کد خبر: 438726 A

ایلنا: کار‌شناسان نوعی چسب هوشمند بر پایه فناوری‌های بسیار پیشرفته ساخته‌اند که می‌تواند مانع لخته شدن خون و بروز سکته مغزی و حمله قلبی در افراد شود.

به گزارش ایلنا به نقل از تسنیم؛ این چسب که قرار است با نام turbocharges عرضه شود، دارای مولکول‌هایی است که می‌تواند خون بدن را رقیق کند و مانع از ایجاد لخته خونی در رگ‌ها شود.

در حال حاضر در دنیا میلیون‌ها انسان از داروهای رقیق کننده خون حاوی هپارین استفاده می‌کنند تا خطر لخته شدن خون در آن‌ها کاهش یابد اما این چسب درمانی به طور خودکار مواد رقیق کننده خون را از طریق سوزن‌های مینیاتوری به بدن تزریق می‌کند بدون اینکه فرد احساس درد و یا سوزش داشته باشد.

مزیت این چسب نسبت به روش‌های مشابه برای جلوگیری از بروز خونریزی‌های شدید که به علت مصرف بیش از حد هپارین ممکن است باعث مرگ بیمار شوند، این است که سرعت جذب هپارین به خون و جلوگیری از بروز لخته در آن بسیار سریع‌تر از مصرف دارو است.

این پچ وضعیت بدن را به طور لحظه‌ای کنترل می‌کند و زمانی که تشخیص می‌دهد خطر بروز لخته خونی وجود دارد دارو را از طریق سوزن‌هایی که کوچک‌تر از تار موی انسان هستند به بدن تزریق می‌کند تا مانع از بروز سکته شود.

گفتنی است؛ این سوزن‌ها به میزان ۱۰۰ عدد هستند که در یک چسب به ابعاد یک تمبر کوچک تعبیه شده‌اند و با استفاده از آن فرد دیگر نیازی به انجام مکرر آزمایش خون برای بررسی وجود لخته خونی ندارد.

این پچ پوستی حاصل تحقیقات متخصصان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی است و می‌تواند مانع از مرگ میلیون‌ها انسان در سراسر جهان شود.

سکته سکته‌های قلبی و مغزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر