کد خبر: 242588 A

رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات:

اصلاحات جبهه وسیعی است که گرایشات و طیف‌های مختلفی را شامل می‌شود. اما ما به خوبی یاد گرفته‌ایم که این اختلاف نظر‌ها را مدیریت کنیم، من نیازی نمی‌بینم که رسانه‌ها در این قضیه ورود کنند. سازو کار شورای هماهنگی اصلاحات و شورای مشاوران خاتمی ساماندهی همین نظرات است.

پنج شنبه گردهمایی گروه‌های شناسنامه دار اصلاح طلب برگزار خواهد شد تا نمایشی باشد از وحدت روزافزون اصلاح طلبان. شاید هم خط بطلانی باشد بر آروزی افراطین جناح دیگر که اصلاح‌طلبی را چند پارچه می‌خواهند. احمد حکیمی‌پور در این رابطه به ندای ایرانیان می‌گوید «همه گروه‌های اصلاح طلب پاسخ شورای هماهنگی را برای شرکت در این همایش را داده‌اند و دبیران کل و معاونین آن‌ها در این همایش شرکت می‌کنند. احزاب جدید هم که مجوز فعالیت موقت یا دائم از وزارت کشور گرفته‌اند در این همایش حضور دارند. از احزاب جدید زنان نو اندیش و ندای ایرانیان دبیران کل موقتشان دعوت شده‌اند» مشروح مصاحبه رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با پایگاه خبری تحلیلی ندای ایرانیان در ذیل آمده است:

برخی از رسانه‌ها می‌گویند میان اصلاح طلبان اختلاف افتاده است. به عنوان رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بفرمایید که وضعیت اصلاحات به چه ترتیب است؟

قبل از انتخابات ۹۲ و حتی در دوره‌های گذشته جریان اصلاحات، گسل‌های زیادی را در مسیر حرکت خود می‌دید. اختلاف نظر‌ها، تک روی‌ها و تندروی‌ها در طول سال‌های گذشته به ما آسیب زد. من شاهد تندروی و اختلاف در شورای شهر اول، انتخابات مجلس هفتم و بیش از همه در سال ۸۴ بودم. اما امروز اصلاحات در شرایط مطلوبی به سر می‌برد. آنهایی که معتقدند اصلاحات دچار اختلاف و انشقاق شده است بیایند و با سند حرف بزنند. برعکس رسانه‌ها معتقدم اصلاحات در اوج قدرت خود است. گروه‌های ۱۸ گانه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و گروه‌های که بعدا اضافه خواهند شد در هماهنگی کاملی هستند.

چطور ممکن است که همه با هم در هماهنگی کامل باشند؟ یعنی هیچ اختلاف نظری میان آن‌ها وجود ندارد؟ پس این همه مصاحبه و اعلام نظر و گزارش که مدعی اختلاف عمیق در اصلاحات هستند از کجا می‌آیند؟

من گفتم با هم کاملا هماهنگ هستیم. اصلاحات جبهه وسیعی است که گرایشات و طیف‌های مختلفی را شامل می‌شود. اما ما به خوبی یاد گرفته‌ایم که این اختلاف نظر‌ها را مدیریت کنیم، من نیازی نمی‌بینم که رسانه‌ها در این قضیه ورود کنند. سازو کار شورای هماهنگی اصلاحات و شورای مشاوران خاتمی ساماندهی همین نظرات است. در ‌‌نهایت برای انتخابات و بزنگاههای مهم ما به لیست مشترک می‌رسیم. با توجه به تجربه و بازنگری در حوادثگذشته هدف و تلاش ما این است که وحدت اصلاح‌طلبان نسبت به انتخابات ۹۲ بیشتر هم بشود. سازوکار تشکیلاتی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات از پایین به بالاست و ما قصد داریم که این سازوکار را کارآمد‌تر کنیم. افزایش مشارکت مردم و رفع مواضع حضور سلیقه‌ها در انتخابات و همچنین انسجام و وحدت اصلاح‌طلبان از جمله اهداف ماست.

آیا همه گروه‌های اصلاح طلب در این همایش شرکت می‌کنند؟ وضعیت برگزاری همایش روز پنج شنبه چطور است؟

بله همه گروه‌های اصلاح طلب در این همایش شرکت می‌کنند. همایش روز پنج شنبه با قدرت برگزار می‌شود. دعوت نامه برای آقای ناطق نوری و دیگر بزرگان ارسال شده است. به طور مشخص از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدخاتمی رئیس دولت اصلاحات، محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان برای حضور در این کنگره دعوت شده است گروه‌های ۱۸ گانه شورای هماهنگی به همراه احزاب جدید در این همایش شرکت می‌کنند. همه گروه‌های اصلاح طلب پاسخ شورای هماهنگی را برای شرکت در این همایش داده‌اند و دبیران کل و معاونین آن‌ها در این همایش شرکت می‌کنند. احزاب جدید هم که مجوز فعالیت موقت یا دائم از وزارت کشور گرفته‌اند در این همایش حضور دارند. از احزاب جدید زنان نو اندیش و ندای ایرانیان دبیران کل موقتشان دعوت شده‌اند.

محدودیتی برای شرکت در مراسم پنج شنبه وجود ندارد؟

تنها گروه‌های ثبت شده اصلاح طلب به این همایش دعوت شدند. از دعوت گروه‌های ثبت نشده و گروه‌هایی که مجوز ندارند یا مجوزشان باطل شده، اجتناب کردیم تا مشکلی پیش نیاید.

هدف شما برای برگزاری این همایش چه بود؟

اولا اینکه بگوییم پنج شنبه ندای واحدی از جریان اصلاحات بلند می‌شد. ان شاءا… تصمیمات بزرگی گرفته خواهد شد که بعدا در جریان خواهید گرفت. از جمله یکی شدن شورای مشورتی و هماهنگی پس از عید. بنای اصلاح‌طلبان حضور متحدانه و همراه با انسجام در عرصه انتخابات است و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات درصدد است با دیگر احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلبی که در آینده عضو شورا می‌شوند همراهی و هماهنگی داشته باشد. خواهید دید که پنج شنبه ندای واحدی از اصلاحات شنیده می‌شود. تا آرزوی برخی از رسانه‌ها در ایجاد اختلاف و انشقاق از میان برود.

منبع: ندای ایرانیان

آیت الله هاشمی رفسنجانی اصلاح طلبان انتخابات انتخابات مجلس دولت اصلاحات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رسانه شورای شهر مصاحبه وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر