنابراین افرادی که حقوق کمتری را دریافت می‌کنند باید به تعداد روزهای فعالیتشان همسان سازی برای آن‌ها صورت گیرد.

محجوب با اشاره به اینکه درحال حاضرمشخص نیست که همسان سازی به چه میزان بودجه نیازمند است، گقت: این موضوع به هیچ عنوان برای دولت بارمالی ندارد، تنها تکلیفی است که سازمان تامین اجتماعی تاکنون به آن عمل نکرده و به طورحتم شورای عالی سازمان تامین اجتماعی و دولت به این موضوع باید توجه می‌کردند؛ بنابراین این قانون و تکلیف بار‌ها ازسال ۸۸ تا کنون برای تامین اجتماعی درنظرگرفته شده اما متاسفانه سازمان تامین اجتماعی از این منابع صرف یارانه بازنشستگان کرده است.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه مجلس، ۸ سال تمام برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بودجه در نظرگرفت، افزود: متاسفانه حتی یک ریال هم ازاین بودجه صرف همسان سازی نشده است، ضمن اینکه باید تاکید کرد همسان سازی حقوق بازنشستگان نیازمند بودجه نیست و مشمول اصل ۷۵ قانون اساس هم نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه تامین اجتماعی درهیچ سالی همسان سازی را انجام نداده است، تصریح کرد: درسال ۸۷ دولت حداقل حقوق‌های دریافتی را در بخش کارمندی تغییر داد که به ناچارصندوق‌های دیگرهم باید ازاین موضوع تبعیت می‌کردند که این موضوع در لایحه برنامه ششم نیز پیشنهاد شده است، البته این موضوع دارای بارمالی است به عنوان مثال اینکه نمایندگان درحال حاضرپیشنهاد دادند حداقل حقوق‌ها به یک و نیم میلیون تومان افزایش پیدا کند دارای بارمالی است که دولت برای تحقق آن باید کمک کند، اما همسان سازی وظیفه انجام نشده تامین اجتماعی است که هیچگونه بارمالی برای دولت ندارد.

محجوب تاکید کرد: درصورت تصویب همسان سازی قانون ازسال آینده باید اجرایی شود.

دولت راهی برای پرداخت بدهی خود به تامین اجتماعی ارایه نمی‌دهد

این نماینده مردم درمجلس دهم درخصوص تعیین تکلیف پرداخت بدهی ۱۵۰ هزارمیلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی، گفت: مجلس دراین زمینه با سازمان برنامه و بودجه اختلافاتی دارد، هرچند که این بدهی به میزان بسیار زیادی است و پرداخت جریمه این بدهی برای دولت حتی از میزان یارانه‌ها درکل یک ماه نیز بیشتر است.

وی با تاکید براینکه دولت بایدهر چه سریع‌تر تکلیف بدهی خود به تامین اجتماعی را مشخص کند، افزود: نمایندگان درلایحه برنامه ششم دولت رامکلف کردند که از راه‌هایی بدهی خود به تامین اجتماعی را پرداخت کند، هرچند که دولت به هیچ عنوان قبول ندارد که بدهی خود را باید به تامین اجتماعی پرداخت کند و خود نیز راهی برای این موضوع پیشنهاد نمی‌کند.

محجوب با اشاره به اینکه صندوق تامین اجتماعی درصورت عدم پرداخت بدهی دولت تا نقطه‌ای مشخص می‌تواند خدمات به مردم ارایه دهد، تصریح کرد: در این زمینه مجلس پیشنهاد کرد دولت نفت و گاز رایگان در اختیار پتروشیمی‌های تحت پوشش تامین اجتماعی به جای بدهی خود قراردهد، اما دولت با این موضوع نیز به بهانه برهم خوردن سقف تولید مخالفت کرد.

وی با بیان اینکه باید به اعتراضات مختلف بازنشستگان درمحافل گوناگون توجه کرد، گفت: باید درجهت حل مشکل بازنشستگان تلاش کرد، بنابراین اگردولت با پیشنهادات نمایندگان در پرداخت بدهی خود به تامین اجتماعی مخالفت کرده و خود نیز این موضوع را تعیین تکلیف نکند صندوق دچار مشکل شده و مانند صندوق بازنشستگی کشوری دولت باید به تعداد افراد، دربودجه سالانه مستمری افراد را پرداخت کند که این اقدام به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

رییس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تامین اجتماعی درحال حاضربزرگ‌ترین طلبکار دولت است که هیچ توجهی به پرداخت بدهی آن نمی‌شود که با این رویه نمی‌توان صندوقی را اداره کرد.

تامین اجتماعی علیرضا محجوب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر